Denník N

Kde je v rozpočte dopad 13. platov a prečo školstvo nedostane oveľa viac, pýta sa opozícia

Peter Kažimír. Foto – TASR
Peter Kažimír. Foto – TASR

Čo si všíma opozícia na rozpočte? Napríklad to, že o hodnote za peniaze je tam minimálna zmienka.

Opozíciu nepresvedčil rozpočet verejnej správy na budúci rok, ktorý minister financií Peter Kažimír ukázal prvýkrát v stredu a vláda bude o ňom hlasovať už budúci týždeň.

A to nielen preto, že ráta s vyšším deficitom ako vláda predtým avizovala, hoci ekonomika rastie a úroky na splácanie dlhu sú historicky nízke. No aj preto, že až na výnimky neznižuje dane a odvody a nevidieť z neho, že by to vláda s reformou školstva myslela vážne.

Z aktuálneho znenia rozpočtu sa nič nedozvieme napríklad o 13. a 14. platoch, výsledky Hodnoty za peniaze vidieť v rozpočte len sporadicky a rozpočet nepočíta s väčšími peniazmi na detské jasle. Neráta sa ani s poklesom počtu zamestnancov platených z rozpočtu.

Sľub a výsledok

Ešte pred rokom vláda v rozpočte plánovala, že v roku 2018 bude deficit 0,44 %, v apríli ho mierne upravila na pol percenta, no v aktuálnom rozpočte hovorí už o 0,83 %.

„Znižuje sa tým reputácia štátu. Tým, že nevyrovnávame rozpočet, pokračujeme v plytvaní. Sľuby sa plnili v rokoch 2011 až 2013 a potom už nie,“ hovorí Eugen Jurzyca z SaS. Myslí tým to, že od roku 2014 vláda neplní prvotné sľuby, pokiaľ ide o rozpočtový deficit a ten výsledný je nakoniec vyšší.

V návrhu rozpočtu ešte nie je vyčíslený dosah 13. a 14. platu pre zamestnancov, ani odvodovej úľavy pre dôchodcov. Nie je teda jasné napríklad ani to, aký objem peňazí si pre svojich zamestnancov vyčlení verejná správa. A aj keď premiér Fico vravel, že ani to nezvýši navrhovaný deficit 0,83 %, kým to nie je jasné z rozpočtu, opozícia tomu celkom neverí.

Dôchodcovia podobne ako študenti nebudú platiť odvody z prvých dvesto eur zarobených každý mesiac. Ale napríklad so zvýšením odpočítateľnej položky na daňovníka sa naisto neráta.

Zdravotníctvo a školstvo

Miroslav Beblavý hovorí, že budúcoročný rozpočet neumožňuje financovať „žiadne významné zmeny a zlepšenia v školstve“. Beblavý porovnal zdroje pre zdravotníctvo a školstvo. Kým príjmy v zdravotníctve majú stúpnuť o 7,7 % a štátne nemocnice sa oddlžia, do základných a stredných škôl má ísť viac len o dve percentá, a aj to najmä na nárast platov a niečo viac pôjde na učebnice.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie