Denník N

Dôležitá otázka o Kiskových daniach: Kto postráži strážcov?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak sa v krátkom čase od kompetentných nedozvieme, ako mohli uniknúť prezidentove daňové doklady, znamená to, že ľudia na čele policajného zboru a finančnej správy sú neschopní. Alebo schopní všetkého.

Redaktorka Denníka N mi položila otázku, aký záver plynie z kauzy problémov prezidenta Andreja Kisku s daňami. Vzhľadom na to, že do prezidentovej firmy sa opätovne ohlásili na návštevu daniari a medzi ním a predsedom vlády dochádza k ostrému konfliktu, priskoro robiť závery.

No jedna vec je zjavná a nie iba z tohto prípadu: žiaden slovenský občan si dnes nemôže byť istý, že dôverné informácie, ktoré si vymieňa so štátnymi inštitúciami alebo prostredníctvom mobilných operátorov, sa jedného dňa nedostanú na verejnosť. Nemusia to byť len protokoly z daňovej kontroly, ale aj zdravotná dokumentácia či záznam zo súkromnej konverzácie.

Súdy každým rokom dajú policajtom, SIS, finančnej správe a armádnym tajným súhlas na poldruha tisíca odposluchov. Nejeden človek, ktorý v týchto zložkách pracoval, vám potvrdí, že s takto získanými informáciami sa čulo obchoduje. Neunikajú. Účelovo sa získavajú a obchoduje sa s nimi.

Na víkendovom tlačovom vyhlásení pred kamerami sa Robert Fico znovu poľutoval, že médiá naňho používajú kilometrový meter. Asistenta poslanca za SaS vraj vydávali za hrdinu, keď si pozrel pohyby na účte ministra vnútra. No keď sa verejnosť dozvie niečo o účtovníctve firiem Andreja Kisku, padajú silné slová o mafiánskom štáte.

Nevšimol som si, že by komentátori serióznych médií ospevovali Filipa Rybaniča. A o mafiánskom štáte zatiaľ hovorí iba prezident. No na týchto dvoch prípadoch úniku dôverných informácií sa dá niečo naučiť. Keď Tatra banka zistila, čoho sa asistent poslanca za SaS dopustil, podala trestné oznámenie a už na druhý deň si po Rybaniča prišla NAKA. Menovaný už čelí žalobe a prebieha súd.

V prezidentovom prípade sa policajný prezident dokopal k trestnému oznámeniu po necelom týždni, odkedy sa dokumenty o daňových kontrolách v Kiskovej firme objavili v médiách. No príslušníci NAKA tentoraz nikam nenabehli, nedošlo k žiadnemu zatýkaniu a prenocovaniu páchateľa v cele predbežného zadržania. Prečo? Lebo polícia ani daňováci nemajú také informačné systémy, vďaka ktorým by za pár minút zistili, kto si dokumenty otváral, sťahoval či tlačil? Alebo to zistiť vedia, no nie je vôľa? Koľko potrvá vyšetrovanie?

Ak sa v krátkom čase od kompetentných nedozvieme odpovede na tieto otázky, znamená to, že ľudia na čele policajného zboru a finančnej správy sú neschopní. Alebo schopní všetkého. Obe možnosti nastoľujú jednu dôležitú otázku, ktorá tu visí už dlho: kto postráži strážcov? Kto skutočne dohliadne na vyšetrovanie najväčších korupčných prípadov, zneužívanie verejnej moci, preverí vážne zlyhania inštitúcií dohliadajúcich na bezpečnosť či zdravie jednotlivcov?

Pravidelne sa totiž presviedčame, že naši politici v medziach, ktoré im dáva zákon, toho schopní neboli a nie sú. S tými mrňavými zvyškami dôvery v štát a viery v zmenu sa ešte dá prežiť do najbližších volieb. No riziko, že v nich zosilnejú nedemokratické sily a osoby s podsvetím v životopise, je vysoké. A núti premýšľať o zavedení prvkov občianskej kontroly v situáciách, keď politici a úradníci zlyhávajú.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kiskov problém s daňami

Komentáre

Teraz najčítanejšie