Denník N

Newsfilter: Zapamätajte si pondelok, keď sa Čižnár odstrihol od Fica

Jaromír Čižnár a Andrej Kiska. Foto – TASR
Jaromír Čižnár a Andrej Kiska. Foto – TASR

Fico a Kiska mali predĺžený víkend. Cuper bude v parlamente. Nekupujte rybie prsty Iglo + všetko dôležité z pondelka a jedna novinka – Martin M. Šimečka odteraz každý deň pridá do Newsfiltra jeden odkaz.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Fico do sporu s Kiskom zatiahol aj generálneho prokurátora

Prezident a premiér aj v pondelok pokračovali vo vzájomných útokoch, ktoré vyšpičkovali uplynulý víkend.

Smutná správa dňa je, že aj ich dnešné výkony naznačujú, že cesta späť k elementárnej dôvere a spolupráci najvyšších slovenských politikov je už vylúčená.

Ak sa na dnešnej prestrelke dá nájsť niečo nádejné, je postoj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa znova nezachoval ako Ficov podriadený, ale človek, ktorý sa rozhoduje slobodne.

Kto komu čo povedal: Kým sa čakalo na Kiskovo vyjadrenie k Ficovmu obvineniu, že na stretnutí na Bôriku pýtal protekciu pre svoju firmu od generálneho prokurátora, ozval sa sám generálny prokurátor. Roberta Fica nepodržal a povedal, že Andrej Kiska od neho nič špeciálne nepýtal.

Kiska sa následne prihovoril videom s už tradične zvýšeným hlasom. Fica nazýval klamárom a zopakoval, že od Čižnára nič nechcel. S dodatkom, že sa na Bôriku pred dvoma rokmi naozaj stretol aj s Ficom, aj s generálnym prokurátorom Čižnárom, aj so šéfom SIS Jánom Valkom. Tam im však len povedal, že jeho firma je vyšetrovaná a bojí sa, že to niekto zneužije na jeho diskreditáciu.

Na záver ešte Kiska pridal historku spred dvoch týždňov, keď Ficovi na oslave jeho narodenín medzi štyrmi očami vyčítal, že o ňom rozpráva ako o daňovom podvodníkovi. Fico to vtedy poprel, no vďaka vyjadreniu Zuzany Wienk či Pavla Sibylu vieme, že v tomto prípade klamal určite.

Čo bude teraz? Prezident a premiér sú také silné osobnosti, že ich konflikt bude nutne pútať pozornosť a či chceme, alebo nie, bude minimálne najbližšie mesiace ťahať dole úroveň slovenskej politiky.

Prezident a premiér vyniesli na verejnosť informácie z ich (svojím spôsobom) intímnych stretnutí a dokonca si v ich interpretácii protirečia. Silné slová sa dajú časom zobrať späť, ale kde nie je dôvera, viazne komunikácia, kopia sa chyby a na všetko sa reaguje najčastejšie preventívnym útokom.

Kiska to pochopil zjavne už dnes ráno, keď sa vo svojom videu na začiatku aj na konci ospravedlňuje, že musí krajinu obťažovať takýmito témami. Ale napriek tomu už tiež útočil. Druhá možnosť totiž už bola len stiahnuť sa na zvyšok funkčného obdobia do Popradu a na slovenskú politiku aj Fica sa jednoducho vykašľať. To by však bola nielen slabosť, ale aj zrada mandátu, ktorý si vo voľbách vybojoval.

Čižnár. Generálneho prokurátora Čižnára postavil do nepríjemnej situácie premiér Fico, ktorý musel vedieť, že novinári budú Čižnára konfrontovať s jeho tvrdeniami o stretnutí s Kiskom. Premiérov spolužiak z výšky tak aspoň môže kamarátom zo Smeru vysvetľovať, že on netúžil po tom, aby mohol podržať chrbát Kiskovi práve v spore s Ficom. Ale pomôže mu to málo, Fico to pochopí ako zradu.

Už sa to spomenulo viackrát – Čižnárovo vedenie prokuratúry kopí rozhodnutia, ktoré idú proti chránencom Smeru, napríklad proti Bašternákovi a Kočnerovi. Najvyšší slovenský prokurátor Čižnár nedávno zasahoval, aj keď v Košiciach väznili pre kosák a kladivo Ľuboša Lorenza.

Ak to takto pôjde ďalej, prokurátor Čižnár sa môže napokon zapísať do dejín len preto, lebo ako mnohí pred ním len robil svoju robotu štandardne profesionálne dobre a odmietol uznať, že doba je zlá a treba uhýbať.  

2. Cuper už nebude učiť mladých právo, ale fašistov parlamentarizmus

Ján Cuper sa vracia do parlamentu, bude asistentom poslanca kotlebovej strany Juraja Kolesára. Nie, nie je to zhoda mien ako v prípade kandidáta na župana za ĽSNS v Žilinskom kraji, ktorý sa volá Peter Sagan.

Toto je naozajstný Ján Cuper, ktorého povesť už bola veľa aj na Mečiara, ktorý ho po 14 odslúžených rokoch v roku 2006 nezaradil na kandidátku. Posledná významná štácia docenta Cupera tak bola na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, ktorá ho vyhodila až tento rok, keď už mal za sebou neúspešnú kandidatúru za poslanca na kotlebovskej kandidátke.

Pozorovateľovi môže nové poslanecké miesto Jána Cupera prísť len ako bizarná historka, no postavičiek z čias minulých, ktoré si hľadajú nové publikum u fašistov a konšpirátorov, v posledných týždňoch pribúda.

Ide v prípade Harabina, Mečiara a teraz už aj Cupera len o náhodu? Nechcime ani pomyslieť.

3. Debata už nie je o tom, či je kvalita rozdielna, ale kedy sa to skončí

Druhé kolo porovnania kontroly potravín predávaných v Rakúsku a na Slovensku, ktoré robili slovenské úrady, dopadlo rovnako ako prvé.

Nie všetky potraviny v Rakúsku sú kvalitnejšie ako tie pre slovenský trh, ale v priemere je rozdiel evidentný a už ťažko oddiskutovateľný.

Nemožno ho vysvetliť zaujatosťou slovenských kontrolórov, lebo ak by robili príliš veľké odborné chyby, kritizované koncerny by ich už dávno prevalcovali.

Celkový výsledok – 16 výrobkov na Slovensku výrazne horších, 10 o čosi horších, jeden o čosi lepší a 6 rovnakej kvality  – je o štipku smutnejší ako v prvom teste, ale robiť z toho veľké závery netreba.

Rádovo v mesiacoch skôr treba očakávať, že zmena politickej klímy okolo dvojakej kvality potravín, spôsobí aj zmeny v podnikoch. Pre pár centov ušetrených vo výrobe bude už čoraz menej výrobcov riskovať, že ich produkt sa stane symbolom neférovosti ako napríklad rybie prsty Iglo.

Nakoniec to vyrieši trh. Ale politici mu najprv museli riadne pomôcť.

Jednou vetou:

4.  V nitrianskom závode Jaguar Land Rover už pracuje viac než 500 ľudí, do marca potrebuje zohnať automobilka ďalších 1000 zamestnancov, predpokladá, že nepriamo vytvorí približne 22-tisíc miest.

5.  Autori reformy Učiace sa Slovensko odovzdali na ministerstve školstva dokument po zapracovaní takmer 4000 pripomienok.Vladimír Burjan, jeden z členov tímu, oznámil, že po odovzdaní odchádza z postu poradcu ministerky školstva.

6.  Štátu pomôže s medicínskym plánovaním novej Univerzitnej nemocnice spoločnosť AT Osborne B.V., dostane za to asi 57 000 eur, ministerstvo ju označuje za spoločnosť „s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti plánovania a modelovania nemocníc“.

7.  Štátny rozpočet dosiahol ku koncu septembra schodok 1,087 miliardy eur, príjmy boli medziročne nižšie o 616,9 milióna eur, klesli aj výdavky, a to medziročne o 173,3 milióna eur.

8.  Lekárne už nebudú môcť viesť laici, iba farmaceuti, vyplýva to z novely zákona o liekoch, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva.

9.  Mimovládne organizácie Transparency International a Nadácia Zastavme korupciu zatiaľ zostávajú spolupracovať s Úradom vlády na novom zákone o oznamovateľoch korupcie.

10.  Developerský projekt v areáli bývalej bratislavskej Cvernovky sa bude volať Zwirn, firma YIT nemá práva na názov Cvernovka a s umelcami sa nedohodla na jeho používaní.

Zaujímavé články:

• Peter Tkačenko o Kotlebových voličoch. (sme.sk)

• Martin Hanus a Jozef Majchrák radia prezidentovi. (postoj.sk)

• Matúš Kostolný o tom, do čoho vtiahol Fico Kisku. (dennikn.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Môžem len potvrdiť dnešné slová generálneho prokurátora, že nikdy som nič pre žiadnu svoju spoločnosť v orgánoch činných v trestnom konaní nevybavoval.

Andrej Kiska, prezident

Odkaz Martina M. Šimečku:

Komentátor Financial Times Gideon Rachman je Angličan a ako taký priznáva, že má isté sympatie k španielskej vláde, ktorá bráni celistvosť štátu. Británia totiž len nedávno čelila referendu Škótov o nezávislosti a Rachman si spomína na to, aký nervák to bol.

Škóti hlasovali 55:45 za zotrvanie v Británii, ale mnohí už zabudli, aké vášne sprevádzali referendum v kanadskom Quebecu (hovoriacom po francúzsky) v roku 1995, keď len tesná väčšina 50,58 % hlasovala proti odtrhnutiu.

Napriek istej nechuti voči nacionalistom si Rachman myslí, že Madrid urobil veľkú chybu, keď na Kataláncov povolal políciu a za túto chybu zaplatí tým, že ďalšiemu referendu – tentoraz už legálnemu – sa nevyhne.

„Je pravda,“ píše Rachman, „že európske štáty kedysi vznikali násilím, ale v modernej ére sa musia udržiavať dohodou.“ Madridu navrhuje, aby povolil referendum, ale s rozhodujúcou superväčšinou, napríklad 60 %.

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie