Astronautka z NASA na Slovensku: Na vesmírnu prechádzku musíte byť silný, no môžete nosiť aj okuliare

Je dôležité, aby vedci s deťmi hovorili o vede. Doktori, inžinieri či počítačoví programátori by mali školskému systému vrátiť to, čo do nich investoval. Vedci nám otvárajú nové obzory, vraví Dorothy Metcalf-Lindenburgerová.

Astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová prišla na Slovensko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dorothy Metcalf-Lindenburgerová (1975) je americká astronautka. V rámci zásobovacej misie vyletela v roku 2010 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a 15 dní strávila vo vesmíre. Neskôr viedla podmorskú prieskumnú misiu NEEMO 16. Metcalf-Lindenburgerová je aj učiteľkou, popularizátorkou vedy a venuje sa tiež spevu.

Keď na konci 50. rokov minulého storočia začali v NASA po prvý raz zháňať astronautov, lekári si mysleli, že musí ísť o čudákov, lebo kto „normálny“ by vstúpil do nebezpečného stroja, aby s ním vyletel do nepoznaného vesmíru? Aké rysy podľa vás majú astronauti?

Je pravda, že v začiatkoch vesmírneho lietania šli ľudia naozaj do neznáma. Prvými vesmírnymi pilotmi boli ľudia, ktorí boli opakovane vystavení extrémnym situáciám, napríklad Valentína Tereškovová (prvá žena vo vesmíre, pozn. red.) bola parašutistkou. Povedala by som, že aby ste boli dobrý astronaut, potrebujete veľa zručností, medzi nimi schopnosť riešiť krízové situácie s chladnou hlavou či schopnosť byť priateľský a vychádzať s ostatnými členmi posádky. Astronaut by si mal vedieť odpúšťať, lebo spravíte veľa chýb a ak taká situácia nastane, potrebuje ísť ďalej a nemyslieť len na to, čo sa vám nepodarilo. Tiež sa musíte chcieť učiť nové veci. Čo sa týka fyzickej stránky, astronaut by mal dbať na to, aby bol fit.

Môže astronaut nosiť okuliare alebo musí byť absolútne zdravotne fit?

Okuliare mať môžete. Ak máte silné dioptrie, pošlú vás na operáciu (LASIK) a môžete sa stať astronautom.

Zmestil by som sa do kozmickej lode, ak meriam dva metre?

(smiech) Myslím, že ste na hrane. Čo sa týka kozmických lodí Sojuz, myslím, že tam záleží na pomere medzi obvodom pásu a výškou. Nové kozmické lode Orion od NASA majú tiež nejaký výškový limit, ale nepamätám sa aký.

Astronauti často hovoria, že pohľad na Zem z vesmíru ich napĺňa pocitmi spolupatričnosti, humanity a všeobjímajúcej lásky k ľudstvu a Zemi. Ako si spomínate na svoj pobyt vo vesmíre?

Vidieť Zem z vesmíru je hlboký zážitok, možno až duchovný či meditatívny. Uvedomíte si, že Zem je jedinečná planéta a zároveň veľmi krehká. Je veľa vecí, ktoré som si vážila už predtým, než som bola vo vesmíre a zážitok z vesmíru ich ešte prehĺbil. Keď sa vrátite na Zem, chcete urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby si aj iní ľudia uvedomili, aká je Zem krásna a aby ju nepovažovali za samozrejmosť a nemysleli si, že sa o ňu nemusia starať.

Čo všetko ste na Zemi videli, keď ste sa pozerali z vesmíru?

Veľký čínsky múr sme nevideli, lebo keď sme boli na orbite, veľká časť Číny bola v tme (NASA pred pár rokmi informovala, že „vo všeobecnosti platí, že Veľký čínsky múr sa nedá vidieť voľným okom z nízkej orbity Zeme“, no na fotkách sa dá rozpoznať, pozn. red.). Videli sme veľa iných vecí vrátane letísk, veľkých ciest, stôp na mori po veľkých lodiach, alebo čiar za lietadlami. Rozoznať viete aj centrum Chicaga alebo New Yorku a vrcholy mrakodrapov. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |