Denník N

Guľky zabili viac Američanov než všetky vojny v histórii. Napriek tomu nesprísnia pravidlá o zbraniach

Civilisti vlastnia v USA 270 miliónov zbraní, v Spojených štátoch sa preto znovu diskutuje o prísnejších pravidlách. Zbraňová loby má však vo Washingtone veľký vplyv.

Najhoršia streľba v histórii USA, pri ktorej jeden človek zabil 58 návštevníkov country festivalu a viac ako 500 zranil, znovu otvorila debatu o zbraniach v USA. Tragická udalosť poukázala na to, že jeden z najvyspelejších štátov sveta má zásadný problém so zbraňami.

USA sú totiž v počte úmrtí, ktoré spôsobia strelné zbrane, na úrovni Burundi, afrického štátu, kam americké úrady svojim občanom pre zlú bezpečnostnú situáciu neodporúčajú cestovať. Podľa štatistiky Univerzity v Sydney pripadá na 100-tisíc obyvateľov USA viac ako desať úmrtí spôsobených strelnou zbraňou (do štatistiky sa počítajú aj samovraždy).

Na území USA tak od roku 1968 v dôsledku streľby zahynulo viac ľudí ako vo všetkých vojnách, do ktorých sa Spojené štáty zapojili. Portál Politifact urobil výskum, podľa ktorého zabili strelné zbrane v rokoch 1968 – 2011 1,4 milióna ľudí (vrátane samovrážd), zatiaľ čo vo vojnách po celom svete aj v USA zomrelo 1,2 milióna ľudí.

Stovky miliónov zbraní v USA

Jedným z dôvodov, prečo tak často počuť o streľbe v USA, sú podľa expertov domáce benevolentné zákony. Tie sú v jednotlivých štátoch USA rôzne a často veľmi komplikované, no v žiadnom rozvinutom štáte nie je ťažké dostať sa legálne k zbraniam a munícii, píše Washington Post.

Spojené štáty sú preto jednoznačným lídrom v počte zbraní, ktoré vlastnia civilisti. Výskumníci z organizácie Small Arms Survey v roku 2011 v USA napočítali 270 miliónov zbraní, čo je v priemere viac ako jedna zbraň na každého dospelého obyvateľa USA (v skutočnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Streľba v Las Vegas

Teraz najčítanejšie