Nemocnica v Brezne pýtala od pacientky s americkým poistením za CT desaťkrát viac

Prístroje často nemocnice nakupujú netransparentne. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kristína pracuje v USA, kde platí poistenie. Keď mala na Slovensku úraz, nemocnica jej poslala faktúru na 2600 eur. Za to, že prišla mimo ordinačných hodín, si žiadala nemocnica stopercentný príplatok. Po jej odvolaní plánuje ceny zmeniť.

Kristíne, ktorá žije v Spojených štátoch amerických, sa v polovici septembra počas návštevy Slovensku stala nehoda – spadla z koňa. V noci prišla do nemocnice v Brezne, kde ju ošetrili. Urobili jej veľa rôznych výkonov, išla aj na CT hrudníka a brucha. V nemocnici si ju chceli nechať, na vlastnú žiadosť ráno odišla.

Nemala nič zlomené, len bola poudieraná, mala pár pomliaždenín. „Nechali si ma tam pár hodín na pozorovanie, ráno som sa vypýtala sama preč,“ hovorí Kristína.

Keďže pracuje a žije v USA, platí tam aj zdravotné poistenie. Na Slovensku teda poistená nie je, nemala ani žiadne komerčné pripoistenie, napríklad úrazové. Domov jej tak prišla z nemocnice faktúra.

Nemocnici v Brezne mala zaplatiť 2639,20 eura. Kristína si pochvaľuje starostlivosť, ktorá podľa nej bola na výbornej úrovni, aj personál mal odborný a profesionálny prístup. Ale suma ju nepríjemne zaskočila.

CT za 2000

Kristína nechcela zverejniť svoje celé meno, jej údaje aj faktúru, ktorú jej nemocnica vystavila, má redakcia k dispozícii. „Naozaj mi nenapadlo, že by som platila tak veľa. Aj moji kolegovia, tiež pracujúci v USA, bežne chodia na vyšetrenia na Slovensko, keď sú doma, aj s deťmi, a nikomu sa nič podobné nestalo,“ hovorí.

Na faktúre je osem položiek, napríklad za vystavenie faktúry si nemocnica žiada 6,50 eura, za prepúšťaciu správu 16 eur.

Najvyššia položka je za CT vyšetrenie. Nemocnica v Brezne vyčíslila CT vyšetrenie brucha a hrudníka na 1185 eur. Za to, že prišla Kristína v noci, teda mimo ordinačných hodín, má za všetky výkony zaplatiť stopercentnú prirážku. CT vyšetrenie jej tak vyčíslili celkovo na 2370 eur.

Kristína dnes hovorí, že ju v nemocnici neinformovali o cene ani o prirážke. Ak by vedela, že si vypýtajú 2300 eur, na CT by nešla. V nemocnici si cenník nevšimla.

Koľko stojí CT vyšetrenie

Nemocnica v Brezne, ktorá je nezisková organizácia zriadená ministerstvom zdravotníctva, si od Kristíny vyžiadala 1185 eur za CT vyšetrenie brucha a hrudníka.

Najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa za CT vyšetrenie hrudníka a brucha štandardne platí nemocnici v Brezne podľa vlastného vyjadrenia 148,10 eur. Aj keby šlo o najzložitejší prípad –  CT oblasti hrudníka, brucha a panvy (v jednom sedení), bolo by to len 222,16 eura.

Okrem toho poisťovňa zaplatí aj kontrastnú látku, čo je od 12,83 do 34,25 eura za 50 mililitrov.

Najmenšia poisťovňa Union platí za CT vyšetrenie od 100 do 300 eur.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |