Denník N

Prečo sme odhlásili štvrtáčku z tanečného krúžku, keď trénerka začala komentovať jej postavu

Ilustračné foto - Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Napĺňa ma strachom, že moja dcéra stále vyrastá v spoločnosti, kde sú poprednými prívlastkami na opis dievčaťa slová ako pekná, štíhla, milá či usmievavá.

Stalo sa to koncom mája tohto roku. Pár týždňov pred záverečným vystúpením v sále s 800 divákmi, na ktoré sa dcéra veľmi tešila. Zavolala som jej trénerke na tanečnom krúžku, že naša štvrtáčka už na ďalšie hodiny nepríde a nebude ani vystupovať. Bola pobúrená, lebo som jej „rozbila choreografiu“.

Moje argumenty zmietla zo stola a debatu ukončila s tým, že mám rozmaznané, slabošské decko. Ešte v apríli pritom o dcére, ktorá chodila najprv do prípravky a potom na krúžok od troch rokov, hovorila ako o jednej z najšikovnejších a chcela ju preradiť do náročnejšej skupiny so staršími dievčatami.

Ja som však zhruba od toho času pozorovala, ako sa naša dcéra hodinám tanca vyhýba. Všimla som si, že pred nimi býva skleslá, hoci inak je to v zásade dobre naladené až optimistické dieťa. Potom prišli výhovorky. Poznáte to: náhle ju rozbolela hlava, zrazu nechcela vynechať narodeniny spolužiačky, s ktorou ani nie je kamarátka, hoci dovtedy nemala problém sa ospravedlniť za neúčasť. Dymiacou zbraňou mojich podozrení sa stalo vyhlásenie, že si radšej bude počítať príklady z matematiky. V deň, keď mali kostýmovú skúšku, to povedala moja dcéra, ktorá miluje parádenie.

Zvracaním k štíhlym nohám

Nasledovala dlhá debata a po pár kolách zapierania a zľahčovania z dcéry vyšlo, že ju trénerka zosmiešňuje za jej postavu, že jej pred všetkými hovorí, že tanečnice a tobôž nie baleríny by nikdy nemohli tak dobre tancovať, keby mali také „tučné“ nohy ako ona. Ešte mi povedala, že staršie dievčatá, čo už chodia na súťaže, držia diéty, že je počuť, ako chodia zvracať na toaletu a mladším rozprávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie