Denník N

Katalánsko chce nezávislý štát, najprv však dá šancu dialógu s Madridom

Katalánsky premiér Carles Puigdemont krátko pred svojím utorkovým prejavom. Foto – TASR/AP
Katalánsky premiér Carles Puigdemont krátko pred svojím utorkovým prejavom. Foto – TASR/AP

Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v očakávanom prejave neoznámil jednostranné vyhlásenie nezávislosti. Katalánsko sa však naďalej chce osamostatniť.

Katalánsko zatiaľ jednostranne nevyhlási nezávislosť, aj naďalej sa však chce osamostatniť od Španielska. V utorkovom prejave pred katalánskym parlamentom to uviedol predseda regionálnej vlády Carles Puigdemont.

„Ľudia v referende povedali, že chcú nezávislosť, a tento mandát chcem využiť na to, aby sa Katalánsko stalo nezávislou republikou,“ povedal. Zároveň však vyzval na dialóg a vyhlásil, že vláda chce na niekoľko týždňov pozastaviť platnosť zákona, na základe ktorého sa mala do 48 hodín vyhlásiť nezávislosť.

„Katalánsko získalo právo byť nezávislým štátom a právo, aby nás počúvali,“ vyhlásil Puigdemont.

Chce začať dialóg, ktorý povedie k tomu, aby sa výsledky referenda preniesli do praxe.

Meškal hodinu

Puigdemontov prejav sa pôvodne mal začať o 18.00, no katalánsky premiér ho posunul o hodinu, aby sa ešte mohol stretnúť so zástupcami separatistickej frakcie Junts pel Sí (Spoločne za áno), v ktorej je aj jeho strana a krajne ľavicová strana CUP, ktorá takisto presadzuje nezávislosť.

Podporovatelia nezávislosti pred parlamentom v Barcelone čakali, čo povie Puigdemont. Foto – TASR/AP

Odklad prejavu vyvolal špekulácie, že Puigdemont na poslednú chvíľu zmenil svoj plán a nezávislosť vyhlásiť nechce. Španielsky denník El País informoval, že sa preto dostal do konfliktu so zástupcami CUP. Odvolával sa na zdroje v Puigdemontovej frakcii.

Puigdemont napokon vystúpil krátko po siedmej. Na jeho prejav čakali v uliciach katalánskych miest tisíce ľudí. V Girone či Barcelone ho sledovali na veľkoplošných obrazovkách.

„Je zjavné, že otázka Katalánska už viac nie je internou záležitosťou Španielska. Katalánsko je dnes európskou témou,“ povedal premiér na začiatku svojho prejavu. Vyzval na dialóg a odsúdil násilie policajtov počas referenda, ktoré sa konalo 1. októbra.

Dodal, že vzťah medzi Španielskom a Katalánskom nefunguje a neurobilo sa nič pre to, aby sa to zlepšilo.

Znovu pripomenul aj referendum o nezávislosti v Škótsku, na ktoré sa Katalánci dlhodobo odvolávali. Dávali ho ako príklad situácie, keď sa dve strany dokázali dohodnúť na tom, že budú rešpektovať svoje práva a výsledky hlasovania.

Partnerov zatiaľ nenašli

Dnešný prejav Carlesa Puigdemonta bol výsledkom referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré sa uskutočnilo 1. októbra. Centrálna vláda aj ústavný súd ho považujú za ilegálne, katalánska vláda tvrdí, že ľudia dali jasne najavo, že sa chcú oddeliť od Španielska.

Hlasovať prišlo 43 percent Kataláncov, 90 percent z nich bolo za nezávislosť.

Puigdemonta mohol k čiastočnej zmene postoja prinútiť tlak z Madridu, ale aj z Bruselu a viacerých európskych štátov.

Francúzsko oznámilo, že samostatné Katalánsko neuzná. Kríza, do ktorej sa vzťahy medzi Španielskom a Katalánskom dostali, musí byť podľa Francúzov vyriešená prostredníctvom dialógu.

Francúzske ministerstvo pre európske záležitosti dodalo, že Katalánsko sa po vyhlásení nezávislosti automaticky ocitne mimo EÚ, čo potvrdila aj samotná Únia.

To, čo sa stane s regiónom, ktorý sa rozhodne oddeliť od členského štátu Únie, právo EÚ nerieši, no v tomto prípade by sa uplatnila takzvaná Prodiho doktrína, pripomína BBC.

Doktrína, ktorá dostala meno po bývalom predsedovi Európskej komisie, hovorí o tom, že takýto región automaticky prestane byť súčasťou EÚ. Katalánci by stratili právo na voľný pohyb po Európe, firmy by zas poškodilo zrušenie voľného pohybu služieb a tovaru.

Katalánsko by teda muselo požiadať o členstvo v Únii a prejsť celým prijímacím procesom. Ani to by mu nezaručilo členstvo. Je pravdepodobné, že práve Španieli by vstup samostatného Katalánska do EÚ blokovali, hoci regionálna vláda verí, že Únia aj Španielsko by museli ustúpiť, pretože Katalánsko je ekonomicky dôležité.

Aj predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval Carlesa Puigdemonta, aby nezávislosť nevyhlásil. Následky takého kroku by podľa neho poškodili celú Európu. „Zamerajme sa na to, čo nás spája, nie na to, čo nás rozdeľuje,“ povedal Tusk.

Na separatistov medzitým začali vyvíjať nátlak aj veľké španielske firmy. Veľké banky Caixabank a Sabadell už oznámili, že svoje sídlo z Katalánska presunú do iných častí Španielska. Nasledovať ich chce aj energetická spoločnosť Natural Gas a o sťahovaní podľa agentúry Reuters uvažujú aj ďalší. Celkovo odchod oznámilo šesť zo siedmich veľkých celošpanielskych firiem, ktoré v regióne sídlili.

Čo bude teraz?

Španielsky premiér Mariano Rajoy dával najavo, že urobia všetko pre to, aby zabránili nezávislosti Katalánska. V rozhovore pre El País povedal, že urobia akékoľvek rozhodnutie, ktoré je v súlade so španielskymi zákonmi a ústavou, a vyhlásenie nezávislosti nebudú akceptovať.

K premiérovi sa výnimočne pridal aj líder opozičnej Socialistickej a robotníckej strany (PSOE). Pedro Sanchez vyhlásil, že ak Katalánsko jednostranne vyhlási nezávislosť, jeho strana podporí vládu.

Dialóg Rajoy zatiaľ odmietal práve preto, že kroky katalánskej vlády Madrid považuje za ilegálne. Jeho utorkovú výzvu na dialóg vláda odmietla prostredníctvom vicepremiérky. „Prejav, ktorý Puigdemont predniesol, bol prejavom človeka, ktorý nevie, kde sa nachádza, kam ide, ani to, kto tam s ním pôjde,“ povedala Soraya Saenz de Santamaria.

Premiér Rajoy zvolal na stredu mimoriadne zasadnutie vládneho kabinetu a španielski politickí komentátori pripomínajú, že v hre sú stále aj tie najtvrdšie riešenia.

 

Pred Puigdemontovým prejavom sa najčastejšie spomínal článok 155 španielskej ústavy, ktorý Madridu umožňuje „urobiť potrebné opatrenia na to, aby región konal v súlade s ústavou“. Madrid by tak mohol pozastaviť autonómiu Katalánska a prebrať kontrolu nad regionálnymi orgánmi. Centrálna vláda by mohla prevziať aj kontrolu nad katalánskymi bezpečnostnými zložkami.

Tento článok ešte stále môže vstúpiť do platnosti, ak sa Katalánsko napokon predsa len rozhodne pre jednostranné vyhlásenie nezávislosti.

Ako by prebiehalo uplatnenie článku 155?
1. Premiér Rajoy zvolá mimoriadne zasadnutie kabinetu.
2. Ak sa kabinet dohodne na uplatnení článku 155, premiér pošle list Puigdemontovi a dá mu 24 až 48 hodín na to, aby prestal konať neústavne.
3. V prípade, že Katalánsko neposlúchne, kabinet sa môže dohodnúť na tom, že pozastaví jeho autonómiu. Definuje konkrétne sankcie, ktoré chce uplatniť, a pošle ich senátu, ktorý ich musí schváliť (Rajoyova Ľudová strana má v senáte väčšinu).
4. Senát pozastaví konkrétne právomoci orgánov autonómneho spoločenstva.

Zdroj: BBC

Nezávislosť Katalánska

Svet

Teraz najčítanejšie