Denník N

V schátranej budove ZVL budú byty aj zelené plochy, rekonštrukcia vylepší vzhľad centra Považskej Bystrice

Foto - tasr, vizualizácia - Arkon atelier
Foto – tasr, vizualizácia – Arkon atelier

V schátranej budove vybudujú kancelárie a byty. Podľa miestneho architekta by to mohlo vylepšiť vzhľad centra Považskej Bystrice, aj keď rekonštrukcia jednej budovy nestačí.

Budova bývalého generálneho riaditeľstva koncernu Závody valivých ložísk (ZVL) v centre Považskej Bystrice bola po zmene režimu dlhé roky opustená a chátrala. Po privatizácii sa vymenilo niekoľko majiteľov, v objekte ešte nedávno prespávali bezdomovci. Do konca budúceho roka by ju však mali zrekonštruovať.

Jaroslav Klimek, konateľ spoločnosti Diamon Residence, súčasného majiteľa budovy, hovorí, že budovu pôvodne kúpila ešte v roku 2007 spoločnosť ASV, ktorej predsedom predstavenstva je jeho svokor Ladislav Sklenár. Ten bol generálnym riaditeľom Považských strojární v čase, keď sa budova stavala, a po jej dokončení v nej pracoval.

„Motív nákupu budovy súvisí s jej históriou,“ vysvetľuje. „Pri kúpe okrem podnikateľského zámeru rozhodovali aj emócie. Ja som do projektu vstúpil až o niekoľko rokov neskôr. Ako som povedal, celý projekt rekonštrukcie je skôr nostalgická a emočná záležitosť ako záležitosť biznisu. Zámerom je zrekonštruovať budovu a prinavrátiť jej minulú slávu a vzhľad.“

Zelená terasa na streche

V zrekonštruovanej budove budú byty a kancelárie, nebol to však prvotný zámer majiteľov. „Na začiatku sme mali v úmysle zrekonštruovať budovu ako polyfunkčný objekt, ale bez bývania, čiže iba s kanceláriami a nejakými službami. Tento koncept sa zmenil približne pred štyrmi rokmi, keď sme sa rozhodli, že tam budú z veľkej časti byty a na prvom a druhom poschodí vzniknú kancelárske a obchodné priestory,“ hovorí.

Na streche budovy plánujú vybudovať zelenú oddychovú zónu. „Nebude to v pravom zmysle slova zelená strecha. Uvažovali sme však nad tým, že by sa tam spravila terasa s okrasnými stromami, nasadia sa kvety, či osadia lavičky,“ dodal Klimek.

V centre Považskej Bystrice je problém s parkovacími miestami. „Môžeme vychádzať iba z reálnej situácie toho priestoru a využiť len priestor, ktorý tam naozaj je. Nedajú sa spraviť podzemné parkoviská, budova by to neumožnila,“ hovorí Klimek.

„Sme však zároveň aj vlastníkmi veľkej časti pozemkov na pešej zóne a s mestom máme schválenú zámenu pozemkov pod neďalekým kruhovým objazdom, kde vybudujeme parkovisko pre našu budovu. Zámenu schválilo mestské zastupiteľstvo, aktuálne pracujeme na projekte parkoviska.“

Majiteľ zároveň odmieta špekulácie o tom, že v objekte vybudujú ubytovňu pre zahraničných robotníkov. Je to podľa neho „nezmysel“.

Rekonštrukciu by mali dokončiť do konca roku 2018. „Zároveň tento rok do projektu vstúpil ako investor Ing. Kultan so svojou firmou, ktorá zároveň stavbu realizuje,“ doplnil.

Vizualizácia – Arkon atelier

Krok k skrášleniu centra

Miestny architekt Marek Turošík súhlasí, že rekonštrukcia budovy bývalého generálneho riaditeľstva ZVL, ktorá dlho špatila Považskú Bystricu, by mohla vo veľkej miere pomôcť k celkovému zlepšeniu vzhľadu centra mesta.

„Ide o budovu, ktorá je výškovým ohraničením centra mesta zo strany od sídliska Lánska a SNP. Dotvára teda jeden zo vstupných bodov do centrálnej mestskej zóny,“ vysvetľuje. „Dlhé roky chátrala, a tak výrazne znehodnocovala mesto. Preto je veľmi dobré, že sa po dlhom čase podarilo pustiť do jej rekonštrukcie, podloženej novými funkciami budovy.“

„Verím, že rekonštrukcia budovy zlepší vzhľad centra mesta, ale celkový obraz centra je zložitejšia otázka ako len obnovenie tejto jednej budovy. Naše mesto prešlo veľkou traumou, keď mu zničili historické centrum. Zotreli mu aj jeho sakrálny rozmer, keď kostol urbanisticky vyčlenili z centrálnej mestskej zóny, zničili kaplnky. Mesto úplne prestavali s malým rešpektom k jeho geniu loci (duchu miesta),“ hovorí Turošík.

„V budúcnosti nášho centra je podľa mňa preto dôležité snažiť sa priblížiť k prirodzeným danostiam miesta a sústreďovať do centra funkcie, ktoré vhodne doplnia centrálnu zónu – napríklad múzeum či kaviarne – aby tam ľudia mali dôvod prísť. K tomuto bodu by, samozrejme, mala patriť aj koncepčná rekonštrukcia niektorých obchodných domov v centre, ktoré sú typovo prispôsobené pôvodnému systému nakupovania a bolo by ich vhodné aktualizovať. Som rád, že zo strany občanov, ako aj zo strany mesta v poslednom čase cítiť eminentný záujem o túto strediskovú zónu mesta,“ povedal Turošík.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Považská Bystrica

Slovensko

Teraz najčítanejšie