Denník N

Psychiatrička Izáková: Kedysi fajčili za školou, aby upútali pozornosť. Dnes si režú ruky

Foto – Accelerate
Foto – Accelerate

Jeseň je záťažové obdobie a depresie sa vtedy objavujú častejšie. Psychiatrička Ľubomíra Izáková upozorňuje, že ide o smrteľnú chorobu, samovraždu spácha 10 až 15 percent pacientov.

Psychiatrička Ľubomíra Izáková opisuje, ako sa cíti človek s depresiou. Nie je to ochorenie, ktoré pacient dokáže prekonať sám. Izáková sa stretáva s najťažšími prípadmi v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Depresie môže spôsobovať stres, ale nielen negatívny, aj pozitívny. 

Čo sa dočítate v rozhovore: 

  • ako spoznáte depresiu
  • ako sa menia príčiny depresie
  • prečo je depresia smrteľná
  • prečo si deti režú ruky 

Prečo toľko ľudí na jeseň pociťuje zlú náladu a často sú unavení? Ide naozaj o depresie?

Existujú jesenné alebo sezónne depresie. U nás sú rizikové obdobia na jar a na jeseň. Na jar sa organizmus chystá a štartuje na búrlivé leto, keď musíme fungovať, menej spíme, sme aktívnejší. Na jeseň sa telo pripravuje na zimné odpočívanie. Súvisí to aj s tým, že je menej slnečného svetla, deň je kratší a mení sa nám biorytmus. Náš organizmus to zaťažuje. V tomto období depresia štartuje alebo sa zhoršuje u človeka, ktorý ňou už trpí.

Ako depresiu rozoznám?

Depresia nie je okamžitý pocit. Takže ak ide o chvíľkový pocit, ktorý trvá jeden, dva či tri dni, tak to nie je depresia. Ak zvládame bežné povinnosti, tiež to nie je depresia. Ak ich však začnem systematicky odkladať, keď nevládzem bežne fungovať a nútim sa do každodenných vecí a potom z toho mám výčitky – tak to je depresia.

Kedy by mali ľudia vyhľadať odbornú pomoc?

Dôležité je, že depresia je emócia, ktorá stratila svoj zmysel. Vlastne ani neviem, prečo mi takto je.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie