Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Taký krotký nebol Robert Fico pri kauzách Smeru už dávno

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Premiér nemal na obranu Smeru čo povedať. 2. Máme balíček, ale aj nesplnený plán na znižovanie deficitu. 3. Lunter ukončil debatu o kandidátovi proti Kotlebovi. + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Bodlo by vám Doblo?  Práve ste ho našli! So širokou ponukou skladových úžitkových vozidiel na operatívny leasing rozhýbete váš biznis. Nevlastnite. Jazdite!


Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Premiér na obranu Smeru nemal čo povedať

Premiér Fico sa vyjadril k možnosti, že by štát vinou nominanta Smeru mohol prísť o 64 miliónov eur. Pôvodne to nemal v pláne, pretože témou jeho štvrtkovej tlačovky boli fanfáry okolo sociálneho balíčka, ktorý vo štvrtok dohodol s Mostom a so SNS.

Hanba je však priveľká, aby mohol zostať ticho, a tak na novinársku otázku chtiac-nechtiac odpovedal. V Smere totiž dobre vedia, že zmluva podpísaná jeho bývalým poslancom a teraz nominantom v MH Manažment (nástupca po FNM) Branislavom Bačíkom je presne ten prípad, ktorý pochopí takmer každý a nedá sa obhajovať.

Vážnosť kauzy potvrdená

Tomu zodpovedala aj veľmi krotká reakcia Roberta Fica. Na rozdiel od bežnej praxe pri iných kauzách tentoraz nenadával novinárom, neútočil na opozíciu a pokorne vyhlásil: „Súhlasím určite s každým, kto tvrdí, že treba viesť vážne rokovania s právnickou kanceláriou, znížiť túto odmenu…“

To by sme teda mali. Týmto je potvrdené, že vec je vážna a nejde o výmysel neprajných kritikov, ale fakt, ktorému sa v Smere netešia.

Môže to byť ešte horšie

Lenže skutočnosť môže byť pre Súmračnú ešte horšia. Advokát Bžán, ktorý sa mal na úkor štátu nebadane dostať k rozprávkovému bohatstvu, necháva v okolí Smeru viac stôp, než by mohla vysvetliť obyčajná náhoda.

– Spoločná fotka s exministrom Počiatkom a syn zamestnaný u toho istého ministra ako riaditeľ odboru sú tie menej dôležité.

– Bžán však v minulosti pracoval pre Javys a ten v tom čase riadil Ján Valko. A ten je veľmi blízkym človekom Roberta Fica, ktorý z neho okrem iného urobil aj riaditeľa SIS.

– V rovnakom čase bol podpredsedom predstavenstva Javysu ďalší nominant Smeru a brat generálneho prokurátora Peter Čižnár.
Stôp je ešte viac a len vďaka tomu, že v rokoch 2007 až 2010 neplatil zákon, vďaka ktorému by sme dnes mali prehľad, ako Bžán na Javyse zarobil, môžeme len odhadovať, či išlo o státisíce, alebo o milióny.

Navyše v tomto prípade ho MH Manažment v „súťaži“ vybral aj napriek tomu, že jeho ponuka bola len naoko výhodná, ale v skutočnosti najdrahšia. Ako upozornilo Transparency International, vyhrať mu umožnili zle nastavené podmienky, ktoré nastavil nominant Smeru.

Smer za každým rohom

Táto kauza smrdí premiérovou stranou z každého kúta. Robert Fico napriek tomu podnikol jediný chabý pokus o obhajobu, keď spomenul akýsi prípad z roku 2002 (zase ten Dzurinda), kde bolo percento odmeny pre právnika podobné ako v prípade Bžána. No inak na ňu reagoval ako človek, ktorý nemá na svoju obranu čo povedať a dúfa, že tentoraz mu namiesto protiútoku pomôže byť ticho a zbytočne na seba neupozorňovať.

2. Koalícia dohodla sociálny balíček, ale nesplnila vlastný plán na zníženie deficitu

Vo štvrtok sa stretla koaličná rada. Téma bola obľúbená – nový sociálny balíček. Na koaličnú krízu si už nik nespomenul. Andrej Danko oznámil, že vo vládnej koalícii sa „cítime naplnení“ a dodal, že balíček by bez symbiózy „sociálnej, národnej a národnostnej strany“ nevznikol.

Robert Fico niekoľkokrát pripomenul, že návrh zohľadňuje priority všetkých troch strán a okrem Danka mu v tom prikyvoval aj Béla Bugár.

Čo sa to na nás teda valí?

Priorita SNS:

Bude 13. a 14. plat. Maximalistický scenár sa však nenaplnil. Celé to bude postavené na dobrovoľnosti a ak sa firmy rozhodnú vyplácať v júni 13. plat a v decembri 14., pôjde o peniaze oslobodené od odvodov a daní. Podrobnosti sa ešte iba dohodnú, ale znamená to, že už na budúci rok môžu zamestnancom o čosi reálne klesnúť dane a odvody.

Priorita Mosta-Hídu:

Dôchodcovia pracujúci na dohodu si prilepšia tiež. Prvých dvesto eur, ktoré si takto zarobia, bude oslobodených od odvodov tak, ako je to už dnes u študentov.

Priority Smeru a všetkých spolu:

– Porastie minimálna mzda. Premiér chce, aby do roku 2020 bola vyššia ako 500 eur a v budúcom sa k tejto hranici chce „výrazne priblížiť“.

– Zvýšia sa príplatky za prácu cez víkendy, sviatky a za nočnú prácu.

– Nezamestnaní dostanú podporu na dochádzanie za prácou. Plánuje sa aj vyplácať im jednorazový niekoľkotisícový príspevok, aby sa mohli presťahovať s celou rodinou, ak si nájdu prácu v inej časti Slovenska. Premiér spomenul čísla 4- a 5-tisíc eur. Konkrétne číslo sa však ešte iba má dohodnúť.

– Príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých príbuzných sa zvýši tiež. Cieľom je, aby za opatrovanie dostávali čistú minimálnu mzdu.

Na tlačovke bol aj minister financií, ale nikto nedokázal povedať, čo to bude celé stáť. Zaznel iba sľub, že aj po zavedení všetkých noviniek bude deficit verejných financií na budúci rok na úrovni 0,83 percenta. Verejný dlh bude 49,7 percenta HDP.

Kontext

Ešte minulý rok sa pri schvaľovaní aktuálneho rozpočtu počítalo s tým, že v roku 2018 bude deficit iba 0,44 percenta. Keď sa vo štvrtok Peter Kažimír chválil cifrou 0,83, taktne zamlčal, že ňou vlastne koalícia nedodržala vlastný rok starý plán. Rekordne nízky deficit to teda bude, ale aj vďaka ďalšiemu balíčku nie taký rekordný, ako sa sľubovalo.

Navyše, deficit plánovaný na 2018 je taký, že v decembri 2016 malo tento parameter 14 krajín OECD lepší, ako my plánujeme na rok 2018. Väčšina z nich pritom rástla pomalšie ako Slovensko.

3.  Lunter ukončil debatu okolo výberu kandidáta proti Kotlebovi

Vyšiel nový prieskum Focusu o voľbách župana v Banskej Bystrici. Kým pred mesiacom sa už v číslach tejto agentúry Ján Lunter črtal ako favorit, v septembri všetkých jasne preskočil.

Vyletel ako raketa o deväť percentuálnych bodov a dostal 31 percent. Jeho najbližší demokratickí konkurenti Martin Klus a Stanislav Mičev by podľa tohto prieskumu dostali 11, respektíve desať percent. Kotleba má 22.

Je pravda, že Lunter už dávnejšie avizoval koniec tohto mesiaca ako termín, dokedy sa rozhodne. Ťažko mu teda vyčítať, že to aj dodržal, bez ohľadu na to, čo robia Klus s Mičevom, hoci iný postup by bol elegantnejší. Keby sa niekto opýtal voličov, ktorí nechcú mať fašistu za župana, či si takto predstavovali dlho avizovanú dohodu demokratických kandidátov, tak by asi máloktorý z nich odpovedal kladne.

Zaujímavé teraz bude, aká časť bude tejto partii ochotná odpustiť trápnosti, ktoré jej nedohodu sprevádzali.

Čísla Focusu (odobrené aj politológmi Petrom Spáčom a Miroslavom Nemčokom, ktorí zber dát dozorovali) aj tu ponúkajú náznak. Prieskum sa okrem preferencií pýtal aj na otázku, koho by si voliči vybrali zo štvorice Martin Juhaniak, Lunter, Klus a Mičev, keby sa dohodli, že do volieb nakoniec pôjde len ten z nich, kto bude mať v prieskumoch najviac percent. Focusu vyšlo toto – Lunter 37,6 percenta, Mičev 27,8, Juhaniak 26,7 a Klus 26,2.

Klus ani Mičev sa zatiaľ odstúpiť nechystajú. Na budúci týždeň chcú predstaviť spoločný prieskum agentúr AKO a Median. „Beriem do úvahy aj Focus, ale primárne sa budeme riadiť našimi prieskumami,“ povedal Mičev.

Jednou vetou:

4. Mariána Kočnera obvinili v kauze Donovaly z neodvedenia dane, spolu s ním obvinili aj Janu Šlachtovú a Petra P.

5. Banskobystrický kraj pod vedením Kotlebu sa prepadol v transparentnosti najviac zo všetkých krajov, najhoršou župou je košická pod končiacim županom Zdenkom Trebuľom zo Smeru.

6. Finančná správa preverí účtovníctvo firmy Andreja Kisku a jeho brata KTAG aj za rok 2013, povedal to prezident finančnej správy František Imrecze.

7. Vladimír Kováčik, ktorý bol pravou rukou bývalého ministra školstva Petra Plavčana a viedol aj jeho kanceláriu, vo funkcii končí, v zamestnaneckom pomere na ministerstve bude len do 30. septembra.

8. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal nemá bez vyjadrenia zastupiteľstva súhlasiť s požiadavkami investorov HB Reavis a J&T Real Estate, ktorí žiadajú o štatút významnej investície pre svoje projekty pri Dunaji, také uznesenie schválili poslanci mesta.

9. Školám chýba väčšina učebníc, priznala ministerka školstva Martina Lubyová, v prvom mesiaci nového školského roka ide o 59 percent učebníc.

10. Polícia zadržala päť colníkov, ktorí predstierali, že sú dopravní policajti a vyberali od vodičov pokuty od 200 do 300 eur, o odhalenom prípade korupcie informovali policajný prezident Tibor Gašpar a prezident Finančnej správy František Imrecze.

Zaujímavé články:

Matúš Ritomský o Klausovi a Sulíkovi. (sme.sk)

Jozef Majchrák o skokanoch zo župných volieb. (postoj.sk)

Matúš Kostolný o Kiskovi a médiách. (dennikn.sk)

Martin Slobodník a Dušan Jaura o Pevnosti Slovensko a jej hanebnom tábore v Petržalke. (dennikn.sk)

Eva Čobejová o Lunterovi. (tyzden.sk)

FB status:

Citát dňa:

Z mojej strany považujem otázku, či pokračovať alebo podporiť iného kandidáta, za vyriešenú.

Ján Lunter, kandidát na banskobystrického župana získal v najnovšom prieskume Focusu 30,9 percenta.

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie