Bžánovi mohli zaplatiť viac, než sú ročné tržby gabčíkovskej elektrárne

Na odmenu za vyhratý spor o vodnú elektráreň, ktorú by mohla v maximálnej výške vyplatiť štátna firma advokátovi, by Vodohospodárska výstavba ako majiteľ diela v Gabčíkove zarábala viac ako 60 rokov.

Radomír Bžán po škandále tlačovku nezvolal, vyhlásenia posiela emailom. Toto je logo jeho kancelárie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer) aj v stredu potvrdil, že štát rokuje o znížení gigantickej odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, nikto však teraz nevie garantovať, koľko si jeho kancelária za zastupovanie v spore o elektráreň v Gabčíkove odnesie. Niekoľko miliónov? Alebo aj desiatky miliónov eur?

Zmluva Bžánovi garantuje dobrú vyjednávaciu pozíciu. Kým médiá pôvodne predpokladali, že mu zaručuje 64 miliónov eur, jeho kancelária by mohla teoreticky zo 700-miliónového sporu dostať až 77 miliónov ako podielovú odmenu. Právnická firma už  dostala  za služby v tomto súdnom spore 3,8 milióna eur, potvrdil to šéf MH Manažmentu (premenovaný Fond národného majetku) a nominant Smeru Branislav Bačík, ktorý zmluvy s advokátom uzatváral.

Ako sa darí elektrárňam

Advokát aj štát síce teraz tvrdia, že takéto sumy neprichádzajú do úvahy, stále však nie je jasné, kde je spodný prah odmeny. Takto nastavená výška odmeny dokonca spochybňuje ekonomický zmysel celého prevzatia vodnej elektrárne v Gabčíkove od Slovenských elektrární, ktoré väčšinovo vlastnil taliansky Enel.

Z prílohy účtovnej závierky súčasného správcu elektrárne – štátnej Vodohospodárskej výstavby – vyplýva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |