Denník N

Klus sa vzdáva a podporí Luntera, ostatní kandidáti nechcú zverejniť svoje prieskumy

Martin Klus oznamuje, že podporí Jána Luntera. Foto N – Daniel Vražda
Martin Klus oznamuje, že podporí Jána Luntera. Foto N – Daniel Vražda

Poslanec SaS a kandidát pravicových strán Martin Klus napokon nejde do volieb banskobystrického župana a podporí Jána Luntera, najsilnejšieho kandidáta podľa prieskumu agentúry Focus.

Martin Klus vyhodnotil svoje možnosti v blížiacich sa župných voľbách. Na základe výsledkov dvoch prieskumov sa rozhodol, že nebude kandidovať.

Klus dnes na tlačovke s Jánom Lunterom oznámil, že ho vo voľbách podporí. Poslanec SaS Klus mal podporu pravicových strán SaS, OĽaNO, KDH, Nova a OKS.

V súboji o župana Banskobystrického samosprávneho kraja zostáva ešte pätnásť kandidátov.

Mičev rozmýšľa

Ďalší zo silných kandidátov, Stanislav Mičev, sa ešte nerozhodol, výsledky oznámi vo štvrtok.

Politický marketér Rado Choleva, ktorý robí na kampani Stanislava Mičeva, nerozumie, prečo Mičev „otáľa“ s odstúpením v prospech Jána Luntera.

„Po minulotýždňovom prieskume Focusu, plus tohtotýždňových prieskumoch agentúr AKO a Median je definitívne jasné, že Kotlebovi sa musí postaviť pán Lunter,“ napísal Choleva na Facebooku. „Martin Klus to dnes pochopil a zachoval sa zodpovedne. Na to isté som nahováral niekoľko dní aj Stana Mičeva, ale rozhodnutie musí urobiť on sám. Nerozumiem, prečo s tým otáľa, ale pevne verím, že ho do niekoľkých dní urobí tiež. A Kotleba bude porazený.“

O Klusovom rozhodnutí píšu aj TASRAktuality, podľa tých tak rozhodli v SaS.

Výsledky prieskumov nezverejnia

Keď Ján Lunter oznámil na konci septembra, že pôjde do súboja s Marianom Kotlebom a už sa definitívne nevzdá, argumentoval prieskumom agentúry Focus, ktorý si objednal. Lunter v ňom mal 30 percent, Kotleba 22 a ďalší zo silných kandidátov, Klus a Mičev, 14 a 10 percent, tesne nad desať mal aj Martin Juhaniak.

Mičev a Klus vtedy nekomentovali výsledky agentúry Focus, čakali na výsledky vlastných prieskumov od agentúr AKO a Median.

Výsledky týchto prieskumov Klus a Mičev prekvapivo nezverejnia. Podľa informácií Denníka N sa na zverejnení nedohodli v skupine piatich kandidátov, ktorí podpísali memorandum o spoločnom postupe. Jeden z kandidátov si to neželal.

Klusovo rozhodnutie odstúpiť z volieb však naznačuje, že prieskumy dali minimálne podobnú odpoveď ako Lunterov Focus.

Poslanec SaS povedal, že prieskumy zhruba kopírovali výsledky agentúry Focus. Dodal, že Lunter v nich neprekročil 30-percentnú hranicu. Rozdiel medzi ním a súčasným šéfom kraja Marianom Kotlebom tiež nebol až taký veľký ako v prípade Focusu.

Klus: Nie som si istý, či to je podpora strán za mnou

Martin Klus splnil sľub, ktorý dal na začiatku kampane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie