Rytmus: Nekalkulujem, keď mlčím o Kotlebovi

Rapper Patrik Vrbovský alias Rytmus ohlásil koncert so symfonickým orchestrom. V rozhovore hovorí, či hip-hop a vážna hudba idú k sebe, ale aj o tom, prečo sa na rozdiel od iných rapperov nevyjadruje k politike.

Rytmus. Foto N – Vladimír Šimíček

Čo vám o Slovensku povedal váš nedávny experiment s youtuberom Gogom, v ktorom sa 90 percent z 50-tisíc hlasujúcich rozhodlo darovať auto rómskej rodine, namiesto toho, aby ho nechali zničiť?

Beriem to tak, že Gogo donútil zamyslieť sa najmladšiu generáciu. Je to influencer, ktorý mladých pomáha vychovávať, dokáže ich nasmerovať k tomu, aby neboli rasisti. Keď Gogo povie: hlasujte za dobrú vec, tak to mladí, ktorí ho sledujú, urobia. V tomto to bolo dobré. Je mi jasné, že ak by takúto anketu robil niekto iný, napríklad Kotleba, dopadlo by to inak. Aj do komentárov na Instagrame mi písal niekto dačo proti Rómom. Odpísal som mu: okej, tak hlasuj, nech to auto padne a tá rodina ho nedostane. Tam bolo krásne vidieť, ako dotyčný sám seba nachytal, že je rasista.

Nemáte teda ilúzie, že by toto bol obraz o krajine ako takej, teda že by 90 percent z nás doprialo auto rómskej rodine?

Určite nie. Na druhej strane, na Slovensku sú skôr takí skrytí rasisti. Prejavujú sa v diskusiách, kde nepoznáme ich identitu. Na plnú hubu to povie málokto.

Diskusie však boli silné. Keď som klikol na článok o výsledku tohto experimentu na Novom čase, komentár s najväčším počtom lajkov bol v duchu: „Škoda, že ste nedali tretiu možnosť, nechať to auto padnúť rovno na tú rómsku rodinu.“ 

Čo mám na to povedať? V diskusii ma to neprekvapuje. Keď si predstavím človeka, ktorý má potrebu takéto niečo napísať, tak vidím niekoho, komu sa v živote alebo v robote veľmi nedarí. Zrejme nie je veľmi úspešný, z domu je naučený nadávať na všetko, napríklad na Cigánov. Možno má aj nejakú osobnú skúsenosť, trebárs mu na škole nejaký Róm

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |