Newsfilter: Dr. Bžán sa nad nami zľutoval a nechal si len 17 miliónov

1. Našli vraha právnika Valka 2. Priznali, koľko zaplatia právnikovi Bžánovi 3. Pravica spomínala na 11. október + nový Shooty, odkaz Milana Šimečku, jednou vetou, FB status, citát dňa a odporúčané texty.

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Tri správy dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Polícia čoskoro obviní vraha Ernesta Valka

Po siedmich rokoch od smrti Ernesta Valka polícia našla svedkov, ktorí sú pripravení usvedčiť jeho vraha.

Polícia teda s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližšom čase povie, že Valkova vražda nemala politické ani biznisové pozadie. Právnik Valko bol obeťou lupiča, ktorého pravdepodobne prekvapil v akcii.

Mnohým ľuďom, ktorí si prácu a postoje právnika Valka vysoko vážili, sa bude zdať taká definitíva za vyšetrovaním príliš banálna, nie dosť hrdinská. Keďže však v tomto prípade neexistuje kompetentné spochybnenie policajného vyšetrovania, nepatrí sa to robiť len preto, lebo by sa nám iná verzia viac páčila.

A aj naopak. Mnohí ľudia, ktorých práca a postoje právnika Valka ohrozovali alebo iritovali, budú teraz spochybňovať vyšetrovanie. Nedá im to, znova skúsia vymyslieť čokoľvek, aby na Valka neostala spomienka len ako na úspešného čestného človeka.

 

2. Advokátovi Bžánovi napokon štát zaplatí 17,6 milióna

Tak ako si vďaka Ernestovi Valkovi predstavujeme advokáciu najmä ako pomoc pri snažení sa o niečo zložité, ale vznešené (spravodlivosť), tak Radomír Bžán spropagoval právo ako obyčajný biznis postavený najmä na dobrých známostiach.

A nič na tom nemení ani pokus tvrdiť, že konečná suma 17,6 milióna eur ako odmena za spor o Gabčíkovo je vlastne ústupok a právna kancelária mohla pokojne zarobiť aj 80 miliónov eur.

Aj Babiš trošku závidí. Právnik Bžán zinkasuje teraz na jednom obchode so štátom rádovo toľko, čo je úroveň ročného zisku aj veľkých úspešných  priemyselných či obchodných podnikov so stovkami zamestnancov.

Aj najväčšie slovenské právne kancelárie s desiatkami advokátov a koncipientov na tú sumu pozerajú  nechápavo  – a z veľkej diaľky.

Babišovo Duslo Šaľa malo v minulom roku zisk len o približne dva milióny vyšší, ale napríklad poisťovňa Met Life Amslico zarobila presne toľko, čo Bžán.

Ďalšie giganty ako hlinikáreň Slovalco Invest (17,3), pôžičkáreň Quatro

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |