Denník N

Policajti bránili Kataláncom hlasovať v referende o nezávislosti

Polícia zasahuje proti ľuďom počas referenda o nezávislosti Katalánska. Foto – AP
Polícia zasahuje proti ľuďom počas referenda o nezávislosti Katalánska. Foto – AP

Pri zrážkach so španielskou políciou bolo zranených 38 ľudí.

Referendum o katalánskej nezávislosti v prvých hodinách nevyzeralo ako sviatok demokracie vo vyspelej krajine.

Policajti ľuďom fyzicky zabraňovali hlasovať, odtláčali ich od volebných miestností, konfiškovali volebné urny aj hlasovacie lístky a na pár miestach aj strieľali gumenými projektilmi. Ľudia napriek tomu zostávali a snažili sa odovzdať svoj hlas.

Pri zrážkach sa zranilo najmenej 38 ľudí, z toho traja ťažko.

Na niektorých miestach, hlavne na vidieku, hlasovanie prebehlo bez incidentov. Katalánska vláda vyhlasovala, že sa podarilo otvoriť 73 percent volebných miestností. Voličom tiež povedala, že hlasovať môžu kdekoľvek, nielen v mieste svojho volebného obvodu.

Jasné nie z Madridu

Hoci miestnosti na hlasovanie v referende sa otvárali až o deviatej, ľudia v Katalánsku pred nimi stáli už o piatej ráno. Niektorí ľudia boli už vnútri – rodičia a aj ich deti v barcelonských a iných školách, ktoré zvyčajne slúžia ako volebné miestnosti, tam boli od piatka popoludní, keď sa skončilo vyučovanie. Spali v stanoch či spacákoch v telocvičniach. Inde zase farmári priviezli svoje traktory pred vchody do volebných miestností.

Takto sa Katalánci pripravili na opatrenia madridskej vlády, ktorá opakovane tvrdila, že urobí všetko pre to, aby sa referendum o nezávislosti Katalánska – podľa mienky katalánskej vlády záväzné – neudialo. Vláda sa opiera o rozhodnutie ústavného súdu o tom, že referendum je nelegálne.

Výsledky prieskumov pred referendom naznačovali, že hoci katalánska vláda prezentuje nezávislosť ako vôľu ľudu, jeho názor nie je taký jednoznačný. Prieskum z júla ukázal, že za nezávislosť je 41, proti 49 percent voličov. V septembri to zase vyzeralo na tesné víťazstvo (50,1 percenta) tábora za nezávislosť. V uliciach Barcelony sa v posledných dňoch konali veľké zhromaždenia oboch táborov. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nezávislosť Katalánska

Teraz najčítanejšie