Denník N

Katalánci po násilnostiach štrajkujú, na nezávislosť však nemajú „tlačidlo“

Ženy s „esteladas“, katalánskymi vlajkami. Foto – TASR/AP
Ženy s „esteladas“, katalánskymi vlajkami. Foto – TASR/AP

Katalánsky líder volá o pomoc EÚ, tej sa však do španielskej krízy zasahovať nechce.

Španielsky premiér Mariano Rajoy od začiatku absolútne nezvláda katalánsku krízu. Ani jedna strana sa však nemôže považovať za víťaza v tomto konflikte. „Bola to prehra pre našu krajinu,“ tak opísal situáciu v Španielsku denník El País.

Za hlavných vinníkov však označili katalánskeho prvého ministra Carlesa Puigdemonta a ďalších katalánskych lídrov, ktorí nastúpili na protiústavnú cestu konfrontácie medzi Kataláncami a Španielmi.

Katalánsko vs Španielsko

  • Severošpanielsky región predstavuje 6,3 percenta územia Španielska (32 114 štvorcových kilometrov).
  • Tvorí až pätinu rozpočtu Španielska – jeho HDP je 215 miliárd eur (Slovensko má necelých 81 miliárd).
  • Zo 7,45 milióna obyvateľov tvorí 16 percent španielskej populácie.

Zdroj: Guardian

Po dramatickom zásahu policajtov proti stúpencom nezávislosti ich rozhorčenie z postupu vlády neutíchlo. Dva dni po tom, ako sa bezpečnostné zložky neúspešne pokúsili narušiť neuznané referendum a zranili stovky ľudí, katalánske odbory vyhlásili generálny štrajk.

Futbalisti FC Barcelony, ktorá sa hrdo hlási ku katalánskej identite, zrušili tréningy. Školy a univerzity vynechali vyučovanie a štrajk pocítila aj vlaková či autobusová doprava a stíchlo aj metro. Cesty zablokovali protestujúci. BBC narátala najmenej 24 blokád, ktoré spôsobili veľké zápchy.

Na prehliadku slávnej Sagrady Familie a veľkých múzeí sa turisti nedostali.

Nie je tlačidlo na nezávislosť

Puigdemont, ktorému hrozí zatknutie za zneužitie štátnej moci, prizval na pomoc pri rokovaní s Madridom EÚ. Tá však dala od začiatku najavo, že jeho referendum považuje za protiústavné a odmieta vstúpiť do krízy s odvolaním, že ide o vnútorné záležitosti Španielska.

Katalánsky líder ešte v pondelok zjemnil slovník a vyhlásil, že chce zabrániť traumatickému rozchodu so Španielskom.

„Nie je tlačidlo na nezávislosť, neexistuje,“ povedal Puigdemont. Katalánsky parlament sa predtým vyhrážal, že po kladnom výsledku referenda do 48 hodín jednostranne vyhlási nezávislosť.

Čiastočne tak ustúpil zo svojich rezolútnych vyhlásení o tom, ako Katalánsko nastúpilo na cestu k svojej suverenite. Hovoril o tom, keď jeho vláda zverejnila, že na referende sa zúčastnilo 2,3 milióna ľudí a 90 percent hlasovalo za nezávislosť.

To však predstavuje len 42-percentnú účasť. A aj tie čísla vláda v Madride spochybňuje. Objavili sa napríklad viacnásobné hlasovania jedným človekom či hlasovanie fiktívnych osôb.

Premiér musí zmeniť prístup

Rajoy nechce rokovať s Kataláncami, pokiaľ sa nevzdajú hrozieb, že vyhlásia nezávislosť. Pred regionálnym sídlom jeho Ľudovej strany v Barcelone ľudia skandovali protivládne heslá so zdvihnutými rukami. 

V hre je stále využitie článku 155 ústavy o odobratí právomocí regionálnej vláde. To ešte Španielsko nikdy nevyužilo a mohlo by to ešte vyostriť konflikt v Katalánsku. Za jeho využitie sa napríklad vyslovil líder liberálnej strany Ciudadanos Albert Rivera. Jeho strana má z veľkých strán najsilnejšiu pozíciu v Katalánsku.

Naopak, líder socialistov Pedro Sánchez vyzval premiéra na dialóg s Puigdemontom.

Ako píše BBC, bolo by chybou interpretovať hnev Kataláncov ako prejav politickej jednoty. „Katalánci sú stále rovnako rozdelení  v otázke nezávislosti. To, čo ich teraz spája, je hnev na tvrdú ruku španielskej vlády Mariana Rajoya. Katalánci ju vnímajú ako arogantnú, orientovanú iba na Madrid, brutálnu a bez úcty voči jednotlivcom.“

Viac než separatizmus to treba vnímať ako protest proti establišmentu a prejav národnej hrdosti.

Ako pripomína Bloomberg, nedávne referendum v kurdskej časti Iraku o nezávislom Kurdistane bolo mierumilovnejšie ako to v Španielsku – v krajine s pevne zakotvenou demokraciou. Napriek fatálnej chybe premiéra Rajoya sú Katalánci volajúci po nezávislosti stále skôr hlučnou menšinou.

Madridu preto radí, aby využil silu pluralizmu a viac reagoval na kritiku z najbohatšieho španielskeho regiónu. „Efektívnejšia a menej skorumpovaná vláda, a viac pozornosti pre budovanie politického konsenzu, to by pomohlo prelomiť provinčnosť,“ dodáva v komentári.

Nezávislosť Katalánska

Svet

Teraz najčítanejšie