Môže sa prezident pýtať generálneho prokurátora na vlastné vyšetrovanie? Čižnár má na politikov pravidlá

Policajný prezident Tibor Gašpar chodí na narodeniny politikov, šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik prijme každého, generálny prokurátor Jaromír Čižnár len toho, kto vopred povie tému a ak sa týka zákonov alebo podnetov.

Jaromír Čižnár a Andrej Kiska. Foto – TASR

„Určite, samozrejme, že sa to stalo, každému sa to už muselo stať, dokonca poslanci Národnej rady mi volali.“ Bolo to v júni 2016 po schôdzi o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka, na ktorej vtedajší poslanec Daniel Lipšic čítal policajné správy o tom, ako nadriadený ovplyvňoval policajnú hliadku, aby nedávala pokutu Ladislavovi Bašternákovi.

Minister Robert Kaliňák vtedy odpovedal na otázku, či sa mu stáva, že mu volajú ľudia a sťažujú sa na pokuty alebo na prácu polície.

Ako Kaliňák na také sťažnosti reaguje? „Podľa toho, na čo sa sťažovali. Niekedy sa sťažovali na postup polície, vtedy som sa iba opýtal. Niekedy dokonca mi volali aj poslanci opozície, samozrejme, že niektoré veci sú proste nevhodné,“ hovoril Kaliňák. „Takých telefonátov máte veľa, podstatné je, akým spôsobom reagujete,“ dodal ešte minister.

Môžu sa politici pýtať šéfov polície alebo prokuratúry na vlastné kauzy? Túto tému teraz otvoril prípad prezidenta Andreja Kisku, ktorý o svojom daňovom prípade hovoril s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

Video: Ako to bolo v prípade Náš človek a ako to vysvetľoval Kaliňák
autorka: Martina Koník

 

Keď sa pýta prezident

Predseda Smeru Robert Fico v nedeľu obvinil prezidenta Andreja Kisku, že si vybavoval u generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára protekciu pri vyšetrovaní krátenia dane vo firme Kiskovcov KTAG.

„Dámy a páni, bolo to pred rokom v hoteli Bôrik v Bratislave v prítomnosti ďalších svedkov, keď mi povedal, že sa obrátil na prítomného predstaviteľa orgánov činných v trestnom konaní, aby mu pomohol vybaviť vec vratiek DPH v jeho a bratovej firme,“ vyhlásil Fico.

Prezident aj generálny prokurátor potom o stretnutí hovorili, že Kiska vyjadril pred šéfom prokuratúry Čižnárom obavu, či bude vec objektívne vyšetrená, a obaja tvrdili, že naňho nijak netlačil.

Generálny prokurátor tiež povedal, že potom sa ho prezident na túto vec pýtal ešte dvakrát, prečo tak dlho trvá. „Ako prezident sa snáď môže opýtať, v akom stave kauza je, prečo to ešte nie je skončené. Moja odpoveď bola taká, že sa robia všetky úkony, ktoré sa robiť majú,“ povedal Čižnár. „A už keď nadhodil tú otázku, že aby to bolo objektívne, tak som mu povedal, bude to objektívne vyšetrené. Nekázal som mu ju položiť a už keď ju položil, čo som mal povedať? Byť ticho?“ hovoril ešte Čižnár.

Smer jeho slová interpretoval tak, že išlo o ovplyvňovanie, Kiska zas povedal, že Čižnár potvrdil jeho verziu, že nikoho neovplyvňoval.

O čom presne bolo stretnutie na Bôriku, nie je dodnes jasné napriek tomu, že už o ňom hovorili Fico, Kiska aj Čižnár. Generálny prokurátor len povedal, že riešili spoločenské témy a potom sa už v zostave aj s bývalým šéfom SIS Jánom Valkom nestretli.

Jasné pravidlá toho, ako majú politici komunikovať s políciou či prokuratúrou o svojich prípadoch, neexistujú. Generálny prokurátor Čižnár hovorí, že si pre politikov po nástupe do funkcie pravidlá zaviedol.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kiskov problém s daňami

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |