Denník N

Mičev potvrdil, že sa vzdáva kandidatúry: Podporím Jána Luntera

Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Foto – TASR
Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Foto – TASR

Dospeli sme k spoločnému rozhodnutiu, že z boja o kreslo predsedu Banskobystrického kraja odstúpim, potvrdil Mičev.

Stanislav Mičev už nekandiduje na banskobystrického župana. Ako prvý to napísal denník Pravda, ktorému Mičev svoje rozhodnutie potvrdil. Dodal, že podporí Jána Luntera. Predpoludním Mičev potvrdil toto rozhodnutie na tlačovke.

„Základným atribútom mojej kampane bolo poraziť fašizmus, ktorý sa za posledné štyri roky udomácnil v našom kraji. Na tom trvám a zostávam. Zmyslom môjho rozhodnutia je spájať sily v boji proti fašizmu,“ povedal Mičev Pravde.

„Dospeli sme k spoločnému rozhodnutiu, že z boja o kreslo predsedu Banskobystrického kraja odstúpim.“

Lunter oznamoval kandidatúru so svojím synom Ondrejom. Foto N – Daniel Vražda

Vzdal sa ďalší silný kandidát

Martin Klus sa vzdal kandidatúry v prospech Jána Luntera v utorok na základe výsledkov dvoch prieskumov agentúr AKO a Median. Mičev držal verejnosť ešte niekoľko dní v napätí, hoci si prieskumy dali robiť spolu a obidvaja zhodne tvrdili, že buď sa vzdajú v prospech najsilnejšieho, alebo zostanú. Nakoniec urobil to isté.

Pre tých, ktorí sledovali Mičevove vyhlásenia minimálne od marca tohto roka, urobil v piatok len to, čo sľuboval. Bol prvý, ktorý bez kľučkovania jasne vyhlásil, že ak septembrové prieskumy ukážu, že on nie je najsilnejší kandidát, odstúpi.

Mičev vo štvrtok odstúpil a podporil Luntera, zároveň sa všetkým podporovateľom ospravedlnil za svoje rozhodnutie.

„Situácia je dramatická… Vyzývam všetkých, aby neboli ľahostajní a prišli voliť. Čaká nás buď päť rokov úpadku, izolácie a ignorovania našich problémov, alebo nádej, že bude lepšie. Chcem veriť, že pán Lunter príde k poznaniu, že kraj potrebuje všetky múdre hlavy… Spoločne musíme poraziť fašizmus nielen v našom kraji, ale na celom Slovensku,“ vyhlásil Mičev na tlačovej besede.

Z toho, že v Banskobystrickom kraji „nie sú demokratické voľby“, obvinil strany súčasnej vládnej koalície. „Vládne strany vstúpili netransparentne do volieb niekoľkokrát. Prvý raz, keď odhlasovali jednokolovú voľbu, a druhý, keď ohlásili podporu pána Luntera ešte predtým, ako sme vedeli, či pán Kotleba bude kandidovať. To nemá nič s morálkou,“ dodal.

Potom sa udialo to, čo mnoho ľudí neočakávalo. Kandidát Pavel Greksa, ktorý sa vzdal v stredu v noci v prospech Mičeva, zmenil postoj. Zdôvodnil to znechutením a cirkusom, ktorý začína strácať črty demokracie.

„Kladiem si otázku, prečo by som mal ja, nezávislý, podporiť niekoho, kto má na tričku stranícku nálepku. Všetci vieme akú,“ povedal a myslel tým Luntera s podporou Smeru. „Nevzdávam sa kandidatúry a už to ani neplánujem urobiť!… Už nechcem počuť ani slovo o prieskumoch, percentách a zákulisných dohodách,“ dodal.

Viliam Baňák, ktorý sa v stredu tiež vzdal v prospech Mičeva, ani netušil, čo sa okolo Mičeva deje. Myslel si a vyplývalo to aj z jeho vyhlásenia, že podporuje Mičeva a ten pôjde do volieb.

„Prečo sa vzdáva (Mičev)?“ pýtal sa zmätene počas tlačovej besedy.

Keďže Jednota – ľavicová strana Slovenska, za ktorú kandidoval, trvá na jeho odstúpení, vzdal sa, ale ako nezávislý by vraj pokračoval v súboji.

Lunter má najsilnejšie preferencie

Mičev svoje rozhodnutie vysvetľuje vlastnými prieskumami, na ktorých sa podieľal aj Klus a ďalší kandidáti. Presné čísla zatiaľ nezverejnil, naznačil však, že súboj Luntera s Kotlebom bude tesný.

„Vyplynulo z nich aj to, že oproti prieskumu z Focusu, ktorý si nechal urobiť Ján Lunter, je rozdiel medzi ním a Kotlebom oveľa tesnejší než osem percent. Pohybuje sa na rozhraní dvoch až troch percent, čo je v podstate štatistická odchýlka. Tak to vyšlo v oboch našich prieskumoch,“ povedal Mičev Pravde.

„Aj s tými ďalšími kandidátmi ponúkame dokopy 18 percent. Treba brať do toho však aj tretiu otázku, ktorá znela – koho by ste vôbec nevolili. Ján Lunter vyšiel pomerne priaznivo, aj my ostatní, ale 42 percent odmietlo Kotlebu.“

V prieskume Focusu, ktorý si zadal Lunter, mal podnikateľ takmer 31 percent.

Mičev povedal, že voči Lunterovi nemá žiadne podmienky. „Aké? Moja podmienka je poraziť Kotlebu. Ak si pán Lunter po víťazných voľbách osvojí niektoré časti môjho programu, budem veľmi rád, lebo je určite dobrý.“

Od memoranda k odstúpeniu

Mičev oznámil oficiálne kandidatúru 4. apríla 2017. O mesiac neskôr zverejnil februárový prieskum verejnej mienky, ktorý si dal urobiť v agentúre AKO. V tom čase bol druhý za Kotlebom s 20 percentami. V období od júna do septembra mal podľa Focusu preferencie od desať do takmer trinásť percent.

Bol autorom memoranda o porozumení, ktoré smerovalo k džentlmenskej dohode všetkých demokratických kandidátov na spoločnom postupe. Výsledkom mala byť dohoda na jednom kandidátovi na základe prieskumu, ktorý sa postaví proti Kotlebovi. Podpísali ho nakoniec len Mičev a neskôr aj Klus a slabší kandidáti. Lunter sa odmietol pridať.

Odvtedy sa demokratickí kandidáti rozdelili na dve skupiny. Na jednej bol Lunter s vlastnou cestou a na druhej skupina okolo Mičeva a Klusa, ktorá koordinovala postup za „okrúhlym stolom“. Lunter sa rokovaní nezúčastňoval. Situácia vyvrcholila tým, že obidve skupiny si dali robiť vlastné septembrové prieskumy.

Lunter výsledky svojho víťazného oznámil 28. septembra. Mičev a Klus prieskumy nezverejnili, ale na základe ich rozhodnutia je pravdepodobné, že aj tie favorizovali Luntera.

Kašper zostáva, Juhaniak sa rozhodne

Nezávislý kandidát Igor Kašper zostáva v hre o kreslo župana minimálne do volieb. Tvrdí, že preňho sú jediný relevantný prieskum voľby 4. novembra. Reagoval tým na rozhodnutia niektorých kandidátov, ktorí sa vzdali v prospech najsilnejšieho na základe prieskumov.

„Deklaroval som svoj záujem vysloviť podporu najsilnejšiemu kandidátovi, a nie marketingovému produktu. Aktuálne pre mňa nie je alternatívou pre rozvoj kraja Kotleba ani Lunter,“ konštatoval.

Kašper získal v prvom zverejnenom februárovom prieskume agentúry AKO 7,9 percenta, ale v tom čase bolo len málo kandidátov. Odvtedy sa podľa Focusu pohybuje pod hranicou troch percent. Podľa Kašperovej vlastnej ankety z augusta by vedel osloviť jedenásť percent voličov.

Z kandidátov, ktorí zostali (okrem Luntera a Kotlebu), má momentálne najvyššie preferencie Martin Juhaniak z Brezna. Focus mu za posledné tri mesiace nameral od takmer deväť do takmer jedenásť percent. Podľa neoficiálnych informácií Juhaniak nevylúčil možnosť, že odstúpi.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie