Denník N

Vláda má na 13. a 14. platy v rozpočte rezervu, stále nie je jasné, čo to presne bude

Zľava: Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár. Foto – TASR
Zľava: Andrej Danko, Robert Fico, Béla Bugár. Foto – TASR

V rozpočte je aj rezerva vo výške 107 miliónov eur, z ktorej sa majú vyplácať platy navyše štátnym zamestnancom, aj zaplatiť odvodové úľavy pre dôchodcov.

Keď sa pred dvoma týždňami postavili premiér Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár pred kamery, deklarovali dohodu na opatreniach dlho avizovaného sociálneho balíčka.

Z predloženého návrhu rozpočtu, ktorý vláda v stredu posunie do parlamentu, nie je však vôbec jasné, koľko peňazí má väčšina z týchto opatrení stáť. Pri niektorých nie je jasné ani to, odkedy majú vlastne platiť.

Fico s Kažimírom však hovoria, že plánovaný deficit na rok 2018 zostane tak či tak vo výške 0,83 percenta.

O príspevku na dochádzanie za prácou, príspevku pri presťahovaní za prácou a príplatku za nočnú prácu sa píše len toľko, že ich rozpočet zohľadňuje a že majú platiť od mája 2018. V rozpočte nie je ani vyrátaný dosah zvýšenia príplatkov za prácu cez víkend a sviatok, či za prácu v noci. Aj vďaka týmto opatrenia sa rozpočet ministerstva práce zvyšuje o 81 miliónov eur.

Na zvýšenie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých je v rozpočte vyčlenených 18,2 milióna eur, no príspevok sa má na úroveň čistej minimálnej mzdy zvýšiť až od septembra 2018.

O 13. a 14. plate sa v rozpočte píše len toľko, že sa s ním ráta, rovnako aj s oslobodením príjmov z dohôd dôchodcov do ich výšky 200 eur mesačne.

V rozpočte je na tieto opatrenia rezerva „na riešenie vplyvov nových zákonných úprav a iných vplyvov“. Je vo výške 107 miliónov. V tomto roku bola rozpočtovaná vo výške 22 miliónov a použije sa z nej 14 miliónov.

Most-Híd odhadol, že ak by odvodová úľava pre pracujúcich dôchodcov platila od januára, stálo by to asi 20 miliónov eur. Či to bude platiť už od januára, nie je však jasné.

Bugárovci cez svojich koaličných partnerov nepresadili vyššiu odpočítateľnú položku na daňovníka (dnes je 3803 eur ročne, navrhovali ju zvýšiť na 4650 eur). Podľa rozpočtu sa v budúcom roku zvýši na 3830,02 eura.

O platoch navyše

O 13. a 14. platoch je zatiaľ známe len to, že majú byť dobrovoľné pre podnikateľov aj štát, ak sa budú zamestnancom vyplácať, tak v júni a decembri, ale zamestnanec musí vo firme robiť aspoň dva, resp. štyri roky a majú byť oslobodené od daní a zdravotných odvodov a od Vianoc roku 2019 aj od sociálnych odvodov.

Nie je celkom jasné, či hranica pre 13. a 14. plat, pre ktorú bude platiť ešte oslobodenie od daní a odvodov, bude 500 eur, alebo to bude iná suma.

Opatrenie presadzuje šéf SNS Andrej Danko, ktorý pôvodné hovoril o povinných platoch. „Vždy musíte nejak začať, a keby som raz vyhral voľby, tak 13. a 14. plat bude povinný vo fabrikách, ktoré dostávajú daňové úľavy a investičné stimuly,“ povedal Danko v RTVS.

Aj keby sa na 13. a 14. plat použila celá rozpočtovaná rezerva, je zrejmé, že by sa platy navyše neušli ani zďaleka všetkým. Budú tak platiť Kažimírove slová, že podľa toho, ktorá kapitola si koľko našetrí, tak bude mať. „My nie sme v situácii, že by sme si mohli dovoliť teraz 350 000 ľuďom vyplatiť 13. platy,“ povedal však pred pár dňami v RTVS minister financií Peter Kažimír. A dodal, že nie je presvedčený, že by občania ocenili kvalitu verejných služieb.

Čo sa ešte dočítate

Rozpočet počíta s daňovou úľavou pre kúpeľných hostí, ktorá bude stáť necelé dva milióny eur. Úľava je v tom, že ak kúpeľný hosť preukázateľne zaplatí za kúpeľné služby aspoň 50 eur, môže si znížiť daňový základ o najviac 50 eur ročne. Z neho sa potom ráta daň z príjmov. Daň sa teda zníži o 9 eur.

Rýchlejšími odpismi z obnovy a opráv kúpeľných domov príde rozpočet o 142-tisíc eur, v roku 2019 o viac ako 700-tisíc eur.

Vyšší odpočet výdavkov na vedu a výskum má zase stáť 9 miliónov eur.

Keďže daňové licencie pre firmy sa od budúceho roku zrušia, rozpočet príde o 83 miliónov eur. V rozpočte sa nič nehovorí o národnom leteckom ani vodnom dopravcovi.

Teraz najčítanejšie