Kim Čong-un povýšil sestru do politbyra, myslí si, že ho nemôže ohroziť, lebo je žena

Severokórejský líder v minulosti robil čistky aj vo svojej rodine, chcel si tak upevniť moc. Svoju sestru povýšil do najmocnejšieho orgánu krajiny, naznačuje to, že jej dôveruje.

Kim Čong-un so svojou sestrou v roku 2015. Foto – AP

Severokórejské oficiálne noviny Rodong Sinmun zverejnili na začiatku týždňa fotografie predstaviteľov režimu, ktorých povýšili do najvyššieho a najmocnejšieho orgánu krajiny, 30- členného politbyra Robotníckej strany.

Boli to zväčša muži blízko dôchodkového veku. A medzi nimi jediná a oveľa mladšia žena. Jej výnimočné postavenie v tejto skupine ešte posilňoval fakt, že je mladšou sestrou lídra KĽDR Kim Čong-una. Volá sa Kim Jo-čong a má zrejme 30 rokov.

Analytici predpokladajú, že v politbyre nahradila svoju tetu Kim Kyong-hui, ktorá zmizla z verejného života po poprave svojho manžela Čang Song­-tchäka v roku 2013. O jej osude sa odvtedy špekuluje: v hre je verzia, že je vážne chorá a zotavuje sa po infarkte alebo porážke, ale aj taká, že už nežije a nezomrela prirodzenou smrťou.

To, že Kim povýšil svoju sestru, sa považuje za znak toho, že jej dôveruje a je mu zrejme osobne bližšia ako iní členovia vládnucej rodiny či strany. Môže to byť aj preto, že majú spoločných oboch rodičov a dlhšie spolu žili ďaleko od vlasti, keď študovali na prestížnych súkromných školách vo Švajčiarsku.

Kimova sestra teda nielenže reprezentuje priamu „dynastickú líniu“ prvej rodiny a odpojenie sa od o generáciu či dve starších predstaviteľov režimu,  ale z jeho pohľadu má aj ďalšiu výhodu. „Keďže je žena, Kim ju  zrejme nevníma ako niekoho, kto by mohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Severná Kórea

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |