Denník N

Slovensko posiela na adopciu do cudziny iba rómske deti, podľa Blahovej zo SaS je to rasizmus

Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže tvrdí, že im úrady práce na medzinárodnú adopciu posielajú iba rómske deti, ktoré na Slovensku nechceli. Preveriť to žiada aj splnomocnenec pre Rómov.

Slovensko posiela na medzinárodnú adopciu iba rómske deti, upozornila poslankyňa SaS Natália Blahová a označila to za prejav rasizmu štátnej moci.

Blahová na Facebooku zverejnila odpoveď riaditeľky Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrey Císarovej, ktorá tvrdí, že „na medzinárodnú adopciu sú odporúčané LEN deti, ktoré majú rómsku etnicitua o ktoré na Slovensku nie je záujem“. Slovo len Císarová zdôraznila kapitálkami.

Splnomocnenec pre Rómov Ábel Ravasz (Most-Híd) hovorí, že ho komunikácia prekvapila. „Ak existuje takýto neformálny pokyn alebo prax, tak sa s tým nedá súhlasiť. Nemôže to existovať.“

Ravasz hovorí, že by to malo preveriť ministerstvo práce. Blahová chce podať podnet na generálnu prokuratúru.

Ministerstvo práce odkázalo, že výrok pani Císarovej ani jeho kontext nepozná.

Císarová: Posielajú nám iba rómske deti

Císarová potvrdila, že Slovensko naozaj posiela na adopcie do zahraničia iba rómske deti. Iba tie im podľa nej na medzinárodnú adopciu posielajú z úradov práce, lebo o ne nie je na Slovensku záujem.

„Máme tu, bohužiaľ, len rómske deti, chodia nám väčšinou takéto spisy. Nevyberáme si.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie