V Čistom dni je stále desať detí, hoci vyšetrujú sexuálne zneužívanie a štát priznal hrozbu

Aj napriek obvineniu zo sexuálneho zneužívania sú v resocializačnom zariadení stále maloletí.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred dvomi mesiacmi minister práce Ján Richter (Smer) povedal, že resocializačné zariadenie Čistý deň príde o akreditáciu. Maloletých, ktorých malo byť vtedy v zariadení trinásť, mali počas niekoľkých týždňov poslať do iných zariadení.

Po takmer dvoch mesiacoch je stále v zariadení desať detí.

„Z rozhodnutia súdu je do resocializačného strediska Čistý deň umiestnených desať maloletých. Na príslušných súdoch boli po konzultáciách s maloletými a ich zákonnými zástupcami podané návrhy týkajúce sa ich ďalších krokov. O týchto návrhoch budú rozhodovať súdy,“ napísalo ústredie práce.

Celý proces odobratia akreditácie sa spomalil potom, čo sa ozvali dospelí klienti zariadenia a vstúpili do konania.

Aj napriek tomu, že zariadenie má akreditáciu, súdy by mohli poslať deti do iných zariadení. Zatiaľ sa to však nedeje.

Blahová: Je to nezodpovedné

„Je vrcholne nezodpovedné a neprijateľné, akým spôsobom ministerstvo práce pristupuje k ochrane detí,“ hovorí opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), ktorej blog odštartoval pred viac ako rokom kauzu resocializačného zariadenia v Galante.

Akreditačná komisia a aj ministerstvo sa viac ako pred mesiacom vyjadrili, že „existuje odôvodnená hrozba, že môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa, jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin“, pripomína Blahová.

Keďže takáto hrozba existuje, bolo by podľa nej namieste okamžite konať a v záujme ochrany detí ich ihneď premiestniť do bezpečia.

„Tento postup malo ministerstvo zvoliť už pred rokom, pretože už vtedy jestvovala dôvodná obava o život a zdravie detí. No otáľa s tým aj potom, čo bolo vznesené obvinenie zo sexuálneho zneužívania, po tom, k akým kontrolným zisteniam dospelo samotné ministerstvo, po tom, čo beží niekoľko trestných stíhaní týkajúcich sa týrania, sexuálneho zneužívania a zanedbávania detí,“ povedala.

Je to podľa nej obrovské a škandalózne zlyhanie ministerstva a svedčí o tom, že na deťoch, ktoré sú tam aj v tejto chvíli, im vôbec nezáleží.

O tom, že by deti v tomto zariadení už nemali byť, hovorila v rozhovore pre Denník N aj psychologička Katarína Hatráková, ktoré robila v Čistom dni kontrolu. Rozprávala napríklad aj o tom, ako chceli jej nariadení, aby menila správu o pochybeniach objavených v Čistom dni. Z ústredia práce Hatrákovú prepustili.

Psychologička v rozhovore povedala, že v Čistom dni dochádzalo opakovane k nedobrovoľnému sexu aj k násiliu.

Richter zmenil názor v čase kauzy Plavčan

Akreditačná komisia ministerstva práce už dávnejšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |