streda

Odomkli sme - Má 27 rokov a šéfuje analytikom u Druckera: Unavuje ma, ako to stále skúšajú rôzni vybavovači

Patrí medzi najdôležitejších ľudí na ministerstve zdravotníctva, má na starosti veľké súťaže na CT prístroje či lôžka a snaží sa, aby sa ministerstvo mohlo rozhodovať na základe dát. Zvažuje, že z ministerstva odíde.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Martin Smatana (27) ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky riadil najväčšiu centrálnu súťaž na CT prístroje, akú sme tu mali. Teraz pre nemocnice, ktoré majú záujem, robí súťaže na lôžka aj iné prístroje a darí sa mu stláčať ceny, ktoré boli roky nadsadené. Inštitút, ktorý vedie, zbiera dáta, aby sa ministerstvo zdravotníctva vedelo kvalifikovane rozhodovať, sleduje výdavky a hľadá, kde by sa dalo ušetriť. Smatana mal v zahraničí dobre rozbehnutú kariéru, pracoval v Londýne, neskôr analyzoval nemocnice v Česku.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • ako pracujú vybavovači v zdravotníctve
  • ako prijali nemocnice a firmy nové pravidlá pri verejných zákazkách
  • prečo naše nemocnice nakupovali za vyššie ceny ako Česi
  • prečo nestačí prestať kradnúť, aby zdravotníctvo fungovalo
  • prečo minister Drucker neprináša veľké zmeny rýchlejšie

Máte 27 rokov, rokujete s dodávateľmi, politikmi, riaditeľmi nemocníc. Berú vás vážne?

Oni nevedia, koľko mám rokov (úsmev).

Ale nevyzeráte na to, že máte po štyridsiatke.

Tak aspoň na tridsať áno (úsmev). Túto tému nikdy nikto nenaznačil. Keď niečo riešime, máme rovnaké informácie a nezáleží na tom, či je niekto starší alebo mladší. Nemám pozíciu moci, ktorú by som musel deklarovať alebo si vydobyť rešpekt. Berieme sa ako partneri.

Takže neprídete s tým, že tu máte ceny a za tie budete nakupovať?

Vôbec nie. Snažíme sa robiť veci, ktoré pomôžu aj nemocniciam. Po skúsenostiach z centrálneho obstarávania definujeme špecifikácie a zverejňujeme ich na webe. Nemocnice to chcú, lebo majú aspoň o starosť menej.

Na druhej strane sú dodávatelia, ktorí môžu takto prísť o možnosť osobne presviedčať vedenie nemocníc, aby kúpilo práve ich prístroj.

Sú takí, ktorým to veľmi vyhovuje, takí, ktorým to nevyhovuje a posledná skupina je taká, že to, že im to nevyhovuje, dávajú aj jasne najavo.

Ako to vyzerá?

Tí, ktorým to vyhovuje, s nami spolupracujú. Máme pár firiem, ktoré už mali dosť toho, ako to fungovalo predtým. Potom sú tu firmy, ktoré historicky fungujú na inom princípe. Brali to nie technokraticky, ale vsadili na svoj, nazvime to diplomaticky, osobný šarm - mysleli si, že presvedčia nemocnicu, aby vyhrali. Tí s tým majú problém,  dnes to tak už totiž nefunguje.

Martin Smatana (27)

Šéfuje Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva. Študoval v Oxforde, v odbore zdravotnícky manažment promoval na prestížnej londýnskej Imperial College. V Anglicku si skúsil aj prácu pre štátny zdravotnícky inštitút. Vyše roka pôsobil v Prahe, kde mal ako analytik na starosti kontrolu nemocníc v Stredočeskom kraji.

Ktoré firmy sú takto "šarmantné"?

Na toto sa mi ťažko odpovedá. Vieme, ktoré to sú, ale nechcem nikoho obviniť. Ale boli firmy, ktoré mali problém sa prispôsobiť novým pravidlám, ale už ich je len veľmi málo, možno tri. To sú firmy, ktoré predávajú všetko.

Ako si to máme predstaviť?

Sú firmy, ktoré predávajú produkty jedného dodávateľa. Ale potom sú aj také, čo predávajú takmer všetko – prístroje, materiál od rôznych výrobcov. A s nimi je najväčší problém.

Ako sa im podarilo predávať všetko?

„Personálne čaro“.

Dnes je váš šťastný deň!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo po overení vášho emailu. Nebojte sa, váš email nikdy nepredáme inej firme.

Alebo môžete

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |