V nástenkovom tendri falšovali aj podpis politickej poradkyne socialistov v europarlamente

Na súde v pondelok vypovedala Lívia Gregušová, ktorej menom sa zaštítili víťazi tendra v ponuke.
Konzorcium firiem Avocat, Zamedia, Consulting & Management a European Consultants Organization, ktoré v roku 2007 vyhralo ako jediný uchádzač nástenkový tender na ministerstve výstavby, falšovalo dokumenty v ponuke.
Vyplynulo to z pondelkovej svedeckej výpovede Lívie Gregušovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Tá pracuje ako politická poradkyňa skupiny Socialisti a demokrati v Európskom parlamente v Bruseli. Členmi skupiny sú aj poslanci strany Smer.
Konzorcium firiem bol jediný uchádzač o tender. Jednou z podmienok v tendri bolo aj predloženie zmluvy o tom, kto bude pre konzorcium robiť tlmočnícke služby. Avocat a spol. predložili zmluvu, ktorú mali podpísať s Gregušovou z Košíc.

Tá v tom čase pracovala aj žila v Dubline a na Slovensko chodievala dva-trikrát do roka cez sviatky. Ani jednu z firiem nepozná a povedala, že žiadnu takúto zmluvu nikdy nepodpísala. V tom čase nemala ani tlmočnícke skúšky a mala pozastavenú živnosť.
„Túto listinu nepoznám, toto nie je môj podpis,“ povedala Gregušová. „Je veľmi podobný, ale nie je to môj rukopis,“ povedala ešte o podpise.
Z celej situácie je podľa svojich slov „šokovaná“.
Na súde vypovedali ešte ďalší traja svedkovia, zamestnanci ministerstva a znalec, ktorého si objednal Štefanov a mal zhodnotiť znalecký posudok objednaný súdom. Pojednávanie by malo pokračovať v utorok a rozsudok je zatiaľ naplánovaný na 18. októbra.
Špeciálna prokuratúra obžalovala pre tender dvoch bývalých ministrov za SNS Igora Štefanova a Mariána Janušeka, ďalej zamestnancov ministerstva Tomáša Labaya a Radoslava Behula a Zdenku Kudláčovú, ktorá mala status osoby zodpovednej za verejné obstarávanie.
Všetci mali nachystať tender pre vopred vybratého uchádzača – firmy blízke vtedajšiemu predsedovi SNS. Oznámenie o tendri viselo iba na korkovej nástenke za zatvorenými dvermi, čím bol porušený zákon o verejnom obstarávaní. NKÚ zároveň konštatoval, že v tendri boli uhrádzané fiktívne služby.
Pôvodne mali byť hradené z eurofondov, ale Európska komisia služby odmietla preplatiť a štát zmluvu s konzorciom musel zrušiť. Janušek aj Štefanov odstúpili. Išlo o tender za 12,6 milióna eur v rámci operačného programu Technická pomoc.
Zo svedeckých výpovedí vyplynulo, že tender v skutočnosti pripravoval Štefanov spolu s budúcim víťazom –právnikmi z firmy Avocat.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].