Denník N

Podobných kostolov sú stovky, v tomto sa ale nachádza rímsky sarkofág z 2. storočia

Vydali sme časopis o 20 miestach na Slovensku, ktoré majú hodnotu európskeho významu, no zostávajú neznáme. Magazín vyšiel v pondelok 25. septembra. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou.

Podobných kostolov sú stovky. A ani stredoveké maľby, ktoré sú tu na stenách, nie sú výnimočné. Napriek tomu sa do Kostola svätého Jakuba staršieho oplatí zájsť.

Nečakali by ste to, ale vo vnútri nájdete rímsky sarkofág z 2. storočia. Nie je dôkazom rímskej prítomnosti v Želiezovciach.

Našli ho v Aquincu, rímskom meste na okraji Budapešti. Priviezli ho v 19. storočí zo Starého Budína (Óbuda).

V kostole v Želiezovciach ho použili ako oltárnu menzu, teda miesto obety. Má to byť kamenná doska na pevnom podstavci a sarkofág sa na to hodil. Presne tak to v skutočnosti kedysi v Ríme aj bolo.

Zaujímavosťou na maľbách v kostole je zobrazenie trpiaceho Krista. Na našom území sú bolestne pootvorené ústa Krista ojedinelé, ale sú známe z talianskej maľby dramatického Pisanella.

Susedná kompozícia je obsahom ešte zložitejšia, ale v stredoveku častá. Znázorňuje spor o dušu zomrelého medzi anjelom a diablom. U Boha Otca sa prihovára za dušu hriešnika Kristus, Panna Mária a tu v Želiezovciach, aj svätica v mendikantskom habite – sv. Klára, alebo dominikánka Margita Uhorská.

„Spor o dušu zomrelého“. Tento častý motív je v Želiezovciach unikátny tým, že medzi prihovárajúcim sa Kristom a Pannou Máriou je aj svätica z rehole klarisiek, alebo dominikánok a zomrelý je pravdepodobne konkrétnou historickou osobou.

Skryté pamiatky

Kultúra

Teraz najčítanejšie