Denník N

Čím viac Fico hovorí, tým je na tom horšie

Foto – TASR
Foto – TASR

Fico si neustrážil začiatok, preto by mal radšej prestať rozprávať o Kiskovi aspoň teraz a presúvať záujem na niečo iné.

Z komentára, ktorý Robertovi Ficovi uverejnili Hospodárske noviny, sa mohlo chvíľu zdať, že by chcel tému daní Andreja Kisku zahovoriť nejakou inou témou, kde by prezidenta síce taktiež osočil, ale v oblasti, ktorá je ľuďom oveľa vzdialenejšia. Napokon, nebola by to žiadna novinka.

Tentokrát ide o jadro, a preto vraj vláda nemá alternatívu, novinári či opozícia nemajú smerovanie štátu čo spochybňovať a prezident sa má správať ako Rudolf Schuster vo vzťahu k vláde Mikuláša Dzurindu.

Premiér by skutočne urobil lepšie, keby už tému prezidentových daní nechal tak, nechal pracovať tých, ktorí na to majú kompetencie, a prípadné útoky si nechal na inokedy. Minimálne preto, že s každým ďalším vyjadrením a činom je na tom horšie a horšie.

Keby za seba nechal hovoriť anonyma rozposielajúceho maily s daňami Kiskovej firmy, mohol sa naďalej tváriť, že tu s prezidentom nebojuje on, ale niekto, kto to už nevydržal a v spravodlivom hneve porušil daňové tajomstvo. Ako ukázali prvé dni po prevalení kauzy, mal by pritom istotu, že sa novinári budú téme venovať a v súvislosti s Ficom ich bude zaujímať najmä to, prečo tak blahosklonne mlčí.

Lenže to by napríklad na čele finančnej správy nesmel stáť František Imrecze, ktorý je veľmi prítulný k Ficovým kamarátom a prenajímateľom, ale keď ide o Ficovho rivala Kisku, neváha verejnosti oznámiť, že jeho ľudia preveria aj jeho dane za rok 2013.

A, samozrejme, Fico by sa nesmel správať ako Fico. Výsledkom toho, že sa tak správa, je, že v priebehu prvých dvoch októbrových dní ho traja ľudia usvedčili z toho, že klamal.

Po prvé, vďaka Zuzane Wienk a Pavlovi Sibylovi vieme, že o Kiskovi rozprával ako o daňovom podvodníkovi už v auguste. Fico sa potom zmohol na trápny argument, že Wienk si s Kiskom tyká a boli dohodnutí, a na to, že sa o tom dozvedel priamo od prezidenta, ktorý mu však povedal iba to, že ho vyšetrujú. Po druhé, vďaka generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi vieme, že sa ho Kiska síce na prípad svojej firmy pýtal, ale nevybavoval si protekciu, ako tvrdil Fico.

Premiér sa tak najmä sám zaplietol do niečoho, čo mohlo pokojne skončiť len ako problém prezidenta. Ten by síce hovoril o mafiánskom štáte, ale nemohol by obviňovať priamo Fica. Naopak, s anonymným zdrojom a novinárskymi zisteniami by bol hlavným aktérom kauzy stále Kiska.

Pre vlastnú nedočkavosť a horlivosť podriadených sa však stále väčšia pozornosť sústreďuje práve na Fica. Takže keď si neustrážil začiatok, mal by sa stiahnuť aspoň teraz a presúvať záujem na niečo iné, pretože nakoniec ešte prezradí aj niečo, čo je pravda. A to by mu nemuselo byť príjemné.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kiskov problém s daňami

Komentáre

Teraz najčítanejšie