Denník N

Z ulice to dotiahol až na vrchol. Ako zabudnutý rodák od Martina vybudoval v Amerike taxikárske impérium

John D. Hertz založil najväčšiu taxikársku firmu na svete v prvej polovici 20. storočia. Dnes jeho príbeh mnoho ľudí nepozná.

Novinár B. C. Forbes, ktorý založil slávny ekonomický magazín, vydal v roku 1926 knihu o najvplyvnejších ľuďoch v rozmáhajúcom sa americkom automobilovom priemysle. Volala sa Automobiloví giganti Ameriky a prinášala príbehy dvadsiatich osobností. Nechýbali medzi nimi mená ako Henry Ford či Walter Chrysler.

Z dvadsiatky bol iba jeden človek, ktorý sa nenarodil v USA, ale sa do Spojených štátov prisťahoval. Volal sa John Hertz a pri jeho mene je ako krajina pôvodu uvedené Rakúsko.

V skutočnosti pochádzal z územia súčasného Slovenska. Narodil sa v dedine Sklabiňa pri Martine v židovskej rodine, ktorá do Spojených štátov emigrovala, keď mal šesť rokov.

Za morom začínal John Hertz od nuly. Kým niektorí priekopníci vyštudovali univerzity, on mal dokončených len pár rokov základnej školy a už ako dvanásťročný sa musel pretĺkať životom na ulici.

Aj napriek tomu vybudoval v dvadsiatych rokoch minulého storočia taxikárske impérium, ktoré bolo v tom čase najväčšie na svete, a zaviedol viacero revolučných zmien. Dodnes je vďaka nemu v Amerike (a nielen tam) väčšina taxíkov žltej farby.

John Hertz a jeho manželka Fannie v roku 1927. Zdroj – Mark Theobald

„Tento príbeh je jedna z najinšpirujúcejších a najpoučnejších rozprávok v modernom americkom biznise,“ napísal o ňom Forbes.

Príbeh Johna Hertza, ktorý zomrel 8. októbra 1961, pred 56 rokmi, už pozná málokto. Prežilo však jeho meno. Hertz je jedna z najväčších spoločností na prenájom vozidiel.

A to, slovami automobilového historika Marka Theobalda, bol pritom jeden z jeho najmenej významných úspechov.

Bývali v drevenici

V januári 1992 prišli do Martina a okolia detektívi z Prahy so zvláštnym poslaním. Najala si ich spoločnosť Hertz, ktorá sa rozhodla zistiť detaily o živote svojho zakladateľa a jeho rodiny v Rakúsko-Uhorsku v 19. storočí. Nebolo úplne jasné ani to, kde sa narodil, doteraz sa uvádzajú štyri rôzne rodiská.

Detektívi po pár dňoch zistili (a archív v Bytči to pre Denník N potvrdil), že John Hertz sa narodil ako Schandor Herz 10. apríla 1879 v dedine Sklabiňa neďaleko Martina ako štvrté dieťa Jacoba Herza a Kathy Schlesingerovej. V Sklabini sa narodili aj jeho súrodenci.

John Daniel Hertz. Zdroj – spoločnosť Hertz

Rodina v tom čase žila v prenajatej drevenici. Tú si v roku 1885 Jacob Herz odkúpil, aby ju o pár mesiacov predal. Tam sa záznamy o Herzovcoch končia, čiže pravdepodobne v tom roku rodina odišla do Ameriky.

Drevenicu za komunizmu získalo miestne JRD a schátranú stavbu neskôr zbúralo.

Herzovci si po príchode do Ameriky pozmenili priezvisko a zvolili si anglické krstné mená, zrejme preto, aby ich neprenasledovali za židovský pôvod. Zo Schandora Herza sa tak stal John Daniel Hertz. Rodina sa usadila v Chicagu, otec Jacob predával železné a hlinené výrobky, neskôr kúpil hotel.

Keď mal jeho syn John Daniel dvanásť rokov, ušiel po otcovom karhaní z domu. „Bol som v tom čase divoký a nespútaný ako tráva v prérii,“ spomínal neskôr.

Na začiatok mal len pár centov, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie