Denník N

Epidemiologička: Očkovanie proti chrípke nie je povinné, tak ho ľudia ignorujú, aj keď je zadarmo

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Aktualizované – 10. 10. Očkovať sa treba každý rok, pretože vírusy sa každú sezónu menia. Dieťa môže byť očkované až vo veku šiestich mesiacov.

Každoročne zaznamenávame ťažké ochorenia a úmrtia na chrípku, ktoré sú zbytočné. Lenže očkovanie proti chrípke nie je povinné, tak ho ľudia ignorujú, hoci je zadarmo a hradia ho zdravotné poisťovne, povedala epidemiologička Zuzana Krištúfková na akcii Týždeň očkovania proti chrípke.

„Poisťovne to robia, lebo majú spočítané, že prevencia je oveľa lacnejšia ako liečba,“ dodala Krištúfková.

Odborníčka je predsedníčkou Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti a pôsobí na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Tak ako v minulosti, aj tento rok vyzývajú odborníci slovenskú verejnosť, aby sa ľudia dali očkovať proti chrípke.

Nízka zaočkovanosť

Vrchol zaočkovanosti bol na Slovensku pred deviatimi rokmi a odvtedy klesá. V súčasnosti je na úrovni 4,4 percenta.

Zaočkovanosť starších osôb, ktoré tvoria jednu z rizikových skupín, dosiahla minulý rok 13,3 percenta, pričom cieľ, ktorý by sme mali dosiahnuť, je 75 percent. Z krajín Európskej únie za nami skončili iba Poľsko, Rumunsko, Lotyšsko a Estónsko. Rebríček vedú Spojené kráľovstvo a Holandsko, kde sa zaočkovanosť starších osôb proti chrípke pohybuje okolo 70 percent.

V populácii EÚ sa počet úmrtí v súvislosti s chrípkou odhaduje na priemerne 125-tisíc osôb za rok. „Odhad na Slovensku sme robili na základe štúdie, ktorú robili v Česku. Keďže my sme polovičná populácia, tak odhadujeme, že v súvislosti s chrípkou u nás zomrie 600 až tisíc ľudí ročne. Ide o úmrtia, keď chronicky chorý dostane chrípku, ktorá zhorší jeho základné ochorenie, takže pacient zomrie na pôvodné základné ochorenie,“ povedala Krištúfková.

Koľko ľudí sa dalo zaočkovať od sezóny 1997/1998. Zdroj – Zuzana Krištúfková/Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (kliknutím sa obrázok zväčší)

Ordinuje doktor Google

Praktická lekárka pre dospelých Soňa Ostrovská pre Denník N povedala, že existuje niekoľko dôvodov, prečo je na Slovensku nízka zaočkovanosť proti chrípke. „Zatiaľ u nás neboli vážnejšie epidémie či pandémie. Ďalší faktor je, že ľudia sa školia na internete a ordinuje doktor Google.“ 

Krištúfková dodala, že v zahraničí majú ľudia väčšiu zodpovednosť za svoje zdravie. „Človek si očkovanie dobre zváži, lebo chorobnosť má aj ekonomické dôsledky. Poisťovňa dbá na to, aby mal lekár zaočkovanú populáciu. V čase epidémie nemá doktor toľko práce a znižujú sa aj náklady zdravotnej poisťovne.“

Ovidiu Covaciu, predseda Rumunskej racionalistickej spoločnosti, ktorý sa téme očkovania dlhodobo venuje, nám o antivaxeroch povedal: „Popieranie účinnosti očkovania pochádza z dezinformácií. Pre lekárov a vlády nie je očkovanie priorita a vzdelávanie v oblasti prevencie je nedostatočné. Vlády si mylne myslia, že prevencia sa ‚o seba postará sama‘.

Nikto nečakal, že sa s antivaxermi, ktorí sú vysoko motivovaní, ocitneme v takej informačnej vojne. Robia dokumentárne filmy a inak informujú o údajnom nebezpečenstve vakcín. Rodičia a budúci rodičia sú tomu vystavení a ich stratenú dôveru si musíme získať nazad.“

Covaciua sme sa opýtali, ako je na tom Rumunsko s epidémiou osýpok. V marci tohto roku sme písali, že krajina hlási 16 obetí. „Epidémia osýpok pokračuje. Trvá už rok a za ten čas máme 9500 prípadov a 34 úmrtí na osýpky.“

Tvorba protilátok až dva týždne

Týždeň očkovania proti chrípke bude prebiehať v týždni od 16. októbra. Keďže telu trvá desať až štrnásť dní, kým si vytvorí protilátky proti chrípke, je október ideálny čas na očkovanie, aby bol človek chránený pred začiatkom chrípkovej sezóny.

Vírus chrípky sa na Slovensku obyčajne objavuje až neskôr a epidémia najčastejšie vrcholí na prelome januára a februára, povedala v minulosti epidemiologička Krištúfková.

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom, priamym kontaktom s nakazeným a aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Ochorenie má rýchly nástup a prejavuje sa vysokou teplotou nad 39 stupňov, ktorá pretrváva niekoľko dní. Človek má úporné bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov. Únava a slabosť môžu pretrvávať aj dva týždne.

 Očkovanie

  • vykonávať ho treba každoročne, pretože vírusy chrípky sa menia
  • je optimálne v priebehu októbra a novembra
  • zloženie očkovacej látky sa aktualizuje pred každou sezónou
  • protilátky sa vytvoria 10 až 14 dní po očkovaní
  • je najúčinnejšou prevenciou

V krajnom prípade smrť

Pneumológa Štefana Laššána sme sa opýtali, ako sa potvrdzuje prítomnosť chrípky. „Aby sme chrípku definitívne potvrdili, treba stery z nosohltana. Lenže sú nákladné a vyžadujú veľa práce, takže sa robia len u tých, ktorí sú už hospitalizovaní v nemocnici a sú najťažšími prípadmi,“ odpovedal lekár Laššán.

Odborníci varujú, aby sme chrípku nepodceňovali, pretože ochorenie môže spôsobiť zdravotné komplikácie ako zápal prínosových dutín, stredného ucha, bakteriálny zápal pľúc, ale aj komplikácie postihujúce srdce či nervový systém, kŕče, zápal mozgu a iné. V krajnom prípade môže viesť až k smrti.

Tehotné ženy

Medzi rizikové skupiny, ktorým Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa dali očkovať, patria tehotné ženy (bez ohľadu na štádium tehotenstva), zdravotnícki pracovníci, chronicky choré osoby (s ochorením dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, s metabolickými poruchami vrátane cukrovky, s poruchami imunity vrátane AIDS a iné), seniori a deti vo veku od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Infikovanie tehotnej ženy vírusom chrípky môže viesť k pôrodu dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou, k potratu alebo k pôrodu mŕtveho plodu. Lekárka Ostrovská k tomu uviedla: „V čase pandémie takzvanej prasacej chrípky v roku 2009 ochorelo 13 tehotných žien, z nich 6 zomrelo. Boli to dovtedy zdravé, mladé ženy, s nimi väčšinou zomreli aj ich deti.“

Seniori a cukrovkári

Epidemiologička Krištúfková jednoznačne zdôraznila, aby sa očkovali seniori. „Keď príde chrípka do zariadenia dlhodobo chorých alebo do domovov dôchodcov, tak zabíja a kosí,“ povedala odborníčka.

Pacienti, ktorí majú cukrovku, sú v súvislosti s chrípkou až šesťkrát častejšie hospitalizovaní a dvojnásobne je zvýšená aj úmrtnosť na komplikácie chrípky. Že je dôležité, aby sa diabetici dali očkovať, ukazuje prípad Leonarda Thompsona z roku 1922. Išlo o vôbec prvého človeka, ktorému podali inzulín. O trinásť rokov neskôr však diabetik zomrel, keď podľahol komplikáciám spojeným s vírusom chrípky.

Rizikovou skupinou sú aj pacienti s respiračnými ochoreniami. „Astmatici a pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc bývajú náchylnejší na respiračné infekcie a bývajú častejšie hospitalizovaní pre komplikácie chrípky ako zdraví ľudia. Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým týmto pacientom, bez ohľadu na závažnosť alebo stupeň ich ochorenia, je pre nich bezpečné, účinné a nevyvoláva zhoršenie základného ochorenia,“ povedal pneumológ Laššán.

V EÚ sme mali pred dvomi rokmi piatu najhoršiu zaočkovanosť starších osôb. Zdroj – Zuzana Krištúfková/Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (kliknutím sa obrázok zväčší)

Očkuje sa neživými časticami vírusu

Medzi najčastejšie vedľajšie účinky očkovania proti chrípke sa radia mierne príznaky ako únava, bolestivosť svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu.

Pneumológ Laššán povedal, že neexistuje žiaden liek, od byliniek až po prísne odskúšané liečivá, ktorý by nepredstavoval isté riziko. Prihlásil sa však k názoru časopisu Science, že najrizikovejšia je tá vakcína, ktorá sa nepodala.

Jeden z najväčších mýtov o očkovaní proti chrípke je, že chrípku možno dostať z očkovania. Nie je to pravda, pretože očkovanie proti chrípke sa vykonáva neaktívnymi a neživými časticami vírusu. Ak človek dostane chrípku po očkovaní, je to možno preto, že si jeho telo ešte nevytvorilo protilátky, čo trvá až dva týždne.

Účinnosť

Očkovať sa treba každý rok, pretože vírusy sa každú sezónu menia (ochorenie spôsobujú vírusy chrípky typu A, B a C). Ochranná hladina protilátok po očkovaní proti chrípke pretrváva po obdobie 6 až 12 mesiacov. Očkovanie sa odporúča deťom od 6 mesiacov veku.

Americký úrad Centers for Disease Control and Prevention (CDC, Strediská pre kontrolu chorôb a prevenciu), ktorý dbá na ochranu verejného zdravia, napísal o účinnosti vakcín proti chrípke, že „nedávne štúdie ukazujú, že očkovanie proti chrípke znižuje riziko chrípky medzi 40 až 60 percentami v celkovej populácii počas sezóny. Dáta opakovane ukazujú, že podobná miera ochrany proti chrípke ako pri dospelých platí aj pre deti“.

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie