Ministerstvo financií vyberá advokátov v dvoch kolách, podielovú odmenu, akú chcel Bžán, ani neponúka

Prípad Bžán vyvolal debatu o tom, kedy vôbec sľúbiť právnikom odmenu ako podiel na objeme sporu. Postup bývalého FNM sa ukazuje ako výnimočný aj v súkromnej aj vo verejnej sfére na Slovensku.

Foto – Fotolia

Advokát Radomír Bžán sa bráni, že jeho 64-miliónová odmena za zastupovanie v spore o vodnú elektráreň Gabčíkovo je adekvátna a pripomenul, že mohol dostať takmer raz toľko. Má pravdu. Odmena nie je v rozpore so zákonom. Vyhláška o odmenách advokátov ju pozná a určuje, že advokát si môže vypýtať maximálne 20 percent zo súdenej sumy. Bžán sa so štátom, v tomto prípade zastúpeným MH Manažmentom, dohodol na 11 percentách.

Prečo táto suma tak bije do očí aj advokátom z renomovaných kancelárií? Určite preto, že vzhľadom na to, čo štát dostane preplatené od porazenej strany, je suma neprimerane vysoká. Hlavami krútia aj nad tým, prečo v tomto prípade štát vôbec pristúpil na podielovú odmenu, a to pravdepodobne v kombinácii s hodinovými sadzbami platenými bez ohľadu na výsledok.

Podielová odmena? Áno, keď nemá klient peniaze

Andrej Leontiev, partner z advokátskej kancelárie Taylor Wessing, o primeranosti odmeny hovoriť nechcel. Vysvetľuje však, že v súkromnej sfére sa podielová odmena dohaduje iba výnimočne. Je to vtedy, keď si klient nemôže dovoliť zaplatiť dobrého advokáta. Chce mať zároveň poistku, že ak by náhodou spor prehral, tak ho kvalitné zastupovanie nebude nič stáť. Je to síce omyl, pretože v prípade prehry sa platia primerane trovy právnika protistrany, no to pre prípad Bžán nie je podstatné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Milióny právnikovi Bžánovi

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |