Denník N

Ženy v Saudskej Arábii oslavujú, konečne budú môcť šoférovať

Azíza Aljusúfová bojovala za práva žien šoférovať. Na snímke z roku 2014 je počas protestnej jazdy. Foto – AP
Azíza Aljusúfová bojovala za práva žien šoférovať. Na snímke z roku 2014 je počas protestnej jazdy. Foto – AP

Saudskoarabský kráľ Salmán v utorok vydal dekrét, ktorý umožní ženám získať vodičský preukaz. Saudská Arábia bola poslednou krajinou na svete, ktorá ženám zakazovala šoférovať.

„Chcem byť číslo jeden, chcem mať vodičský preukaz s číslom 001,“ zdôverila sa v utorok v noci reportérom Bloombergu Azíza Aljusúfová, saudskoarabská aktivistka za ženské práva. Bola jednou zo žien, čo sa v minulosti pokúsili zmeniť skutočnosť, že v Saudskej Arábii ako v poslednej krajine na svete, ženy nemohli získať vodičské oprávnenie bez súhlasu svojho poručníka a šoférovať.

Teraz sa to zmenilo. Kráľ Salmán vydal dekrét, ktorý toto nariadenie ruší. Nezačne platiť hneď, vláda má na jeho implementáciu čas do júna budúceho roku.

Hoci mnohí obyvatelia monarchie boli z rozhodnutia v šoku, faktom je, že kráľovská rodina naznačovala, že zmeny sa blížia. O tom, že ženy by mali mať možnosť urobiť si vodičský kurz bez toho, aby museli žiadať o povolenie svojho poručníka, hovorilo v posledných mesiacov niekoľko princov.

Vízia 2030

Súvisí to s tým, že kráľovská rodina, hlavne mladý ambiciózny korunný princ Muhammad bin Salmán, presadzuje plán zásadných reforiem, ktoré by mali zmodernizovať Saudskú Arábiu a znížiť závislosť jej ekonomiky od ťažby ropy.

Vízia 2030 predpokladá rozvoj služieb, školstva, zdravotníctva a priemyslu priamo nesúvisiaceho s ropou.

Na to bude potrebné, aby sa zvýšila účasť žien

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie