Denník N

Švihák s turbanom: po prvýkrát v histórii povedie sikh veľkú kanadskú stranu

Tretia najsilnejšia kanadská strana verí, že jej nový líder Jagmeet Singh by mohol poraziť premiéra Justina Trudeaua. Foto – ap
Tretia najsilnejšia kanadská strana verí, že jej nový líder Jagmeet Singh by mohol poraziť premiéra Justina Trudeaua. Foto – ap

Ako školák s dlhými vlasmi a tmavou pokožkou sa pre šikanovanie dal na bojové umenie, Jagmeet Singh sa mu venuje dodnes.

Je mladý, charizmatický, rozumie sociálnym médiám a vie ich využívať, má štýl a chce byť kanadským premiérom.

Toto sa pred pár rokmi hovorilo o súčasnom predsedovi vlády Kanady Justinovi Trudeauovi. Cez víkend sa podarilo dostať do vedenia tretej najsilnejšej kanadskej strany muža s totožnou charakteristikou. Nový predseda ľavicovej Novej demokratickej strany (NDP)  Jagmeet Singh (39) sa však od Trudeau v niečom zásadnom líši.

Ako povedal jeho stranícky kolega, poslanec Craig Scott: „Máme  niekoho, kto si doslova vybudoval svoju cestu, svoje meno. Niekoho, kto sa nestal celebritou tak, že to zdedil. A tým sa odlišuje.“ Scott narážal na prominentný pôvod a detstvo Trudeaua, ktorý vyrastal v rodine premiéra.

Šikanovali ma

Príbeh Jagmeeta Singha, ktorý sa stal prvým predsedom hlavnej kanadskej strany s inou ako bielou pokožkou, je úspešným príbehom syna prisťahovalcov, ktorý sa príliš líšil, no dokázal uspieť. Jeho sikhskí rodičia prišli do Kanady z indického Pandžábu, aby otec mohol študovať medicínu. Najprv žili v provincii Ontario, neskôr v Newfoundlande.

„Ako mnohých iných, čo sa odlišujú, si ma vybrali, pretože som mal smiešne meno, hnedú pokožku a dlhé vlasy. V škole som zažil veľa šikanovania a často som cítil, že tam nepatrím. Musel som sa naučiť brániť sa, čo ma priviedlo k celoživotnému záujmu o bojové umenia,“ napísal Singh na svojej webovej stránke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie