Na diaľnice nula z eurofondov, školy si polepšia len mierne, záväzok na obranu splníme v roku 2020

Vláda dnes schválila rozpočet na najbližšie tri roky. Pozrite si, čo v ňom plánuje.

Premiér Robert Fico a minister financií Peter Kažimír. Foto – TASR

Vláda v rozpočte na budúci rok počíta s deficitom 0,83 percenta, to je jeho kľúčové číslo.

Rozpočet predložil minister financií Peter Kažimír (Smer), je už jeho šiesty v poradí. „Som veľmi spokojný s tým, že deficit sa začína nulou,“ poznamenal.

Plánovaný deficit je vyšší ako v apríli avizovaných pol percenta (myslí sa tým presný rozdiel medzi výdavkami a príjmami v pomere k HDP). Vlani bol predsa len vyšší ako 2 percentá a napríklad v tomto roku mal byť 1,29 %, no bude 1,63 %. „Celá dráma sa odohráva v desatinách,“ reaguje Kažimír.

Vyrovnaný rozpočet má byť vo volebnom roku 2020.

Veľavravnejší je štrukturálny deficit, v tomto roku má byť vo výške 1,7 %, v budúcom má klesnúť na 1,1 %. No zaujímavý je jeho vývoj od roku 2013, keď bol na úrovni 2 % a ďalšie tri roky nad 2 %, až v tomto roku klesá na 1,7 %. Hovorí to o tom, že spôsob hospodárenia vláda nezmenila a to, že hlavný deficit klesá, je vďaka tomu, že ekonomika je vo fáze rastu.

Štrukturálny deficit vychádza z klasického deficitu, ale je upravený tak, aby  presnejšie vystihol mieru problému verejných financií. Zohľadňuje aj jednorazové dobré alebo zlé vplyvy a najmä to, v akej fáze je ekonomika štátu, či sa práve zrýchľuje alebo brzdí.

Hrubý dlh krajiny sa má v budúcom roku znížiť na 49,9 percenta, ale to preto, že ekonomika rýchlo rastie.

Tu sú ešte ďalšie predpoklady, na ktorých stojí rozpočet: slovenská ekonomika má aj v budúcom roku slušne rásť, má si polepšiť o 4,2 % (v tomto roku to bolo o 3,3 %), nezamestnanosť klesne na 7,3 % (z 8,2 %) a reálne mzdy majú rásť o 2,9 % (v tomto roku o 2,6 %).

Pre školy nové učebnice a asistenti

„Pravdou je, že ak Slovensko niekde päta tlačí, tak je to v oblasti vzdelávania,“ hovorí Kažimír.

Vysvetľuje, že na vzdelávanie je v budúcom roku vyčlenených 3,5 miliardy eur, čo je o 140 miliónov eur viac ako v tomto roku a o 470 miliónov viac ako v roku 2016. Tieto peniaze sú v rozpočtoch viacerých ministerstiev dokopy. „Konečne by sme už nejakú reformu vzdelávania chceli vidieť,“ poznamenal minister.

Kažimír tak reagoval na kritiku, že ministerstvo školstva dostane zhruba o 70 miliónov eur menej (o 5 %), ako bol plán na tento rok.

Je to pre nižšie eurofondy. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |