Denník N

Znova sú tu prezident a premiér vo vojne

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Všetky doterajšie spory Fica a Kisku sú len predohra k tomu, čo bude nasledovať po tomto víkende.

Keď bol Andrej Kiska zvolený za prezidenta, vznikol medzi ním a jeho neúspešným protikandidátom Robertom Ficom akýsi pragmatický pakt, ktorý umožňoval obom politikom predchádzať zbytočným sporom. Premiér nepotreboval mať pred parlamentnými voľbami populárneho Kisku za nepriateľa a Kiskovi pakt o neútočení s Ficom umožňoval plniť sľub byť nadstraníckym prezidentom.

Samozrejme, v mnohých veciach sa Kiska a Fico verejne sporili a okolie oboch štátnikov dávalo často aj verejne najavo pohŕdanie druhým táborom. No najmä pravidelné stretnutia premiéra a prezidenta a akýsi vzájomný rešpekt spôsobili, že na verejnosti nepôsobili ako rivali. Krehký vzťah sa podarilo udržať pri živote aj po voľbách, hoci Fico vyvolal hystériu okolo možnosti vytvorenia úradníckej vlády prezidentom, čo výrazne skrátilo rokovania o vytvorení vtedy ešte štvorkoalície.

Kiska síce stupňoval kritiku niektorých ministrov, no na vládu ako celok, ani na jej premiéra neútočil. Ešte aj v momente, keď Smer zorganizoval kampaň okolo Kiskových letov do Popradu, prezident útok priamo neopätoval. Strata dôvery však už bola neodvratná a Andrej Kiska teraz tvrdí, že ho vláda považuje za nepriateľa a dôsledkom toho sú aj anonymy s informáciami o daniach jeho firmy.

Explicitný dôkaz o tom, že niekto z Ficových ľudí koordinoval únik dokumentov o Kiskovej firme, získame len v prípade, že prehovorí niekto zo svedkov daňového tajomstva, čo je krajne nepravdepodobné. Dovtedy treba brať na vedomie premiérovo vysvetlenie, že mu o všetkom porozprával prezident, keď ho hostil na Bôriku.

Málo to však mení na fakte, že prezident už otvorene považuje Ficovu vládu za nepriateľa a rovnako je tomu aj naopak. Sme našťastie ďaleko k úrovni, keď mečiarovci montovali Michalovi Kováčovi pred budovu hodinky s odpočítavaním, ale dôvera, ktorá znižovala počet zbytočných sporov vlády a prezidenta, je definitívne preč.

Najzaujímavejšia otázka najbližších mesiacov preto znie, či to Fico preženie až tak, že bude vecou Kiskovej osobnej cti, aby z politiky neodišiel.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kiskov problém s daňami

Komentáre

Teraz najčítanejšie