Denník N

Vláda má na 13. a 14. platy v rozpočte rezervu, stále nie je jasné, čo to presne bude

Zľava: Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár. Foto – TASR
Zľava: Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár. Foto – TASR

V rozpočte je aj rezerva vo výške 107 miliónov eur, z ktorej sa majú vyplácať platy navyše štátnym zamestnancom, aj zaplatiť odvodové úľavy pre dôchodcov.

Keď sa pred dvoma týždňami postavili premiér Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár pred kamery, deklarovali dohodu na opatreniach dlho avizovaného sociálneho balíčka.

Z predloženého návrhu rozpočtu, ktorý vláda v stredu posunie do parlamentu, nie je však vôbec jasné, koľko peňazí má väčšina z týchto opatrení stáť. Pri niektorých nie je jasné ani to, odkedy majú vlastne platiť.

Fico s Kažimírom však hovoria, že plánovaný deficit na rok 2018 zostane tak či tak vo výške 0,83 percenta.

O príspevku na dochádzanie za prácou, príspevku pri presťahovaní za prácou a príplatku za nočnú prácu sa píše len toľko, že ich rozpočet zohľadňuje a že majú platiť od mája 2018. V rozpočte nie je ani vyrátaný dosah zvýšenia príplatkov za prácu cez víkend a sviatok, či za prácu v noci. Aj vďaka týmto opatrenia sa rozpočet ministerstva práce zvyšuje o 81 miliónov eur.

Na zvýšenie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých je v rozpočte vyčlenených 18,2 milióna eur, no príspevok sa má na úroveň čistej minimálnej mzdy zvýšiť až od septembra 2018.

O 13. a 14. plate sa v rozpočte píše len toľko, že sa s ním ráta, rovnako aj s oslobodením príjmov z dohôd dôchodcov do ich výšky 200 eur mesačne.

V rozpočte je na tieto opatrenia rezerva „na riešenie vplyvov nových zákonných úprav a iných vplyvov“. Je vo výške 107 miliónov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie