V Čistom dni je stále desať detí, hoci vyšetrujú sexuálne zneužívanie a štát priznal hrozbu

Aj napriek obvineniu zo sexuálneho zneužívania sú v resocializačnom zariadení stále maloletí.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred dvomi mesiacmi minister práce Ján Richter (Smer) povedal, že resocializačné zariadenie Čistý deň príde o akreditáciu. Maloletých, ktorých malo byť vtedy v zariadení trinásť, mali počas niekoľkých týždňov poslať do iných zariadení.

Po takmer dvoch mesiacoch je stále v zariadení desať detí.

„Z rozhodnutia súdu je do resocializačného strediska Čistý deň umiestnených desať maloletých. Na príslušných súdoch boli po konzultáciách s maloletými a ich zákonnými zástupcami podané návrhy týkajúce sa ich ďalších krokov. O týchto návrhoch budú rozhodovať súdy,“ napísalo ústredie práce.

Celý proces odobratia akreditácie sa spomalil potom, čo sa ozvali dospelí klienti zariadenia a vstúpili do konania.

Aj napriek tomu, že zariadenie má akreditáciu, súdy by mohli poslať deti do iných zariadení. Zatiaľ sa to však nedeje.

Blahová: Je to nezodpovedné

„Je vrcholne nezodpovedné a neprijateľné, akým spôsobom ministerstvo práce pristupuje k ochrane detí,“ hovorí opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS), ktorej blog odštartoval pred viac ako rokom kauzu resocializačného zariadenia v Galante.

Akreditačná komisia a aj ministerstvo sa viac ako pred mesiacom vyjadrili, že „existuje odôvodnená hrozba, že môže byť ohrozený život a zdravie dieťaťa, jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin“, pripomína Blahová.

Keďže takáto hrozba existuje, bolo by podľa nej namieste okamžite konať a v záujme ochrany detí ich ihneď premiestniť do bezpečia.

„Tento postup malo ministerstvo zvoliť už pred rokom, pretože už vtedy jestvovala dôvodná obava o život a zdravie detí. No otáľa s tým aj potom, čo bolo vznesené obvinenie zo sexuálneho zneužívania, po tom, k akým kontrolným zisteniam dospelo samotné ministerstvo, po tom, čo beží niekoľko trestných stíhaní týkajúcich sa týrania, sexuálneho zneužívania a zanedbávania detí,“ povedala.

Je to podľa nej obrovské a škandalózne zlyhanie ministerstva a svedčí o tom, že na deťoch, ktoré sú tam aj v tejto chvíli, im vôbec nezáleží.

O tom, že by deti v tomto zariadení už nemali byť, hovorila v rozhovore pre Denník N aj psychologička Katarína Hatráková, ktoré robila v Čistom dni kontrolu. Rozprávala napríklad aj o tom, ako chceli jej nariadení, aby menila správu o pochybeniach objavených v Čistom dni. Z ústredia práce Hatrákovú prepustili.

Psychologička v rozhovore povedala, že v Čistom dni dochádzalo opakovane k nedobrovoľnému sexu aj k násiliu.

Richter zmenil názor v čase kauzy Plavčan

Akreditačná komisia ministerstva práce už dávnejšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |