Katalánsko chce nezávislý štát, najprv však dá šancu dialógu s Madridom

Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v očakávanom prejave neoznámil jednostranné vyhlásenie nezávislosti. Katalánsko sa však naďalej chce osamostatniť.

Katalánsky premiér Carles Puigdemont krátko pred svojím utorkovým prejavom. Foto – TASR/AP

Katalánsko zatiaľ jednostranne nevyhlási nezávislosť, aj naďalej sa však chce osamostatniť od Španielska. V utorkovom prejave pred katalánskym parlamentom to uviedol predseda regionálnej vlády Carles Puigdemont.

„Ľudia v referende povedali, že chcú nezávislosť, a tento mandát chcem využiť na to, aby sa Katalánsko stalo nezávislou republikou,“ povedal. Zároveň však vyzval na dialóg a vyhlásil, že vláda chce na niekoľko týždňov pozastaviť platnosť zákona, na základe ktorého sa mala do 48 hodín vyhlásiť nezávislosť.

„Katalánsko získalo právo byť nezávislým štátom a právo, aby nás počúvali,“ vyhlásil Puigdemont.

Chce začať dialóg, ktorý povedie k tomu, aby sa výsledky referenda preniesli do praxe.

Meškal hodinu

Puigdemontov prejav sa pôvodne mal začať o 18.00, no katalánsky premiér ho posunul o hodinu, aby sa ešte mohol stretnúť so zástupcami separatistickej frakcie Junts pel Sí (Spoločne za áno), v ktorej je aj jeho strana a krajne ľavicová strana CUP, ktorá takisto presadzuje nezávislosť.

Podporovatelia nezávislosti pred parlamentom v Barcelone čakali, čo povie Puigdemont. Foto – TASR/AP

Odklad prejavu vyvolal špekulácie, že Puigdemont na poslednú chvíľu zmenil svoj plán a nezávislosť vyhlásiť nechce. Španielsky denník El País informoval, že sa preto dostal do konfliktu so zástupcami CUP. Odvolával sa na zdroje v Puigdemontovej frakcii.

Puigdemont napokon vystúpil krátko po siedmej. Na jeho prejav čakali v uliciach katalánskych miest tisíce ľudí. V Girone či Barcelone ho sledovali na veľkoplošných obrazovkách.

„Je zjavné, že otázka Katalánska už viac nie je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Nezávislosť Katalánska

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |