Mali ho masírovať a pozerať sa, ako sa sprchuje. Oscarový producent stratil pre obťažovanie prácu, rešpekt aj manželku

Harvey Weinstein, agresívny k ženám aj daniam. Foto – TASR/AP

Hollywoodsky producent Harvey Weinstein, ktorý robil napríklad film Pulp Fiction, roky obťažoval aj najväčšie hviezdy.

Nabaľuje sa to ako snehová guľa. Týždeň po tom, čo reportérky New York Times Jodi Kantor a Megan Twohey zverejnili rozsiahly článok o tom, ako popredný hollywoodsky producent Harvey Weinstein sexuálne obťažoval herečky, novinárky či zamestnankyne svojich firiem, stále pribúdajú proti nemu nové výpovede, a minimálne tri obvinenia zo znásilnenia.

Weinsteina medzitým vyhodili z jeho vlastnej firmy, prominentná právnička Lisa Bloom ho odmietla ďalej zastupovať a manželka oznámila, že od neho odchádza. Postupne, aj pod silnejúcim tlakom verejnosti, sa od neho odvracajú jeho priatelia a aj prijímatelia jeho príspevkov na politickú kampaň z Demokratickej strany.

On sám obvinenia veľmi nepopiera, hoci niektoré incidenty sa vraj nestali tak, ako ich opisujú poškodené. V reakcii na článok v New York Times vyhlásil, že sa ospravedlňuje a snaží sa vyrovnať so svojím konaním.

O nechutných zážitkoch so 65-ročným Weinsteinom prehovorili prominentné herečky ako Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Rosanna Arquette, Ashley Judd či Mira Sorvino, ale jeho obeťami bolo podstatne viac žien. Nútil ich, aby sa pozerali, ako sa sprchuje, žiadal ich, aby ho masírovali, pred niektorými onanoval, obchytkával ich. Keď protestovali, začal im pomerne agresívne naznačovať, že si predsa nepokazia kariéru pre päť minút.

Osem žien však odmietlo zostať ticho a Weinsteina zažalovalo. Spory sa ukončili mimosúdnou dohodou, ženy dostali zaplatené a zaviazali sa, že už nebudú o tom hovoriť.

Weinstein je známy svojimi hrubými spôsobmi, ktoré boli nepríjemné aj mnohým mužom, ale herci ich prehliadali, lebo rešpektovali jeho talent a brali to ak, že chce dosiahnuť maximálny úspech.

„Robil filmy, ktoré všetci milovali. A ak kričí a škrieka, ale urobí taký film ako Pulp Fiction, koho trápi, že kričí?“ opísal názor Hollywoodu na Weinsteina, ktorý je podpísaný aj pod filmami Zamilovaný Shakespeare, Sex, lži a video, Dobrý Will Hunting, Anglický pacient či Filoména, George Clooney.

Kto pôjde proti nemu?

Teraz sa však ukazuje, že Weinstein bol oveľa viac ako excentrický, náročný a večne nespokojný producent. Bol sexuálny predátor a viac ako tridsať rokov zneužíval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |