Denník N

Ministerstvo o vrtuľníku na svadbe šéfa hasičov nehovorilo pravdu, nešlo o predĺžený let a vo Vojke bol dvakrát

Robert Kaliňák a Alexander Nejedlý. Foto – TASR
Robert Kaliňák a Alexander Nejedlý. Foto – TASR

Robert Kaliňák tvrdí, že prezident hasičov si prelet vrtuľníka zaslúži. Vysvetlenie, prečo ministerstvo zavádzalo o okolnostiach letu nad svadobčanmi, minister vnútra nedal.

Ministerstvo vnútra nehovorilo pravdu o spôsobe využitia vrtuľníka Bell počas piatkovej svadby šéfa hasičov a redaktorky televízie Markíza Danice Kleinovej. Živý prenos z toho, ako ministerský stroj lieta po piatej podvečer nad hlavami hostí a vyhadzuje cukríky, zverejnil Nový Čas.

V sobotu ministerstvo vnútra v stanovisku oznámilo, že išlo o dar zamestnancov ministerstva pre generála Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého a náklady spojené s 20-minútovým letom v hodnote 700 eur zaplatia zamestnanci.

V pondelok na doplňujúce otázky odpovedalo, že vrtuľník si predĺžil riadny výcvikový let, počas ktorého sa precvičovala nová technika na palube stroja. „Výcvikový let sa predĺžil o let do Vojky a naspäť.“

Zo záznamu letu však vyplýva, že vrtuľník si cestu nepredlžoval a letel len z Bratislavy nad Vojku a späť. Stránka flightaware.com, ktorá zaznamenáva dráhu všetkých letov, uvádza tiež, že ten istý stroj letel do Vojky nielen podvečer, ale aj o jedenástej dopoludnia. Denník N na to upozornil fanúšik letectva.

Doobedňajší let do Vojky. Flightaware.com

Denník N preto ešte v utorok zaslal ministerstvu vnútra otázky, prečo hovorilo o predĺženom lete a aký let do Vojky spravili dopoludnia.

Minister vnútra Robert Kaliňák v stredu po rokovaní vlády na otázku, prečo klamali o predĺžení letu, povedal, že neklamali. „Každý takýto let je cvičný,“ tvrdil minister. Podrobnosti vysvetliť nevedel. 

Poobedňajší let do Vojky. Flightaware.com

„Všetko, čo som chcel povedať, som povedal. My si počkáme, keď letka vystaví účet, a tým je to pre mňa vybavené,“ vyhlásil Kaliňák. Čo robil vrtuľník vo Vojke vedľa čárdy, v ktorej sa ženil generál Nejedlý, už pred svadbou dopoludnia? „Ja o ničom ani neviem, vy viete viac. Na to vám neviem v tejto chvíli odpovedať, môžete poslať otázky, my vám radi budeme odpovedať,“ sľubuje minister vnútra.

„K výcvikovým letom, pri ktorých sa testuje policajná technika, sme sa z takticko-bezpečnostných dôvodov bližšie nikdy nevyjadrovali a nebudeme to robiť ani teraz. Let bol technického charakteru tak, ako sme uviedli v predošlých odpovediach. Odklonenie z riadneho cvičenia bolo vyfakturované tak, ako sme uviedli,“ napísalo v stredu popoludní ministerstvo.

Kaliňák hovorí, že rozkaz na let na Nejedlého svadbu nevydal, ale vedel o ňom. Aj on sa chystá za let na svadbu zaplatiť a za papalášizmus prelet vrtuľníka nad svadobčanmi nepovažuje. „Prejav papalášizmu je, keď niečo sám pre seba niekto používa na súkromné účely. Neobjednával si to on, ale kolegovia, ktorí vedia, čo pre Hasičský a záchranný zbor urobil, tak mu chceli vzdať hold.“

Nejedlý na otázky Denníka N neodpovedal. Neurobila tak zatiaľ ani Kleinová.

Alexander Nejedlý a Danica Kleinová. Foto – TASR

Kaliňák povedal, že je bežné, že hasiči alebo záchranári majú na svadbách techniku. „Majú sanitky, hasiči majú hasičskú techniku, to všetko, myslím, zakázal, tak sa chceli takýmto spôsobom poskladať, aby ho mohli pozdraviť takýmto spôsobom,“ tvrdí minister.

„Máme tu ľudí, ktorí lietali na súkromné účely a dodnes nič nezaplatili, nemám pocit, že by vás to veľmi vzrušovalo,“ vyhlásil tiež Kaliňák bez toho, aby špecifikoval, koho myslel.

Minister naposledy za lety do Popradu a späť kritizoval prezidenta Andreja Kisku.

Slovensko