Tlačenica Bielej noci by sa nemala zopakovať, mesto sa prebudilo

Organizátori Bielej noci sa stretli s vedením mesta, dohodli sa na lepšej spolupráci ako po minulé roky.

V uliciach bolo tento rok dvestotisíc divákov. Foto – Daniela Benková

Počas Bielej noci bolo v uliciach Bratislavy dvestotisíc ľudí a dopravný chaos. Má takýto festival v uliciach hlavného mesta svoje miesto? Ak áno, čo všetko treba urobiť pre to, aby bol príjemný a bezpečný? A ešte – kto to má urobiť?

Na jednej strane sú organizátori, ktorí zabezpečujú celú produkciu festivalu, na strane druhej sú partneri, medzi ktorými je tri roky oficiálne aj mesto alebo Bratislavský samosprávny kraj. Oni majú reálny dosah na riadenie dopravy či posilnenie mestskej polície, o ktoré festival každý rok žiada.

Hlavné mesto sa síce Bielou nocou pochválilo na svojom facebooku, ale podľa pondelkového vyhlásenia primátora za celú akciu, a teda aj za dopravný kolaps či ohrozenie bezpečnosti chodcov, zodpovedali výlučne organizátori.

„Platná legislatíva mestu nestanovuje povinnosť, ale ani právo klásť podmienky organizátorom podujatí. Celkový rozsah takého podujatia, ktoré neorganizuje mesto, tak nemáme ako zistiť, pokiaľ nás organizátor neinformuje dostatočne,“ napísalo mesto.

Biela noc pritom už pred dvoma rokmi prilákala do ulíc stotisíc ľudí, vlani ich bolo ešte viac. Zuzana Pacáková hovorí, že s mestom sa snažia o zmysluplnú komunikáciu každý rok. Nikdy to však neskončilo pri naozaj aktívnej spolupráci, o ktorú sa snažili.

„Ak tentoraz nedostaneme jasné prísľuby zo strany mesta, budeme musieť existenciu festivalu prehodnotiť,“ hovorila v nedeľu po skončení festivalu.

V utorok mesto iniciovalo s organizátormi festivalu stretnutie, „aby sa situácia neopakovala a aby si organizátori a zástupcovia vyjasnili nedostatky v doterajšej komunikácii“.

Podľa Zuzany Pacákovej je výsledok pozitívny. „Aj my, aj mesto chceme, aby bol festival bezpečný a pohodlný pre divákov. Do konca roka by sme sa ešte mali stretnúť a naplánovať presné kroky, ktoré k tomu budú viesť,“ hovorí Pacáková a verí, že na budúci raz to už bude lepšie než v minulosti.

Ako k tomu došlo

Základný problém podľa nej aj podľa mesta vznikol najmä v komunikácii.

„Organizátor komunikoval len čiastkové témy, aj to s viacerými oddeleniami a organizáciami aj mimo mestských separátne, chýbala však včasná a ucelená komunikácia o celkovom zámere a rozsahu podujatia,“ hovorí stanovisko mesta.

„Na jednotlivé oddelenia nás však odkázalo práve vedenie magistrátu,“ hovorí Zuzana Pacáková, ktorá má k dispozícii celú komunikáciu s mestom za posledné tri roky.

Stojí si za tým, že bez mesta sa festival robiť nedá, no tak ako doteraz to nejde.

„Nevyhnutne mesto potrebujeme najmä na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |