Denník N

Prípad Lunter: Ako bystrický Kiska zahanbil politické strany

Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Ak Kotleba naozaj príde o Bystricu, politické strany na tom budú mať takmer bezvýznamnú zásluhu.

Martin Klus odstúpil zo župných volieb v Banskej Bystrici, pretože aj jeho prieskumy ukázali, že nemá šancu vyhrať. To isté pravdepodobne urobí aj Stanislav Mičev. Obaja sa vzdajú v prospech Jána Luntera, z ktorého sa tak stane hlavný vyzývateľ Kotlebu.

Klus sa dokonca ospravedlnil agentúre Focus, na ktorú nedávno nevyberane zaútočil, pretože mal podozrenie, že manipuluje prieskumy v prospech Luntera.

Ak si teda odmyslíme uplynulý mesiac plný nezmyselných naťahovačiek, poslanec SaS sa napokon zachoval ukážkovo. A ak to prispeje k tomu, že Kotleba v Bystrici skončí, odpustíme mu aj ten humbug, počas ktorého on a jeho strana najskôr urobili veľa pre to, aby od Luntera odradili svojich voličov, aby ho nakoniec aj tak podporili.

Neznamená to, že všetci prívrženci Klusa (a Mičeva) by Luntera automaticky volili, aj keby o ňom doteraz každý pekne rozprával. No aj ten zvyšok by mohol stačiť na víťazstvo.

Čia to bude zásluha, ak sa bude musieť Kotleba zo župného úradu vysťahovať?

Určite nie politických strán. Luntera v novembri okrem fašistov podporia všetky alebo takmer všetky parlamentné, čo im slúži ku cti. Ešte predtým však časť tých istých strán (Smer, Most-Híd a SNS) prijala zákon, ktorým zásadne zmenili pravidlá hry. Ak by v Bystrici kandidovali len o čosi väčšie egá, ktoré by sa nedokázali dohodnúť tak ako Lunter, Klus a spol., nový zákon by pomohol len Kotlebovi.

Tie isté strany, ktoré túto potenciálnu katastrofu vymysleli, urobili zároveň najmenej, aby ju v Bystrici odvrátili. Neodvážili sa proti Kotlebovi postaviť a iba pasívne čakali, čo vymyslia ostatní, aby sa potom pridali na stranu najsilnejšieho.

Hrdinom nebude ani opozícia. Tá sa síce spojila za Klusom, ale nakoniec jej aj tak zostane len bystrický Kiska, lebo jej kandidát nebol dosť dobrý pre rozhodujúcu časť voličov.

Keď ide o niečo vážne, stranícka politika je na Slovensku v zúfalom stave.

Komentáre

Teraz najčítanejšie