Katalánsko chce nezávislý štát, najprv však dá šancu dialógu s Madridom

Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont v očakávanom prejave neoznámil jednostranné vyhlásenie nezávislosti. Katalánsko sa však naďalej chce osamostatniť.

Katalánsky premiér Carles Puigdemont krátko pred svojím utorkovým prejavom. Foto – TASR/AP

Katalánsko zatiaľ jednostranne nevyhlási nezávislosť, aj naďalej sa však chce osamostatniť od Španielska. V utorkovom prejave pred katalánskym parlamentom to uviedol predseda regionálnej vlády Carles Puigdemont.

„Ľudia v referende povedali, že chcú nezávislosť, a tento mandát chcem využiť na to, aby sa Katalánsko stalo nezávislou republikou,“ povedal. Zároveň však vyzval na dialóg a vyhlásil, že vláda chce na niekoľko týždňov pozastaviť platnosť zákona, na základe ktorého sa mala do 48 hodín vyhlásiť nezávislosť.

„Katalánsko získalo právo byť nezávislým štátom a právo, aby nás počúvali,“ vyhlásil Puigdemont.

Chce začať dialóg, ktorý povedie k tomu, aby sa výsledky referenda preniesli do praxe.

Meškal hodinu

Puigdemontov prejav sa pôvodne mal začať o 18.00, no katalánsky premiér ho posunul o hodinu, aby sa ešte mohol stretnúť so zástupcami separatistickej frakcie Junts pel Sí (Spoločne za áno), v ktorej je aj jeho strana a krajne ľavicová strana CUP, ktorá takisto presadzuje nezávislosť.

Podporovatelia nezávislosti pred parlamentom v Barcelone čakali, čo povie Puigdemont. Foto – TASR/AP

Odklad prejavu vyvolal špekulácie, že Puigdemont na poslednú chvíľu zmenil svoj plán a nezávislosť vyhlásiť nechce. Španielsky denník El País informoval, že sa preto dostal do konfliktu so zástupcami CUP. Odvolával sa na zdroje v Puigdemontovej frakcii.

Puigdemont napokon vystúpil krátko po siedmej. Na jeho prejav čakali v uliciach katalánskych miest tisíce ľudí. V Girone či Barcelone ho sledovali na veľkoplošných obrazovkách.

„Je zjavné, že otázka Katalánska už viac nie je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Nezávislosť Katalánska

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |