Wienk: Myslela som si, že Fico bude pod tlakom okolností iný, ale ešte ten čas nenastal

Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéfka Aliancie Fair-play už nebude pracovať na monitorovaní a kontrolovaní politikov. Po pätnástich rokoch tejto práce je unavená a chce skúmať spoločnosť inak.

Zuzana Wienk (41) vyštudovala žurnalistiku v Bratislave. Pracovala v Rádiu Twist, Slovenskej televízii, v Domino fóre. V roku 2002 založila watchdogovú organizáciu Alianciu Fair-play, ktorej dodnes šéfuje. V nedeľu v RTVS vyhlásila, že premiér Robert Fico sa začiatkom augusta pred predstaviteľmi mimovládnych organizácií vyjadril o prezidentovi Andrejovi Kiskovi ako o daňovom podvodníkovi. Aj preto sa rozhodla pracovnú skupinu na úrade vlády, ktorá pripravovala protikorupčný zákon, opustiť.

Ešte pred niekoľkými rokmi sa Robert Fico Aliancii Fair-play po vašich zisteniach vyhrážal súdom a hovoril o vás ako o Sorosovej nadácii, ktorá chce škodiť vláde. Ako sa to stalo, že ste sa zrazu spolu ocitli na jednej porade k protikorupčnému zákonu?

Na jar som sa po troch mesiacoch voľna vrátila späť do práce. Vnímala som dramatickú zmenu prostredia. Ľudia boli v uliciach proti korupcii a zdalo sa, že politická moc musí na tento tlak reagovať. Prebiehali tiež dosť výrazné úvahy o vzniku jadra EÚ a otázky, či tam Slovensko bude patriť. Mala som informácie, že ak chceme byť v jadre, nie je to možné bez toho, aby sme urobili zásadnejšie zmeny v boji proti korupcii. Tieto vonkajšie faktory sa mi zdali natoľko silné, že som považovala za vhodné pokúsiť sa rokovať s vládou o presadení výraznejších opatrení na boj proti korupcii. Začali sme preto viesť s vládou dialóg o možných zmenách. Jednou z nich bol spôsob výberu šéfa Úradu pre verejné obstarávanie. Ďalšími okruhmi boli polícia a prokuratúra či téma whistleblowerov. Viaceré mimovládne organizácie preto vstúpili do skupiny, ktorá mala pripravovať zákon o ochrane oznamovateľov nekalej protispoločenskej činnosti.

Kto ten dialóg inicioval?

Pôvodne ho inicioval premiér svojím prvým stretnutím s predstaviteľmi protikorupčných mimovládok. Potom to dlhšie vyzeralo, že dialóg nebude pokračovať. Keď som sa vrátila, pokúsila som sa o jeho obnovenie. Naozaj som si myslela, že popísané faktory v spoločnosti donútia moc zmeniť svoj štýl. Vtedy som si myslela aj na základe historických skúseností iných krajín, že pod tlakom zmeny prostredia sa musí prispôsobiť aj ona, ak chce prežiť. Ale mýlila som sa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kiskov problém s daňami

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |