Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Dr. Bžán sa nad nami zľutoval a nechal si len 17 miliónov

1. Našli vraha právnika Valka 2. Priznali, koľko zaplatia právnikovi Bžánovi 3. Pravica spomínala na 11. október + nový Shooty, odkaz Milana Šimečku, jednou vetou, FB status, citát dňa a odporúčané texty.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben


Tri správy dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Polícia čoskoro obviní vraha Ernesta Valka

Po siedmich rokoch od smrti Ernesta Valka polícia našla svedkov, ktorí sú pripravení usvedčiť jeho vraha.

Polícia teda s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližšom čase povie, že Valkova vražda nemala politické ani biznisové pozadie. Právnik Valko bol obeťou lupiča, ktorého pravdepodobne prekvapil v akcii.

Mnohým ľuďom, ktorí si prácu a postoje právnika Valka vysoko vážili, sa bude zdať taká definitíva za vyšetrovaním príliš banálna, nie dosť hrdinská. Keďže však v tomto prípade neexistuje kompetentné spochybnenie policajného vyšetrovania, nepatrí sa to robiť len preto, lebo by sa nám iná verzia viac páčila.

A aj naopak. Mnohí ľudia, ktorých práca a postoje právnika Valka ohrozovali alebo iritovali, budú teraz spochybňovať vyšetrovanie. Nedá im to, znova skúsia vymyslieť čokoľvek, aby na Valka neostala spomienka len ako na úspešného čestného človeka.

 

2. Advokátovi Bžánovi napokon štát zaplatí 17,6 milióna

Tak ako si vďaka Ernestovi Valkovi predstavujeme advokáciu najmä ako pomoc pri snažení sa o niečo zložité, ale vznešené (spravodlivosť), tak Radomír Bžán spropagoval právo ako obyčajný biznis postavený najmä na dobrých známostiach.

A nič na tom nemení ani pokus tvrdiť, že konečná suma 17,6 milióna eur ako odmena za spor o Gabčíkovo je vlastne ústupok a právna kancelária mohla pokojne zarobiť aj 80 miliónov eur.

Aj Babiš trošku závidí. Právnik Bžán zinkasuje teraz na jednom obchode so štátom rádovo toľko, čo je úroveň ročného zisku aj veľkých úspešných  priemyselných či obchodných podnikov so stovkami zamestnancov.

Aj najväčšie slovenské právne kancelárie s desiatkami advokátov a koncipientov na tú sumu pozerajú  nechápavo  – a z veľkej diaľky.

Babišovo Duslo Šaľa malo v minulom roku zisk len o približne dva milióny vyšší, ale napríklad poisťovňa Met Life Amslico zarobila presne toľko, čo Bžán.

Ďalšie giganty ako hlinikáreň Slovalco Invest (17,3), pôžičkáreň Quatro Consumer Finance Holding  (17,0), hlohovský výrobca generík Zentiva (16,9), mýtna firma SkyToll  (16,6), OMV Slovensko (15,8), výrobca prevodoviek Getrag-Ford (15,4), televízia Markíza-Slovakia (15,4) či veľkooobchod Henkel Slovensko (15,0) zarobili podľa databázy Finstat za rok menej, ako je odmena za jeden spor jednému právnikovi štátu (ďalšie porovnania v FB statuse dňa).

Čo mal štát robiť? Keď Robert Fico potreboval pritlačiť na Enel, poslal tam kukláčov. Ak by NAKA minimálne začala vyšetrovať, či medzi advokátom Bžánom a ľuďmi z bývalého FNM nedošlo k zákulisnej dohode, bolo by to primerané.

Ak by dohadovanie o „znížení“ odmeny z 11 percent na 2,5 percenta na konečných 17,6 milióna prebiehalo pod takým tlakom, spravodlivosť by sa za to nehanbila.

Ibaže Dr. Bžán je právnik blízky priamo premiérovým ľuďom zo štátnej energetiky, priveľa vie a tak k nemu nemôže byť štát v súčasnosti tvrdý.

 

3. Beblavý skúsil zahrať Dzurindu, Sulík mu na to neskočil

Pamätný Deň bezdôvodného odovzdania moci Robertovi Ficovi a záchrany 300 miliárd eur európskych daňových pamätníkov si slovenská pravica pripomína tento rok v októbri už šiestykrát.

Môžeme mať rôzne názory na pád Radičovej vlády, no najviac o štátnickosti vtedajšieho hlasovania hovorí, že napríklad v rodinách Ficovcov, Kaliňákovcov, Výbohovcov, Brhelovcov, Paškovcov, Počiatkovcov, Stromčekovcov či Širokých budú pravici ďakovať s úžasom v očiach možno ešte aj v budúcom storočí.

Nečudo, že oslavy výročia pádu Radičovej koalície mal spomedzi aktívnych pravičiarov odvahu verejne pripomínať tento rok len Miroslav Beblavý.

Bývalá detská hviezda SDKÚ je už takmer vo veku, keď Dzurinda skladal SDK, a skúša mať aj podobné ambície ako jeho bývalý šéf.

Strany SaS a OĽaNO si preto v utorok od Beblavého vypočuli aj ponuku na spoločné memorandum o proeurópskej politike. Vedúci sedemčlennej skupiny poslancov dokonca sľúbil, že obe strany aj priamo osloví a europoslancovi Sulíkovi dokonca odkázal, aby prestal s protieurópskou politikou.

Odkiaľ berie Beblavý tú odvahu? Netreba veľa na pochopenie Beblavého taktiky. Ak Sulík ponuku neprijme, bude môcť Beblavý mesiace opakovať, že pre „modernú proeurópsku opozíciu Ficovi aspoň niečo konkrétne urobil“.

Ak by Sulík vôbec pripustil rokovania s Beblavým o nejakej spoločnej deklarácii, automaticky by ho povýšil na roveň predsedu naozajstnej politickej strany.

A ak by sa takéto rokovania dokonca skončili „proeurópskou deklaráciou“, Beblavý by mohol tvrdiť, že Sulíka trošku scivilizoval.

Sulík už partnerov má. Späť do reality. Žiadna veľká dohoda opozície, žiadne proeurópske memorandum, sa minimálne teraz konať nebudú. Sulík je kadejaký, ale má toľko rozumu, aby budúceho konkurenta zbytočne skoro neligitimizoval.

Beblavému taktne odkázal, že alternatíva súčasnej vláde už existuje – so SaS a s OĽaNO je v nej aj KDH.

A k možnosti dohodnúť sa na proeurópskej politike pridal Sulík v reakcii na Beblavého aj tradične veľmi dobre zrozumiteľnú poznámku, že členstvo v Únii, eurozóne a Schengene sú určite fajn, ale „ako prvé majme na zreteli záujmy Slovenska“.

Ani trochu sa za šesť rokov nezmenil.

 

Jednou vetou:

4. Zdravotníctvo sa má v tomto roku dofinancovať 100 miliónmi eur cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov, poslanci schválili novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá zvýši odvody štátu.

5. Ľudskoprávny výbor odmietol výhrady prezidenta Andreja Kisku k zákonu o ÚPN, ktorý vrátil do parlamentu s pripomienkami, výbor odporučil schváliť zákon v pôvodnom znení.

6. Ambulantné pohotovosti budú po novom fungovať len do 22.00 h. ich kratšiu prevádzku, ktorú prináša novela zákona o zdravotnej starostlivosti, schválili poslanci.

7. Protimonopolný úrad potvrdil pokutu takmer 3 milióny eur za kartel v oblasti stravovacích poukážok, Doxx, Edenred, Le Cheque Déjeuner, Sodexo Pass a Vaša podľa úradu uzavreli kartel o rozdelení trhu a o obmedzení počtu stravovacích lístkov, ktoré môžu prijať obchodné reťazce.

8. Slovensko chce emitovať 30-ročné dlhopisy so splatnosťou v roku 2047 v objeme zhruba miliardy eur.

9. Muž obvinený z vraždy na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí ostáva vo väzbe, rozhodol o tom sudca Okresného súdu Bratislava I, dôvodom je takzvaná úteková väzba.

10. Električkovú trať na Špitálskej ulici v Bratislave nateraz dokončia bez plánovanej zastávky viedenského typu, kde bude zastávka stáť, je podľa župy predčasné hovoriť.

 

Zaujímavé články:

• Wienk, Leško a Mikloško hovoria o Kiskovi a Ficovi. (tyzden.sk)

• Peter Schutz o Ficovi a zodpovednosti. (sme.sk)

• Jozef Majchrák o kresťanoch a kresťanských stranách. (postoj.sk)

• Dag Daniš o Ficovi a Pente v zdravotníctve. (aktuality.sk)

 

Fb status dňa:

 

Citát dňa:

„Zároveň vyzývame Fica Roberta Fica, aby odstúpil z funkcie. Okolnosti nasvedčujú tomu, že práve jeho funkcia predsedu vlády bráni priechodu spravodlivosti.“

Richard Sulík, Veronika Remišová a Boris Kollár v tlačovej správe.

 

Nový Shooty:

 

Odkaz Martina M. Šimečku:

Branko Milanovic je svetoznámy ekonóm píšuci o globálnej nerovnosti, ale tento jeho blog je úplne z iného súdka. Autor prežil prvých tridsať rokov v bývalej Juhoslávii ešte za Tita (dnes žije v USA) a píše o tom, ako sa jeho spomienky dramaticky líšia od toho, ako opisujú život v bývalom komunistickom bloku historici ako Tony Judt alebo spisovatelia ako Svetlana Alexejevičová.

On si pamätá na časy pred pádom komunizmu takto: boli to nekonečné debaty s priateľmi o politike a literatúre, dievčatá v minisukniach a nočné koncerty, teda slobodný a šťastný život.

To môže byť v jeho prípade pravda, lebo režim v Juhoslávii bol v porovnaní s ruským alebo československým veľmi liberálny, ale mnohí ľudia na Slovensku by možno s Milanovicom súhlasili, lebo aj oni spomínajú na život v komunizme s láskavou nostalgiou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie