Prvý homosexuálny pár uzavrel v Nemecku sobáš po 38 rokoch vzťahu

Pár sa zoznámil v roku 1979, keď Berlín ešte oddeľoval múr. Cez víkend si povedali áno vďaka novému zákonu, ktorý pretlačili poslanci napriek odporu Merkelovej.

Karl Kreile a Bodo Mende uzavreli ako prví manželstvo v Nemecku. Foto – AP

Berlínska radnica cez víkend prvýkrát ohlásila zvonmi sobáš homosexuálov. Bodo Mende a Karl Kreile si povedali svoje áno za prítomnosti hostí, ale aj kamier z celého sveta. Boli totiž prvým párom rovnakého pohlavia, ktorý v Nemecku uzavrel manželstvo.

V krajine, kde sú už štvrté volebné obdobie pri moci kresťanskí demokrati, smú od 1. októbra uzatvárať manželstvá osoby rovnakého pohlavia.

Zákon na konci júna schválil nemecký parlament. Urobil to napriek odporu kancelárky Angely Merkelovej, ktorá o ňom nechcela hlasovať, hoci nemecká spoločnosť manželstvá homosexuálov podporovala.

Zákon nakoniec prešiel: hlasovali zaň sociálni demokrati, poslanci Ľavice, Zelení aj časť strany CDU/CSU.

Práve Volker Beck, člen strany Zelených, bol jedným z prvých, ktorý svojmu partnerovi v nedeľu povedal áno.

Povolili manželstvá aj adopcie

Mende a Kreile sa pobozkali v prítomnosti svojich najbližších a dúhových vlajok. Stalo sa tak krátko predtým, ako ich sobášiaci vyhlásil sa manžela a manžela.

„Má to pre nás veľký emocionálny a symbolický význam,“ povedal 59-ročný Kreile. „Prechod od registrovaného partnerstva k manželstvu ukazuje, že nás Nemecko uznáva za úplne rovnoprávnych, a to je pre nás veľmi dôležité.“

Manželia sa zoznámili v roku 1979, keď Berlín ešte rozdeľoval múr, a od roku 2002 žili v registrovanom partnerstve. Ten však neposkytoval párom rovnakého pohlavia rovnaké práva a mnohí ho skôr považovali za druhoradú formu manželstva.

Vyše 25 rokov sa podieľali na akciách, na ktorých homosexuálne dvojice žiadali o sobáše na nemeckých radniciach.

„Pamätám sa na tú hanbu, ktorú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |