Denník N

Newsfilter: V SaS mali žehliaci deň, Sulíka si vychutnala aj Záborská

SaS už s chudobou nebojuje sterilizáciami. Dvojitá kvalita potravín prestane byť do roka téma. Beblavý provokuje Fica + jednou vetou, odporúčané texty, FB status, citát dňa a úplne na spodku nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. SaS žehlí malér s predsedovou verziou riešenia rómskeho problému

Oslavujme každý deň, keď vecná, presná a dobre mienená kritika prinesie aspoň verbálnu zmenu postojov.

SaS sa v utorok sama prihlásila tlačovou správou, ktorá je nepriznaným ospravedlnením sa za Sulíkov pondelkový status o návrhu na dobrovoľnú a bezplatnú sterilizáciu Rómok s už slávnym dovetkom, že  „niečo nie je v poriadku, ak zo 4550 obyvateľov Veľkej Lomnice je 2150 Rómov, teda menej než polovica a z 85 narodených detí za tento rok je 76 rómskych“.

Po novom (v utorok) už SaS zdôrazňuje, že „hrozbou pre spoločnosť nie je počet narodených rómskych detí, ale počet detí, ktoré sa narodia do obrovskej chudoby, kde nemajú prístup ani k správnej výžive, ani k hygiene a ani k vzdelaniu“. 

Presné.

Aktuálnemu stanovisku SaS tak možno vyčítať len povestný posledný krôčik, ktorým by bolo aj priame priznanie si chyby, ak už nie ospravedlnenie sa za pondelkové rasistické vyjadrenie ich predsedu.

A ešte aj dostali výchovnú od Záborskej. Ani facebooková smršť, ktorou sa museli SaS v utorok prehrabávať, však ešte pre nich nebola vrcholom poníženia. Tým je až školenie z občianskej náuky, ktoré dostal Sulík od europoslankyne KDH Anny Záborskej.

Vyberáme z neho dva citáty:
1. „Pre krajinu, ktorá dokáže vytvoriť podmienky na rozvinutie potenciálu každého dieťaťa, nie je pôrodnosť problémom, ale bohatstvom.“

2. „Všetky deti vrátane rómskych, ktoré sa minulý rok narodili vo Veľkej Lomnici, ktorú Sulík spomína ako príklad, sú občanmi Slovenskej republiky. Problémom nie je ich etnická identita, ale to, že príliš veľa z nich sa narodilo do podmienok, v ktorých by nemal žiť žiaden občan tejto krajiny.“

2. Lobing zabral, Komisia ide porovnávať kvalitu potravín

Mohlo by to slúžiť ako príklad, že ak východoeurópske krajiny zrozumiteľne a uveriteľne zdôvodnia svoje požiadavky, berie ich Európska komisia vážne a že slovenská diplomacia vie byť efektívna a teda užitočná krajine aj jej partnerom.

Kolegovia z V4 poslali Roberta Fica do Bruselu sťažovať sa na dvojakú kvalitu potravín v júli tohto roka, pretože Komisia sa stavala k téme niekoľko mesiacov laxne. Pár týždňov po tom dostal Fico od predsedu Európskej komisie Junckera slovo, že to zoberú vážne a napríklad na október zvolajú k téme veľkú konferenciu do Bratislavy.

Komisárka pre ochranu spotrebiteľov Věra Jourová aktuálne oznámila, že komisia zaplatí (a zorganizuje) celoeurópske prieskumy, ktoré by mali povedať, či a kde je nerovnaká kvalita potravín.

V praxi to znamená, že veľké európske potravinové firmy definitívne vedia, že do roka musia špeciálne výrobné postupy pre východnú Európu vypustiť, inak ich čaká Európskou komisiou a jednotlivými vládami posvätená škandalizácia.  

Už sa to deje, napríklad Bahlsen nebude dávať do sušienok niekde palmový tuk, niekde maslo, ale všade maslo. Bude to preto možno o pár centov drahšie, ale ak východoeurópsky spotrebiteľ povedal, že hrdosť a zdravie sú mu prednejšie ako cena, príčetní obchodníci a politici sa podľa toho rýchlo zariadia.

3. Beblavý Ficovi vytrvale pripomína, že je škrob

Napriek doterajšiemu minimálnemu mediálnemu ohlasu vracia skupina okolo Miroslava Beblavého do parlamentu návrh na vyššie platy pre verejných zamestnancov.

Zarputilosť, s ktorou Beblavý tlačí tému zrovnoprávnenia pravidiel minimálnej mzdy pre verejný a súkromný sektor, však vôbec nemusí byť len poslancovou neefektívnou obsesiou.

Aktuálny návrh ráta so zvýšením platu takmer 150-tisíc ľuďom vo verejnej správe, ktorým sa tá téma určite nezdá taká odťažitá a zložitá a ktorí inak väčšine politikov vrátane Smeru či SaS celý rok nestoja za reč.

Beblavý im naproti tomu opakovane odkazuje, že od Fica a Kažimíra len chce, aby na vyššej minimálnej mzde získavali nielen zamestnanci v súkromných firmách, ale aj ľudia v úradoch, opatrovateľských službách, školách a podobne.

Nech sa páči, kalkulačka. Pointa je v tom, že minimálna mzda pre každú úroveň potrebnej kvalifikácie zamestnanca sa líši a teda, čím zložitejšiu robotu človek robí, tým viac by mal dostať peňazí. Štát si však pre seba urobil výnimku, a tak používa lacnejšie tabuľky. Rozdiel v neprospech zamestnancov je pritom bežne až v stovkách eur mesačne.

Beblavý a kol. k tomu na webe vyrobili aj kalkulačku, ktorá zamestnancovi verejnej správy pár klikmi ukáže, o koľko by mal vyšší plat, ak by poslanecký návrh parlamentom prešiel. Niet takého človeka v štátnej správe, ktorý by si tam aspoň zo zvedavosti nenaťukal svoje parametre.

Nie sú to astronomické náklady. Celkové čisté náklady na zavedenie rovnakej minimálnej mzdy pre štát aj pre súkromníkov pri tom nie sú dramaticky veľké. Jozef Mihál tvrdí, že štát by tak síce prišiel o vyše 200 miliónov eur, no prinieslo by to na daniach a odvodoch naspäť toľko, že celé by to štát stálo ročne len okolo 60 miliónov eur.

To už nie je taká dramatická suma, že by Kažimírovi stačilo odvrknúť, že ani to si štát nemôže dovoliť. Lebo hocikto mu môže napríklad pripomenúť, že vyše 60 miliónov dokázali jeho kolegovia zo Smeru prisľúbiť v zmluve právnikovi FNM za jeden vyhratý spor.

Jednou vetou:

4. Nový riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník pýta od štátu 32 miliónov eur bez DPH na obnovu budov v Mlynskej doline a na Mýtnej ulici, chce, aby ich telerozhlas dostával postupne počas piatich rokov.

5. Kotlebovci by chceli zákonom zriadiť domobranu, o ich návrhu bude parlament rokovať na októbrovej schôdzi.

6. Dôchodcovia, ktorí si privyrábajú na dohodu, by od budúceho roka nemali platiť odvody, ak ich zárobok nepresiahne 200 eur, navrhla to strana Most-Híd, odobriť to už mala aj Koaličná rada.

7. Projekty spoločností J&T Real Estate a HB Reavis nemôžu dostať štatút významnej investície, rozhodlo o tom miestne zastupiteľstvo v bratislavskom Ružinove.

8. Aktivisti z iniciatívy Pamätaj vyzývajú prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal novelu zákona o pamäti národa, ktorú schválil parlament, pripomínajú výhrady k novele a nenaplnené žiadosti o diskusiu k nej.

9. Na MS slalomárov na divokej vode vo Francúzsku získala slovenská výprava zlatú medailu, postarali sa o ňu singlisti v hliadkach v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš.

10. Opoziční poslanci chcú predložiť pozmeňovací návrh, aby dane na Slovensku platili aj schránkové firmy ovládané fyzickými osobami. 

Zaujímavé články:

• Tomáš Prokopčák o tom, že 25 je nových 18 (sme.sk)

• Nataša Holinová o facebookových predstavách slovenskej polície o znásilnení (dennikn.sk)

• Fero Múčka o tom, ako nemecké voľby nabúrali Macron-Merkelovej víziu budovania európskeho jadra (postoj.sk)

• Peter Morvay o tom, ako nemecké voľby Macrona schladili (dennikn.sk)

FB status:

Citát dňa:

Chceme aby ste zostali, ceníme si vás, a ďakujeme vám za to, čo prinášate do nášho národného života.

Theresa May, britská premiérka o občanoch EÚ v Británii

Nový Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie