Denník N

Na diaľnice nula z eurofondov, školy si polepšia len mierne, záväzok na obranu splníme v roku 2020

Foto – TASR
Foto – TASR

Vláda dnes schválila rozpočet na najbližšie tri roky. Pozrite si, čo v ňom plánuje.

Vláda v rozpočte na budúci rok počíta s deficitom 0,83 percenta, to je jeho kľúčové číslo.

Rozpočet predložil minister financií Peter Kažimír (Smer), je už jeho šiesty v poradí. „Som veľmi spokojný s tým, že deficit sa začína nulou,“ poznamenal.

Plánovaný deficit je vyšší ako v apríli avizovaných pol percenta (myslí sa tým presný rozdiel medzi výdavkami a príjmami v pomere k HDP). Vlani bol predsa len vyšší ako 2 percentá a napríklad v tomto roku mal byť 1,29 %, no bude 1,63 %. „Celá dráma sa odohráva v desatinách,“ reaguje Kažimír.

Vyrovnaný rozpočet má byť vo volebnom roku 2020.

Veľavravnejší je štrukturálny deficit, v tomto roku má byť vo výške 1,7 %, v budúcom má klesnúť na 1,1 %. No zaujímavý je jeho vývoj od roku 2013, keď bol na úrovni 2 % a ďalšie tri roky nad 2 %, až v tomto roku klesá na 1,7 %. Hovorí to o tom, že spôsob hospodárenia vláda nezmenila a to, že hlavný deficit klesá, je vďaka tomu, že ekonomika je vo fáze rastu.

Štrukturálny deficit vychádza z klasického deficitu, ale je upravený tak, aby  presnejšie vystihol mieru problému verejných financií. Zohľadňuje aj jednorazové dobré alebo zlé vplyvy a najmä to, v akej fáze je ekonomika štátu, či sa práve zrýchľuje alebo brzdí.

Hrubý dlh krajiny sa má v budúcom roku znížiť na 49,9 percenta, ale to preto, že ekonomika rýchlo rastie.

Tu sú ešte ďalšie predpoklady, na ktorých stojí rozpočet: slovenská ekonomika má aj v budúcom roku slušne rásť, má si polepšiť o 4,2 % (v tomto roku to bolo o 3,3 %), nezamestnanosť klesne na 7,3 % (z 8,2 %) a reálne mzdy majú rásť o 2,9 % (v tomto roku o 2,6 %).

Pre školy nové učebnice a asistenti

„Pravdou je, že ak Slovensko niekde päta tlačí, tak je to v oblasti vzdelávania,“ hovorí Kažimír.

Vysvetľuje, že na vzdelávanie je v budúcom roku vyčlenených 3,5 miliardy eur, čo je o 140 miliónov eur viac ako v tomto roku a o 470 miliónov viac ako v roku 2016. Tieto peniaze sú v rozpočtoch viacerých ministerstiev dokopy. „Konečne by sme už nejakú reformu vzdelávania chceli vidieť,“ poznamenal minister.

Kažimír tak reagoval na kritiku, že ministerstvo školstva dostane zhruba o 70 miliónov eur menej (o 5 %), ako bol plán na tento rok.

Je to pre nižšie eurofondy. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie