Denník N

V Smrečanoch lovia v kostole medveďa

Maľované gotické a renesančné dosky stropu lode kostola v Smrečanoch. Známa scéna lovu medveďa.
Maľované gotické a renesančné dosky stropu lode kostola v Smrečanoch. Známa scéna lovu medveďa.

Strop liptovského kostolíka je krásny. Dosky sú maľované a na každej je iný výjav.

Vydali sme časopis o 20 miestach na Slovensku, ktoré majú hodnotu európskeho významu, no zostávajú neznáme. Magazín vyšiel v pondelok 25. septembra. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou.

Šindľové strechy lode, veže a sanktusovej vežičky cibuľových tvarov, kamenná ohrada so strieškou. Stredoveký kostolík Očisťovania Panny Márie je šperkom Liptova.

Postavili ho v roku 1349 a najmä interiér je dôkazom vysokej úrovne miestnej elity. Zaujímavosťou je krásny drevený strop. Dosky sú maľované a na každej je iný výjav. Najviac pozornosti púta obraz lovu na medveďa. Pod Tatrami je to pochopiteľné, i keď tento výjav nemá žiadnu sakrálnu spojitosť a je to skôr odkaz na zábavu či hrdinstvo.

Hlavný gotický krídlový oltár.

Do kostola sa vstupuje pekným gotickým portálom so vzácnou freskou Madony s anjelmi z obdobia stavby kostola.

Dva bočné oltáre dal vyrobiť Krištof zo Smrečian, ktorý bol spišským podžupanom, kapitánom Spišského hradu a aj kanonikom na Spišskej Kapitule. V niektorých scénach si dal zobraziť svoju tvár.

V kostole sú aj vzácne neskorogotické patronátne lavice, unikátna neskorogotická strieška kazateľnice a maľované doskové zábradlie empory zo 17. storočia.

Podobu Krištofa zo Smrečian má aj žobrák, ktorého umýva svätá Alžbeta Durínska (vľavo). Na krídle zatvoreného oltára je aj svätý Krištof s podobou kanonika a spišského podžupana Krištofa zo Smrečian.

Skryté pamiatky

Kultúra

Teraz najčítanejšie