Denník N

Prieskum: Mladí sa cítia vylúčení, neveria politikom, tretina chce odísť do zahraničia

Menej sa do zahraničia chcú presťahovať len mladí ľudia z Poľska. Slováci neveria vláde, parlamentu ani politickým stranám.

Viac ako štvrtina mladých Slovákov od 15 do 24 rokov povedala, že si myslí, že sa do troch rokov natrvalo odsťahuje do zahraničia. Pýtali sa ich na to v prieskume, ktorý organizovala Rada mládeže, spolupracovala na ňom agentúra Focus. V každej krajine V4 na otázky odpovedalo viac ako 700 respondentov.

„Mladých sme sa pýtali, ako sa cítia vo svojej krajine, aké majú predstavy o svojej budúcnosti, či oni sami majú vplyv na fungovanie spoločnosti a ako sa politicky angažujú,“ hovorí o výskume Katarína Čavojská z Rady mládeže Slovenska.

Prieskum robili najmä v reakcii na parlamentné voľby. Rada mládeže, ktorá združuje 22 organizácií a viac ako 55-tisíc mladých ľudí, totiž videla, že chýbajú dáta o tom, prečo študenti podporujú nesystémové strany.

 

Tretina chce odísť

Čo z prieskumu vyšlo? Takmer tretina chce natrvalo odísť do zahraničia. Tento pocit nie je na Slovensku jedinečný. Aj mladí v ostatných krajinách V4 by chceli zo svojho štátu odísť.

Až 47 percent z opýtaných mladých Čechov povedalo, že rozhodne alebo skôr súhlasí s tvrdením, že do troch rokov natrvalo krajinu opustí. Menej ako Slováci chcú do zahraničia odchádzať len Poliaci – menej ako 20 percent. A takmer polovica respondentov v Poľsku povedala, že rozhodne nechce odísť.

Čavojská si vysvetľuje chuť odísť najmä tým, že mladí nemajú dobrú životnú perspektívu. Máme síce nízku nezamestnanosť, je však veľký rozdiel medzi možnosťami a očakávaniami mladých ľudí. Na jednej strane je podľa nej Slovensko montážna hala Európy, na druhej sa vyzdvihuje kreativita či startupy. „Ponuka na Slovensku im nedáva slobodu,“ hovorí.

Súdom, parlamentu a vláde veria najmenej vo V4

V prieskume vidieť, že mladí majú pocit, že sa o nich politici nezaujímajú a politiku nevedia ovplyvniť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie