Denník N

Prokurátorka navrhuje za nástenkový tender bývalým ministrom väzenie a desaťtisícové pokuty

Foto N – Monika Tódová
Foto N – Monika Tódová

Tesne pred ukončením dokazovania v kauze nástenkový tender sa rozhodla vypovedať obžalovaná Zdenka Kudláčová. Prokurátorka navrhla Janušekovi od 10 do 17 a pol roka, Štefanovovi od 7 do 9.

Bývalí ministri za SNS Igor Štefanov a Marián Janušek sa ani na poslednú chvíľu nerozhodli zmeniť svoje stanovisko a vypovedať v kauze nástenkový tender, kde im hrozia roky väzenia. Na poslednú otázku súdu pred skončením dokazovania, či chcú vo veci vypovedať, obaja mlčali.

Rozhodla sa však vypovedať obžalovaná Zdenka Kudláčová, ktorá v tendri vystupovala ako „odborne spôsobilá osoba“. Meno takejto osoby musel obstarávateľ uviesť na podkladoch k tendru. Kudláčová povedala, že ju v tendri zneužila jej dnes už bývalá kamarátka a vtedajšia zamestnankyňa Úradu pre verejné obstarávanie Marta Budišová a aj Róbert Lenčéš z advokátskej kancelárie Avocat, ktorý pred ňou predstieral, že je zamestnanec ministerstva výstavby. V skutočnosti bol budúci víťaz v tendri.

Kudláčová: Nebola som odborne spôsobilá osoba

Zdenka Kudláčová hovorí, že v tendri v skutočnosti nebola odborne spôsobilou osobou, lebo nemala s ministerstvom uzatvorenú žiadnu zmluvu. Tá bola podľa zákona podmienkou.

„Iba som poskytla odborné rady Marte Budišovej, s ktorou som mala kamarátsky vzťah. Vzájomne sme konzultovali odborné otázky a na základe odborných skúseností sme konfrontovali svoje názory, vždy na dobrovoľnej a bezplatnej báze. Po obvinení mojej osoby som s Budišovou prerušila kontakt, lebo ma využila a zatiahla do tejto situácie, kde som obžalovaná,“ vypovedala Kudláčová.

Jej podpisy sú však na viacerých dokumentoch, ktoré s tendrom súvisia. Povedala, že ich od nej vylákali Budišová a Lenčéš. Prvýkrát sa s Lenčéšom stretla na jar 2007 pred vyhlásením tendra na odporúčanie Budišovej.

„Považovala som ho za zamestnanca ministerstva, prijal môj návrh, že sa stretneme v Podhájskej, na stretnutí som sa ho opýtala, či potrebujú urobiť celú súťaž, nie, povedal, že potrebujú len poradiť. Rozišli sme sa s tým, že sa ozvú e-mailom, e-mailom sa mi ozvala pani Budišová,“ vypovedala Kudláčová. Až po tom, čo ju obvinili, vraj zistila, že Lenčéš nebol z ministerstva.

Dokumenty súvisiace s tendrom podpísala Lenčéšovi v decembri 2007 na ministerstve výstavby. Vraj jej sľúbil, že keď ich podpíše, uzavrú s ňou dodatočne zmluvu. „Na chvíľu ma zobral do pracovne nejakého šéfa, odviedol ma do zasadačky, kde tam so mnou sedela nejaká mladá dievčina a dostala som šanón.“

Keď dokumenty prečítala, podpísala aj mlčanlivosť o súťažných podkladoch. „Nemala som dôvod nepodpísať mlčanlivosť, bolo dávno po súťaži. Podpísala som to v dôsledku toho, že mi bola sľúbená zmluva za poradenstvo, potom ma slečna odviedla na sekretariát šéfa, tam som sedela a sedela, neprišiel ani šéf, ani pán Lenčéš, tak som sa zdvihla a odišla preč,“ povedala Kudláčová.

Lenčéša neobvinili

Kudláčová nebola jediná, kto vypovedal, že tender v skutočnosti pripravovali právnici Avocatu, ktorí ho neskôr vyhrali. Obvinení však nie sú. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Renáta Ontkovičová povedala, že obvinili tých, voči ktorým mali dôkazy. Súd dokazovanie ukončil a začali sa záverečné reči. Prokurátorka považuje vinu obžalovaných za preukázanú.

Obžalovaným navrhla tresty na hranici dolnej sadzby Trestného zákona. V prípade Mariána Janušeka to znamená väzenie od 10 do 17 a pol roka, Igorovi Štefanovovi a Zdenke Kudláčovej od 7 do 9 rokov a zvyšným dvom obžalovaným, Radoslavovi Behulovi a Tomášovi Labayovi, navrhla mimoriadne znížiť trest – teda väzenie menšie ako 7 rokov.

Prokurátorka zároveň navrhuje pre obžalovaných pokuty a zákaz činností, ktoré by súviseli s verejným obstarávaním. Janušekovi navrhuje pokutu 30-tisíc eur, Štefanovovi 10-tisíc eur, Kudláčovej, Behulovi a Labayovi po 10-tisíc eur.

Prokurátorka neprijala obhajobu Janušeka ako ministra, že za nič nemohol. „Minister ako štatutárny orgán zodpovedá za činnosť ministerstva.“

Prokurátorka nechcela oslobodiť ani úradníkov Behula a Labaya, ktorí hovorili, že len plnili pokyny Štefanova. „Realizovali podstatný úkon verejného obstarávania, hodnotili ponuky, je zrejmé, že boli podriadení, ale napriek tomu ako zamestnanci sú povinní postupovať v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.“ Podľa prokurátorky zamestnanci môžu plniť iba príkazy šéfov, ktoré sú v súlade so zákonom. Zároveň im však navrhla mimoriadne znížiť trest pod 7 rokov, stále by však podľa nej mali ísť do väzenia na nepodmienečný trest.

Prispelo k tomu aj to, že počas vyšetrovania obaja priznali, že na začiatku nevypovedali pravdu.

Prokurátorka neuverila ani obhajobe Kudláčovej. Podľa nej dodatočne podpisovala dokumenty a v počítači mala údaje, z ktorých vyplýva, že tender normálne pripravovala, aj keď nemala zmluvu.

Advokáti žiadali svojich klientov oslobodiť. Súd vynesie rozsudok pravdepodobne o týždeň v stredu.

V tendri išlo o 12,6 milióna eur. V súťaži, ktorej oznámenie viselo iba na nástenke za zatvorenými dvermi ministerstva, uspelo konzorcium firiem blízkych SNS.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Nástenkový tender

Slovensko

Teraz najčítanejšie