Denník N

Newsfilter: Fico je viac ako zákon

Keď poruší daňové tajomstvo Robert F., je to v poriadku. HB Reavis a J&T majú problém. Buly vhadzuje župan Kotleba + jednou vetou, citát, FB status, nový Shooty a odkaz Milana Šimečku.

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Fico môže beztrestne porušovať daňové tajomstvo

Igor Matovič a jeho právnik Daniel Lipšic zverejnili uznesenie policajného  vyšetrovateľa, podľa ktorého nebude Robert Fico stíhaný za porušenie bankového tajomstva v prípade kontroly živnosti predsedu OĽaNO. Výsledok je neprekvapivý, Fico nebude nijako potrestaný za to, že tri týždne pred voľbami Matoviča napadol a čítal zo spisov o kontrolách v jeho firmách.

Prečo polícia Fica nestíha? Vyšetrovateľ povedal, že Fico naplnil znaky skutkovej podstaty trestného činu, sloboda prejavu však má podľa vyšetrovateľa prednosť. Ak by stíhali Fica, museli by podľa polície stíhať aj všetkých novinárov, ktorí potom Ficove slová zverejnili. Viac v texte Moniky Tódovej.

Čo sme sa dozvedeli vďaka Ficovej tlačovke o Matovičových daniach? Premiér pred pol druha rokom odkryl Matovičove daňové tajomstvá veľmi bombasticky, hovoril o prevodoch za milióny eur, no nedodal už, že Matovič svoju pravdu dokázal kompletne aj v odvolaniach voči daňovým kontrolám, aj pri následnom policajnom vyšetrovaní. Kým napríklad Kiska daň po kontrole doplatil, Matovič dokazoval a dokázal, že neporušil zákon a účtoval správne (viac v texte Všetko, čo potrebujete vedieť o vyšetrovaní Igora Matoviča).

Smutné konštatovanie: Robert Fico bol pristihnutý pri tom, ako porušuje daňové tajomstvo, robí to v politickom boji a s veľkou pravdepodobnosťou pri tom využíva štátny aparát. Ten istý štátny aparát mu zároveň zaručuje, že za to nebude pykať, hoci v analogických prípadoch polícia koná. Už len tento jeden problém predsedu Smeru je taký veľký a nezvrátiteľný, že vylučuje, aby sme za panovania Roberta Fica ešte zažili spravodlivosť aj pre špičky moci.

2. Nesrovnal dal na názor poslancov, nie J&T a HB Reavis

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal prejavil pud sebazáchovy a nepokúsil sa blokovať väčšinu mestských poslancov, ktorí broja proti výnimkám pre J&T a HB Reavis. Pred dvoma týždňami totiž bratislavské zastupiteľstvo najprv nepovolilo developerom, aby vysvetlili, na čo presne žiadajú zákonné výnimky a vzápätí Nesrovnalovi fakticky prikázali, aby vláde odkázal, že si extra režim pre dvoch developerov neželajú. Teraz to uznesenie primátor podpísal.

Nesrovnal mal technickú možnosť, ako poslancov odmietnuť. Mohol tvrdiť, že uznesenie nie je zákonné, alebo jednoducho vyhlásiť, že ide proti záujmom mesta.

No hoci sa dlhodobo zdalo, že je s developermi zadobre, rozhodol sa napokon postaviť na stranu mestského zastupiteľstva a poslancov mestských častí Ružinov a Petržalka. Aj tí už totiž predtým povedali výnimkám pre J&T a HB Reavis nezáväzné symbolické nie.

Bude to férovejšie, ale pomalšie. Nesrovnalov postoj v praxi znamená, že vláda zrejme nenájde odvahu zobrať si na úkor Bratislavy urbanistické právomoci pri súkromných projektoch za vyše miliardu eur na oboch brehoch Dunaja.

Výstavbu novej autobusovej stanice, ktorá už má stavebné povolenie, to nijako neovplyvní, no všetko ostatné ostane v rukách úradníkov mesta a mestských častí. Rozhodovanie tak bude prirodzenejšie a snáď aj férovejšie – no určite aj pomalšie.

3. Kotlebovi pomohli s propagáciou aj hokejisti

Hokejoví funkcionári sa v pondelok ospravedlňovali za to, že na zápase najvyššej slovenskej súťaže Detva – Košice nechali kampaňovať Mariana Kotlebu. Tomu sa podarilo hodiť úvodné buly a ruky mu podali aj kapitáni oboch tímov.

Ako politici ubližujú športu? Stanovisko šéfa detvianskeho klubu, hokejovej ligy aj hokejového zväzu, ako by jedna PR mater mala. Všimnite si, že všetky sa svorne tvária, ako by problém bol, že Kotleba je politik.

„Ospravedlňujeme sa (…) za neúmyselné spojenie hokeja s politikou.“ 

Róbert Ľupták, viceprezident detvianskeho klubu

…došlo k zneužitiu našej najvyššej hokejovej ligy na politické účely,“

Richard Lintner, riaditeľ ligy

Hokej patrí medzi najpopulárnejšie športy na Slovensku. Nie je to však dôvod na to, aby z tejto popularity istí jednotlivci či skupiny ťažili politický kapitál.“

stanovisko hokejového zväzu.

Nikomu zo športových funkcionárov teda oficiálne neprekáža, že Kotleba je fašista, ale fanúšikom odkazujú, že pozývať ho netreba, lebo politika do športu nepatrí.

Tak pripomeňme: Prekážalo niekedy niekomu, keď chodili na futbal a hokej povzbudzovať napríklad Kiska, Gašparovič, Kaliňák, Fico, Bugár, Lipšic či Danko?

Samozrejme, že nie. Je normálne a viac-menej neškodné, že politici radi ukazujú, akí sú fanúšikovia.

Nenormálne je, ak sa hanbíme povedať, že Kotleba jednoducho nepatrí medzi slušných ľudí, pretože má choré a nebezpečné názory.

1488 pre hokejistov z Veľkého Krtíša: Druhú pondelkovú šancu pomenovať pri Kotlebovi veci priamo už našťastie hokejový zväz využil. Objavila sa totiž informácia, že banskobystrická župa poslala mladým hokejistom v Krtíši namiesto žiadaných 1500 eur presne symbolických fašistických 1488.

Prezident hokejového zväzu Martin Kohút tentoraz odložil zbabelý PR slovník a rovno hovoril o „zneužívaní hokeja na otvorenú či v tomto prípade podprahovú propagáciu nacistických a rasistických symbolov“.

Jednou vetou:

4. Ústavný súd opäť odložil rozhodovanie o tom, či prezident musí vymenovať ústavných sudcov zvolených parlamentom, sudcovia urobili chybu, upozorniť ich na to musel až poradca prezidenta a bývalý šéf súdu Ján Mazák.

5.  V nástenkovom tendri falšovali aj podpis poradkyne socialistov v europarlamente Lívie Gregušovej, dnes o tom prišla svedčiť na Špecializovaný trestný súd do Pezinka.

6.  Ministerstvo financií chce nahradiť 8-percentný odvod, ktorý platia poisťovne z neživotných poistiek od roku 2017, poistnou daňou platnou od roku 2018, sadzby dane sa majú líšiť podľa druhu poistenia.

7. Koncept obmedzenia zisku zdravotných poisťovní by mohol byť pripravený začiatkom budúceho roka, odhaduje minister zdravotníctva Tomáš Drucker, o obmedzení zisku hovorí vláda v programovom vyhlásení.

8. Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec podal na súd žiadosť o zastavenie konania o vyplatení zmenky za 26 miliónov eur, ktorú od Markízy požaduje Marian Kočner, dôvodom je, že Kočner zmenku stále Markíze neukázal.

9.  V zariadení Čistý deň je stále desať detí, hoci už obvinili konkrétneho človeka zo sexuálneho zneužívania a štát už pred viac ako mesiacom priznal, že tam hrozí deťom ohrozenie života a zdravia.

10.  Prievidza spúšťa petíciu za okamžité budovanie obchvatu mesta, plánuje sa s ňou obrátiť na vládu, ktorá k budovaniu obchvatu zaviazala ministra dopravy Jána Počiatka (Smer) pred štyrmi rokmi.

Zaujímavé články:

• Štefan Hríb o Kiskovi a naivite lepšieho Slovenska. (tyzden.sk)

• Matúš Burčík bol na Uhríkovom mítingu. (sme.sk)

• Michal Lehuta o Nobelovej cene za ekonomiku. (etrend.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Uvedomujem si, že remíza je pre všetky zúčastnené tímy suicidálna, verím však, že takéto remízové suicídum vznikne v náš prospech.

Ladislav Borbély o výsledkoch, ktoré ovplyvnia kvalifikáciu na futbalové MS

Nový Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Keď v Rusku pred niekoľkými rokmi zákonom zakázali adopciu detí homosexuálnymi pármi, ruský internet zaplavil tento vtip: „Väčšina detí v našej krajine je vychovávaná homosexuálnym párom: mamou a starou mamou.“

Lenže tento model prestáva fungovať, lebo ruské babičky majú čoraz menej času, keďže musia pracovať, aby sa uživili (do penzie odchádzajú ruské ženy v 55 rokoch). Pokles pôrodnosti je v Rusku dramatický a štátu sa nedarí ho zastaviť. Sociologička Inna Leyikinová napísala reportáž o ruských matkách a výchove ich malých detí.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie