Biela noc: ulice boli plné, ale mesto spalo

Biela noc tretíkrát v uliciach hlavného mesta ukázala, ako Bratislava nepochopila svoju príležitosť a úlohu.

Fontána na Námestí slobody. Foto N – Vladimír Šimíček

Na chvíľu treba dať bokom komentáre o tom, čo je to umenie, či niečo svietilo viac alebo menej, ako sme chceli, či sú organizátori amatéri alebo koho to vlastne bola chyba, že autá trúbili na chodcov a chodci si stúpali na nohy, a či sú nafukovacie postavy hodné Bratislavy. Sú.

Po tomto ročníku Bielej noci je už však takmer jasné, že Bratislava tohto festivalu hodná nie je. Pred troma rokmi pršalo a fúkalo a nikto netušil, čo môže od súčasného umenia v nočných uliciach čakať. Prišlo stotisíc ľudí. Vraj zo zvedavosti. Pršalo a fúkalo aj vlani, keď už všetci chceli ostať doma, ale neostali. Opäť ich prišlo viac než stotisíc. Tento rok bolo podľa odhadov v uliciach Bratislavy takmer 200-tisíc ľudí.

Jediným, kto neprišiel, bolo mesto. Mesto, ktoré sa za tri roky nezobudilo a nevšimlo si, že niekto mu tu robí festival pre ľudí, ktorí tu bývajú a pracujú. Lebo v sobotu ráno bolo síce centrum plné turistov z celého sveta, čo sa fotia pri Čumilovi, ale večer patril Bratislavčanom a všetkým tým, ktorí sa k tomuto mestu snažia vytvoriť si vzťah.

Lebo Biela noc v Bratislave, žiaľ, nie je iba o umení, ale ešte stále predovšetkým o tom, či môže v uliciach hlavného mesta našej krajiny fungovať bez väčších problémov festival, aký bežne funguje aj v iných metropolách.

Môže, ale iba s tou podmienkou, že mesto konečne pochopí, aká je jeho úloha. Rokovania s mestom o doprave či bezpečnosti totiž prebiehajú každý rok. Ich výsledok sme včera opäť zažili.

Foto – Jaroslav Novák

Foto – Daniela Benková

Najviac lákal obrovský mesiac, ktorý bol nielen na oblohe, ale aj v Medickej záhrade. Foto N – Vladimír Šimíček

Foto – Jaroslav Novák

Inštalácia v štúdiu 5 slovenského rozhlasu. Foto N – Vladimír Šimíček

Foto – Martina Cimermanová

Svetelná inštalácia na rozhlase reagovala na hlas. Foto N – Vladimír Šimíček

Toto je umenie? Úžasné

Ale niet sa možno čo čudovať. Biela noc totiž robí na jednu noc z obyvateľov mesta turistov u seba doma. A to je dobré aj zlé. Dobré pre ľudí, že majú možnosť celkom bez rozpakov zisťovať, aké miesta vo svojom meste nepoznajú, a zlé pre mesto, lebo človek zrazu narazí aj na veci, ktoré mali ostať radšej skryté. Navyše, bežné prevádzkové nedostatky dostávajú pri takejto akcii neprehliadnuteľné rozmery.

A potom sú tu ešte momenty s jemne ironickým podtónom, ako napríklad fontána Družba na Námestí slobody. Roky si pred ňou všetci hlavní predstavitelia Bratislavy dokážu zatvárať oči. A teraz tu pred ňou stáli desaťtisíce ľudí s očami dokorán.

„To by mohlo byť fakt

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom