Môže mať viac ako Kotleba. Hnedý kôň českých volieb prišiel z Tokia, je proti migrantom, islamu a uznáva Putina

Tomio Okamura v roku 2013, krátko po zvolení do poslaneckej snemovne. Foto – TASRP/AP

Tomio Okamura je druhý najpopulárnejší politik v Česku, za najdôveryhodnejšieho ho považuje 39 percent Čechov. V prieskumoch má jeho strana zatiaľ do 8 percent.

Český týždenník Respekt o ňom píše ako o „najznámejšom českom šíriteľovi strachu a neznášanlivosti“. Počas kampane využíva heslá ako „koniec diktátu EÚ, nie islamu či koniec parazitom.“

Na časť českých voličov tieto heslá Tomia Okamuru fungujú. Volebný potenciál jeho strany Sloboda a priama demokracia (SPD) je krátko pred voľbami podľa prieskumu pre Českú televíziu na úrovni 14,5 percenta.

Toľko ľudí zvažuje, že o necelé dva týždne bude hlasovať práve za Okamuru (voľby budú 20. a 21. októbra). Ako prvú voľbu SPD vidí 6 až 8 percent oslovených – v takom rozmedzí sa v posledných mesiacoch pohybujú preferencie strany, ktorá sa svojimi postojmi podobá na väčšinu populistických a antisystémových strán v Európe.

Proti EÚ aj parazitom

Okamura kritizuje Európsku úniu, je proti imigrácii, ktorá je podľa neho cielenou islamskou inváziou, médiá obviňuje z toho, že sú zapredané a vedome „cenzurujú konkrétne politické strany, ktoré presadzujú priamu demokraciu“.

Uznáva Vladimira Putina a hovorí, že je potrebné „zatočiť s parazitmi, ktorí žijú zo sociálnych dávok“. Doterajšie vlády podľa neho z Česka urobili „lacnú montovňu západných nadnárodných spoločností“. K tomu, samozrejme, pridáva kritiku NATO.

„Táto krajina je naša, nenechajme si ju ukradnúť,“ uvádza sa v jednom z volebných spotov SPD
(zdroj: FB Tomio Okamura)

Okamura, ktorý sa narodil v Tokiu a keď mal štyri roky, s mamou Češkou a súrodencami sa presťahoval do Prahy, sa vďaka tejto rétorike už raz do snemovne dostal. V predčasných voľbách v roku 2013 kandidoval za hnutie Úsvit priamej demokracie (strana získala 6,88 percenta).

Už vtedy mu pomohli útoky na Rómov. Jedným z hlavných hesiel jeho kampane bolo „skoncovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Andrej Babiš

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |