Denník N

Ministerka školstva: Časť študentov 8-ročných gymnázií nerozvíja svoj talent, výnimku nedostane ani Bratislava

Foto – TASR
Foto – TASR

Absolventi vysokých škôl aj gymnázií si nájdu prácu častejšie ako absolventi stredných odborných škôl. Ministerstvo napriek tomu chce obmedziť osemročné gymnáziá.

Na osemročné gymnáziá sa má od nového roka dostať najviac päť percent najtalentovanejších žiakov z každého kraja. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) zatiaľ nechce výnimku ani pre Bratislavský kraj. Doteraz žiadne obmedzenie neplatilo.

Mnoho talentovaných detí podľa novej ministerky odchádza zo základnej školy na gymnáziá, kde sú osem rokov, a teda nejdú na odborné stredné školy. „Problém je v tom, že tieto deti sa potom nevedia zapájať na trh práce, pretože z gymnázií už nevedie cesta do odborného školstva,“ povedala ministerka.

Jej tlačové oddelenie výrok vysvetľuje tak, že „časť študentov osemročných gymnázií tak nevyužije svoje nadanie, ktoré by si vedeli rozvíjať na stredných odborných školách, pričom trh práce hlási čoraz viac chýbajúcich kvalifikovaných zamestnancov s odborným vzdelaním“.

Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto N – Peter Kováč

To si naozaj gymnazisti nenájdu prácu?

Gymnazisti potom idú študovať na vysoké školy, a preto je nadbytok absolventov, ktorí sa nemajú kde uplatniť, tvrdí ministerstvo.

Absolventi vysokých škôl však v skutočnosti podľa štatistík nekončia na úradoch práce častejšie ako absolventi odborných škôl,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie